Dlaczego dotyka nas efekt jojo, choć tak się staramy? Poznaj przyczyny i skuteczne recepty

Materiał zewnętrzny
A+A-
Reset

Wiele osób zmaga się z nadwagą czy otyłością. Dlatego też podejmuje wiele prób, aby odzyskać kontrolę nad swoją wagą. Niestety sporo kończy się dużym niepowodzeniem, a dokładnie efektem jojo, które można określić mianem powrotu straconych kilogramów ze znaczącą nadwyżką. Tutaj pojawia się więc jakże uzasadnione pytanie, które brzmi: dlaczego dotyka nas efekt jojo? Poznajcie więc przyczynę takiego stanu rzeczy, ale i skuteczne panaceum.

Dieta do nie głodówka

Niestety wiele osób bardzo źle podchodzi do odchudzania się i zamiast zrównoważonej diety robi sobie głodówkę. Owszem, nie jedząc na samym początku, bardzo szybko odczuwa się utratę kilogramów, ale jednak potem już nie wytrzymuje się głodówki i zaczyna się podjadać. Wtedy też okazuje się, że waga wskazuje jeszcze więcej kilogramów niż przed samą dietą. Już tłumaczymy, z czego to wynika. Otóż sądzicie zapewne, że zmniejszając porcje żywnościowe schudniecie, ale jednak organizm zaczyna się przyzwyczajać do coraz mniejszych potrzeb, a więc metabolizm zaczyna zwalniać, a to przekłada się na to, że trudniej spalacie jakiekolwiek kilogramy. Zatem logiczne wydaje się, że głodówki nie są wskazane, a wręcz są zabronione. To samo stanie się jeżeli przez cały dzień nie jecie, by potem zjeść większą ilość jedzenia w jednym posiłku. Efekt będzie ten sam, czyli dodatkowe kilogramy. Czy można coś z tym zrobić? Oczywiście, że tak, wszak wystarczy tylko zmniejszyć porcje, ale dodatkowo właściwie zbilansować jedzenie, nie zapominając przy tym, że trzeba jeść 5 posiłków na dzień, a ostatni nie później niż 2 godziny przed snem. Jeżeli jednak jesteście tzw. nocnymi markami, to ostatni posiłek nie powinien być zjedzony później niż o godzinie 20.

Dieta to styl życia

Cóż, problemem jest też pojmowanie samego słowa dieta. Wiele osób uważa je za synonim słowa głodówka. A tak wcale nie powinno być. Otóż dieta to raczej styl życia, czyli trzeba odżywiać się zdrowo i zwracać uwagę na to, co się je. Zatem jeżeli liczycie, że dietę stosuje się przez miesiąc czy dwa, by potem móc wrócić do starych nawyków, to jesteście w dużym błędzie. Pamiętajcie, że jeżeli przez pewien okres będziecie odżywiać się zdrowo, ale niedługo potem znowu zaczniecie zajadać się jedzeniem śmieciowym, to znowu przytyjecie.

Czemu tabletki na odchudzanie działają tylko chwilę?

Wszelkie suplementy diety stosowane na odchudzanie są szkodliwe i nie ma co do tego wątpliwości. Absolutnie nie należy ich stosować, gdyż przez nie możecie dorobić się nie tylko dodatkowych kilogramów, ale także problemów zdrowotnych. Działanie suplementów diety opiera się na przyspieszeniu ruchu jelit, a w rezultacie doprowadzeniu do biegunek. Przez częste wypróżnianie się Wasza waga zacznie spadać, ale przecież przez to bardzo łatwo można się odwodnić, a odwodnienie stanowi duże zagrożenie dla zdrowia. Ponadto suplementy diety na odchudzanie mogą dodatkowo zaburzać przyswajalność niektórych składników odżywczych, czyli doprowadzają organizm do niedoborów.

Zwróć uwagę na to, co jesz 

Na samym początku wiele osób bardzo przykłada się do przygotowywania posiłków. Zwraca uwagę na ich kaloryczność, ale przygotowuje je na bazie najlepszych składników. Jednak z czasem zapał przemija. Choć starają się one zdrowo jeść, to nie zawsze wychodzi. Cóż można powiedzieć, że „taki mamy klimat” albo nadal się starać. Oczywiście brak czasu, sporo obowiązków nie sprzyja odchudzaniu się, ale przecież trzeba pamiętać, że nadwaga i otyłość są już chorobami cywilizacyjnymi. Co więc można zrobić? Możliwości jest kilka. Jedną z nich jest gotowanie zbilansowanych dań w ciągu jednego dnia na cały tydzień. Można także pozostać w systemie gotowania codziennego. Ale świetną alternatywą jest również catering dietetyczny. Dzięki niemu macie pewność, że dania są zbilansowane, zdrowe oraz obłędnie smaczne.

Oczywiście sama dieta to nie wszystko, bo ten styl życia wymaga także wprowadzenia ruchu, czyli powinniście być także aktywni fizycznie. Możecie ćwiczyć, biegać czy jeździć na rowerze. Sprawdzi się taniec czy rumba. Do tego czas zrezygnować z dojeżdżania wszędzie samochodem.

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Zobacz także