Panuje przekonanie, że kosmetyki z apteki to produkty przeznaczone wyłącznie do pielęgnacji skóry ze schorzeniami dermatologicznymi. Choć faktycznie dermokosmetyki tworzone są z myślą o cerach problematycznych, mogą przysłużyć się każdemu. Co warto o nich wiedzieć? Jakie dają efekty? Czym dermokosmetyki różnią się od kosmetyków? Odpowiedzi znajdziecie poniżej!
Czym są dermokosmetyki?
Bywają nazywane kosmetykami z apteki, kosmeceutykami lub kosmetykami dermatologicznymi. Medik8, Avene, Dermaquest, Obagi pHformula, czy La Roche-Posay – to tylko niektóre przykłady. Dermokosmetyki, bo o nich mowa, to preparaty z pogranicza kosmetyków i leków, tworzone z myślą o skórach problemowych, nadreaktywnych oraz zmienionych chorobowo. Produkty łączą w sobie właściwości pielęgnacyjne i lecznicze, przez co często rekomendowane są przez dermatologów w celu wspomagania leczenia schorzeń skóry lub podtrzymania efektów prowadzonej terapii – m.in. trądziku, łuszczycy czy AZS. Niektóre z nich znakomicie sprawdzają się także jako przedłużenie rezultatów uzyskanych w gabinetach medycyny estetycznej. Pierwszym przykładem może być chociażby wspomniana marka Medik8: https://www.4skin.pl/sklep/marki/medik8/.
Składy dermokosmetyków są z reguły proste i minimalistyczne w składzie, bezzapachowe, pozbawione barwników oraz ze śladową ilością niezbędnych konserwantów. Najczęściej bazują na kilku wybranych substancjach aktywnych i składnikach uzupełniających. Ich szeroka i różnorodna oferta pozwala z łatwością skomponować kompletną pielęgnację nawet w przypadku wymagającej skóry, z udziałem rozmaitych, cenionych substancji aktywnych – w tym witaminy C, niacynamidu czy retinolu.
Czy retinol można stosować latem? Sprawdź: https://www.4skin.pl/czy-mozna-stosowac-retinol-latem/.
Czym dermokosmetyki różnią się od kosmetyków?
Choć w świetle litery prawa nie istnieje jeszcze odrębna kategoria dla dermokosmetyków, faktem jest to, że preparaty różnią się znacząco od typowych kosmetyków z drogerii. Właśnie z tego powodu, jeszcze do niedawna, można było je dostać wyłącznie w aptekach. Obecnie ta granica nieco się zaciera – dermokosmetyki wkraczają bowiem na półki popularnych sieci. Czym kosmetyki apteczne różnią się od drogeryjnych kosmetyków?
Jedną z kluczowych różnic jest sam proces produkcji. Jak zostało wspomniane, formulacje dermokosmetyków tworzone są w oparciu o interdyscyplinarną wiedzę i badania oraz przy udziale specjalistów z wybranych dziedzin, przede wszystkim z zakresu dermatologii i biochemii, a niekiedy także farmaceutów, kosmetologów, a nawet lekarzy chirurgów (wspomniany Medik8). Zanim produkty zostaną dopuszczone do sprzedaży, przechodzą liczne testy klinicznie, udowadniające deklarowaną zawartość składników, skuteczność i bezpieczeństwo stosowania. Ich produkcja przypomina nieco produkcję leków – dermokosmetyki tworzone są w sterylnych, laboratoryjnych warunkach.
Dermokosmetyki – dla kogo?
Dermokosmetyki to produkty odpowiadające różnym skórom i ich potrzebom – jedne głęboko nawilżają, inne wspierają mikrobiom skóry i płaszcz lipidowy, jeszcze inne likwidują przebarwienia, regulują pracę skóry czy pomagają w walce z trądzikiem. Szeroką grupą produktów są także dermokosmetyki anti-age – stymulujące procesy naprawcze skóry, podnoszące jej gęstość, chroniące przed wolnymi rodnikami, wspierające procesy naprawcze skóry czy wypełniające zmarszczki. Wśród nich nie brakuje tzw. produktów wielofunkcyjnych – przykładem może być preparat marki Medik8: https://www.4skin.pl/produkt/medik8-advanced-day-ultimate-protect-spf-50-pa-krem-z-najwyzsza-ochrona-przeciwsloneczna-50-ml/.
Dermokosmetyki mogą być prawdziwym przełomem w pielęgnacji skóry problematycznej i reaktywnej, reagującej podrażnieniami, zaczerwienieniem, świądem, alergią czy zaostrzeniem zmian. Ich formulacje tworzone są tak, by maksymalnie zredukować ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych czy podrażnień, a jednocześnie zapewniać wysoką skuteczność działania. Należy jednak pamiętać, że reakcje uczuleniowe i nietolerancja to kwestie wysoce indywidualne. Dermokosmetyki, tworzone z myślą o osobach ze skórą nadwrażliwą, alergiczną czy reaktywną, znacznie bardziej niż zwykłe kosmetyki znoszą prawdopodobieństwo ich wystąpienia.