Dobór dodatków aranżacyjnych do salonu

Materiał zewnętrzny
A+A-
Reset

Salon to jedno z najważniejszych pomieszczeń w naszym domu. To właśnie w tym miejscu spędzamy większość wolnego czasu, relaksujemy się i gościmy zaproszone osoby. Mając to na uwadzę, każdy chciałby, aby salon był przytulny i stylowy. W tym artykule zostaną opisane trzy ciekawe dodatki dekoracyjne, które można przeoczyć lub “niedopracować” :).

Kwiaty doniczkowe – jakie wybrać

Dobór roślin doniczkowych do salonu może przysporzyć wiele radości, ale wymaga zaplanowania przestrzeni i miejsca na nie. Poniżej znajdują się cztery warte uwagi wskazówki, które mogą pomóc w tym aspekcie:

  1. Światło – przed zakupem roślin do salony, należy sprawdzić nasłonecznienie salonu. Rośliny potrzebują odpowiedniej ilości światła. Część potrzebuje mniej, część więcej słońca, aby prawidłowo rosły i się rozwijały. W zależności od ilości światła, jakie dociera do wnętrza, należy wybrać rośliny adekwatne do warunków. Do słabo oświetlonych pomieszczeń sprawdzą się np. sansewieria, filodendron czy fikus benjamina. Pomieszczenia o dużym nasłonecznieniu, dobrze będą się czuły kwiaty np. storczyki, kaktusy i palmy.
  2. Rozmiar – kupując roślinę, warto zainteresować się rozmiarem doniczki oraz samej rośliny. Duże donice z dużymi roślinami bardzo dobrze wyglądają w dużych pomieszczeniach. Z drugiej strony, małe pomieszczenia nie będą dla takich roślin dobre i w perspektywie lat staną się przytłaczające i zaczną przeszkadzać. Małe rośliny doniczkowe są najbardziej uniwersalne. Można je łatwo umieścić w małych zakątkach i i łączyć je w różne kompozycje.
  3. Styl – nie każda roślina będzie pasować do danego stylu i charakteru salonu. Nowoczesne i minimalistyczne wnętrza fajnie będą się prezentować z roślinami takimi jak sukulenty i rośliny o prostych liniach. Klasyczny salon to miejsce idealne dla roślin takich jak fikusy lub draceny.
  4. Wymagania pielęgnacyjne – warto również zwrócić uwagę na wymagania pielęgnacyjne wybranej rośliny. Niektóre gatunki wymagają regularnego podlewania i nawożenia, natomiast inne są bardziej wytrzymałe i mniej wymagające. W przypadku, gdy nie mamy dużo czasu na pielęgnację roślin, warto wybrać rośliny łatwe w uprawie i mało wymagające.

Na jakie lampy i oświetlenie się zdecydować

Oświetlenie w naszej strefie klimatycznej jest ważnym elementem aranżacji wnętrz. Salon jest miejscem, gdzie zapraszamy gości i spędzamy miło czas, dlatego tak ważne, aby wieczorami i w nocy było efektownie i przytulnie. Poniżej znajdują się wskazówki, czym kierować się i na co uważać przy decydowaniu się na źródła światła jak i ich zastosowanie.

  1. Lampy wiszące – nie będzie to tajemnicą, że muszą się one znaleźć w salonie. Rynek oferuje mnogą ilość różnej wielkości i kształtu lamp. Rozwiązuje to problem, gdy chcemy zachować styl salonu. Można tu wspomnieć, że obecnie popularne są lampy wiszące w stylu industrialnym i nowoczesnym.
  2. Lampy stojące – nie należą one do Must Heave, ale wciąż warto zastanowić się nad ich wyborem do salonu. Nawet nie mając pomysłu, na rynku polskim znajdziemy wiele interesujących i ciekawych lamp stojących. Spotyka się je w kącikach, nadając wnętrzu klimatu.
  3. Taśmy LED – na przestrzeni lat, taśmy LED bardzo potaniały i nie są już dużym wydatkiem. Może jest to powód stałego zainteresowania tym źródłem światła. Zastosowań tych taśm jest wiele od podświetlania mebli i półek po podświetlenie telewizora.
  4. Źródła światła dekoracyjne – na przestrzeni kilkunastu miesięcy stają się popularne się lampki dekoracyjne, świece i świecące kulki. Takie źródła światła mają na celu zaciekawić i wzbudzić uśmiech. Warto na nie się zdecydować.

Ramki na zdjęcia – galeria z wielu ramek czy duże ramy na grafiki?

Oprócz kwiatów i lamp, salon można wzbogacić galerią z ramami o dużych formatach. Są pięknym akcentem, gdzie można zamieścić grafiki dostosowane pod styl salonu i nadać nowego ducha. Duże ramy o wymiarach 50×70 i 70×100 centymetrów są obecnie wielkim hitem i modnym rozwiązaniem. Galeria z 3 takich ram to nie tylko stylowy element dekoracyjny, to także doskonała okazja do wyeksponowania obrazów i grafik podkreślające charakter pomieszczenia.

Wybierając ramy do takiej galerii należy pamiętać o kilku tematach. Rama powinna być wykonana z solidnego materiału. Najlepszym i sztywnym rozwiązaniem jest rama drewniana. Aluminium jest bardziej ekonomiczne ale mniej sztywne. Drugim tematem jest kolor ramy.

Wybór ramy drewnianej czy aluminiowej i kolory to połowa sukcesu. Drugą częścią jest wybór zdjęć, grafik lub obrazów. Tutaj kłania się styl, jaki mamy w salonie i co chcemy uzyskać. Galeria może składać się z jednego rodzaju obrazów lub zdjęć, na przykład portretów, krajobrazów czy abstrakcyjnych dzieł sztuki. Można także łączyć kilka różnych wielkości ram tworząc ciekawą i zróżnicowaną kompozycję. Są firmy, mające to już gotowe rozwiązania jak www.sklepzramami.pl oferującym oprócz galerii także szablony ułatwiające tworzenie kompozycji, odstępów i wzoru.

Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Zobacz także