Każdy człowiek boryka się z dolegliwościami natury psychicznej, które często wynikają z nadmiernego stresu, ciągłego stanu napięcia czy też problemów prywatnych lub zawodowych. Wszystkie wymienione czynniki nierzadko przyczyniają się do obniżenia samopoczucia, przygnębienia czy agresji i wielu z nas radzi sobie z ich ujarzmieniem samodzielnie. Jednak w niektórych przypadkach niezbędna okazuje się pomoc psychiatry. Jak wybrać najlepszego specjalistę? Czym kierować się przy jego wyborze? Podpowiadamy.
Kiedy szukać pomocy u psychiatry?
Wizyta u psychiatry to dla niektórych to wciąż oznaka słabości czy powód do wstydu, ale cieszy fakt, że we współczesnym społeczeństwie z roku na rok rośnie świadomość na temat zdrowia psychicznego. Jednak pozostaje pytanie, kiedy należy zgłosić się do specjalisty? Gdzie leży granica między chwilową niedyspozycją a pierwszymi objawami poważnych zaburzeń na tle psychicznym?
Alarmujące okazują się takie sygnały jak utrzymujące się min. przez 2-3 tygodnie: smutek, uczucie niepokoju, apatia, brak energii życiowej, brak apetytu, bezradność, pesymistyczne myśli, bezsenność, wahania nastrojów, niechęć do przebywania w towarzystwie rodziny czy przyjaciół etc. Zwlekanie z umówieniem się do psychiatry często przyczynia się do pogorszenia stanu chorego, co w skrajnych przypadkach może skończyć się wycieńczeniem organizmu i zagrożenia życia.
Jak wybrać dobrego psychiatrę?
Pierwszym krokiem do poprawy zdrowia psychicznego jest wykazanie chęci do leczenia przez chorego – w innym przypadku nawet najlepszy specjalista może nie podołać wyzwaniu. Jednak jeśli osoba z zaburzeniami psychicznymi zdecyduje się na poszukiwanie fachowej pomocy, powinna to zrobić tylko u zaufanego i sprawdzonego lekarza psychiatry. Na co zwrócić szczególną uwagę?
W pierwszej kolejności należy sprawdzić kwalifikacje specjalisty – powinien mieć ukończone studia medyczne, posiadać duże doświadczenie w zawodzie oraz certyfikaty świadczące o dalszym poszerzaniu wiedzy na temat nowoczesnych metod leczenia zaburzeń i chorób psychicznych.
Dobry psychiatra na Mokotowie lub w każdym innym ośrodku na mapie Polski powinien wyróżniać się empatycznym i indywidualnym podejściem do pacjenta oraz zapewniać maksimum dyskrecji – wszystko po to, aby stopniowo budować zaufanie, skłonić osoby chore do zwierzeń. Jest to niezbędne nie tylko w kontekście zastosowania odpowiednich technik terapeutycznych, ale przede wszystkim dobrania odpowiednich środków farmakologicznych, które często okazują się niezbędnym elementem leczenia psychiatrycznego.