Myśli Potarganej

Czym się kierować przy wyborze psychiatry?

Każdy człowiek boryka się z dolegliwościami natury psychicznej, które często wynikają z nadmiernego stresu, ciągłego stanu napięcia czy też problemów prywatnych lub zawodowych. Wszystkie wymienione czynniki nierzadko przyczyniają się do obniżenia samopoczucia, przygnębienia czy agresji i wielu z nas radzi sobie z ich ujarzmieniem samodzielnie. Jednak w niektórych przypadkach niezbędna okazuje się pomoc psychiatry. Jak wybrać najlepszego specjalistę? Czym kierować się przy jego wyborze? Podpowiadamy.

--- R E K L A M A ---

Kiedy szukać pomocy u psychiatry?

Wizyta u psychiatry to dla niektórych to wciąż oznaka słabości czy powód do wstydu, ale cieszy fakt, że we współczesnym społeczeństwie z roku na rok rośnie świadomość na temat zdrowia psychicznego. Jednak pozostaje pytanie, kiedy należy zgłosić się do specjalisty? Gdzie leży granica między chwilową niedyspozycją a pierwszymi objawami poważnych zaburzeń na tle psychicznym?

Alarmujące okazują się takie sygnały jak utrzymujące się min. przez 2-3 tygodnie: smutek, uczucie niepokoju, apatia, brak energii życiowej, brak apetytu, bezradność, pesymistyczne myśli, bezsenność, wahania nastrojów, niechęć do przebywania w towarzystwie rodziny czy przyjaciół etc. Zwlekanie z umówieniem się do psychiatry często przyczynia się do pogorszenia stanu chorego, co w skrajnych przypadkach może skończyć się wycieńczeniem organizmu i zagrożenia życia.

Jak wybrać dobrego psychiatrę?

Pierwszym krokiem do poprawy zdrowia psychicznego jest wykazanie chęci do leczenia przez chorego – w innym przypadku nawet najlepszy specjalista może nie podołać wyzwaniu. Jednak jeśli osoba z zaburzeniami psychicznymi zdecyduje się na poszukiwanie fachowej pomocy, powinna to zrobić tylko u zaufanego i sprawdzonego lekarza psychiatry. Na co zwrócić szczególną uwagę?

W pierwszej kolejności należy sprawdzić kwalifikacje specjalisty – powinien mieć ukończone studia medyczne, posiadać duże doświadczenie w zawodzie oraz certyfikaty świadczące o dalszym poszerzaniu wiedzy na temat nowoczesnych metod leczenia zaburzeń i chorób psychicznych.

Dobry psychiatra na Mokotowie lub w każdym innym ośrodku na mapie Polski powinien wyróżniać się empatycznym i indywidualnym podejściem do pacjenta oraz zapewniać maksimum dyskrecji – wszystko po to, aby stopniowo budować zaufanie, skłonić osoby chore do zwierzeń. Jest to niezbędne nie tylko w kontekście zastosowania odpowiednich technik terapeutycznych, ale przede wszystkim dobrania odpowiednich środków farmakologicznych, które często okazują się niezbędnym elementem leczenia psychiatrycznego.

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Słodko Słodka

Korzystać z pomocy psychiatry, czy psychologa to żaden wstyd, w dzisiejszych czasach tacy specjaliści są niezbędni.

Kasia Potargana

Dokładnie. Psyche też może chorować

Gotuj z Thermomix

Sprawdź jakie gotowanie
może być łatwe, szybkie
i przyjemne

— REKLAMA —
logo-myslipotarganej-ukraina

Myśli Potarganej to blog skierowany głównie do kobiet. Poruszam na nim tematy bliskie każdej z nas: dom, dzieci, rodzina, gotowanie, uroda, rozwój osobisty czy DIY. Zapraszam do komentowania i aktywnego udziału w życiu bloga, jak i na moje media społecznościowe. Bądźmy razem. Pozdrawiam – Kasia.

Myśli Potarganej to oficjalny przedstawiciel Thermomix. Kupując u nas masz gwarancję zakupu oryginalnego produktu marki Vorwerk.

© 2018-2023 – Myśli Potarganej – Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i treści bez zgody autora zabronione.

Inne nasze strony – Kosą po patelniCztery łapy BudyniaTwojeCentrum.pl