Kolejne wyzwanie – duża torba szydełkowa z owalnym dnem. Tym razem przyszło mi zmierzyć się z dużą, prostokątną torbą o owalnym dnie. Miała być duża, prostokątna i lekka. Takiej jeszcze nie robiłam. Ok. Wyzwanie przyjęte.
Ja jak to ja. Zamiast poszukać schematu, zaczęłam kombinować sama. I jak się można było spodziewać pruciu nie było końca. Po wielu próbach postanowiłam przestać kopać się z koniem i jednak znaleźć schemat. Niewiele to pomogło, ponieważ schemat chyba nie był dobrze narysowany.
Jak zwykle w takich chwilach, zajrzałam do Joli Mazurek na YouTube i oczywiście się nie zawiodłam. Jola doskonale tłumaczy jak zrobić owalne dno, a to ono sprawiło mi największy kłopot.
Po dokładnych instrukcjach Joli, już bezproblemowo zrobiłam owalne dno mojej torby. Jak już zrobisz dno, to już masz właściwie zrobioną całą robotę, ponieważ dalej cierpliwie robisz na okrągło półsłupkami nie dodając i nie odejmując oczek. Początkowo będzie się zwijała nie tak jak, to sobie wyobrażałaś, ale nie wolno się zrażać i robić swoje. W końcu torba zacznie się ładnie układać.
Torbę zrobiłam z cieńszego, niż zazwyczaj, sznurka. Właśnie po to, by była lżejsza i muszę powiedzieć, że rzeczywiście, mimo swoich rozmiarów, jest dość lekka.
Ale po kolei:
Materiały i przybory
- Sznurek bawełniany 3 mm ok 400m
- szydełko 5
- nożyczki
- ewentualne akcesoria – półkółka, łańcuszek, karabińczyki
Wykonanie
Dno torby
Najwięcej zabawy jest z owalnym dnem. Jak zrobisz dobrze dno, reszta pójdzie jak z płatka.
Przemyśl sobie jak długie i szerokie ma być dno. Pamiętaj, że ile rzędów zrobisz na szerokość, o tyle dłuższe będzie dno. Półkola na końcach robi się taką samą zasadą jak całe koło, czyli sukcesywnie dodajesz półsłupki.
- zrób łańcuszek
- zawróć, wbij się szydełkiem w trzecie oczko od końca i zrób półsłupek
- przerób półsłupkami cały rządek w ostatnim oczku zrób trzy półsłupki
- przerób rządek półsłupkami zakończ pierwsze okrążenie półsłupkiem
- drugie okrążenie (kolor czerwony) w pierwszy i drugi półsłupek robisz po dwa półsłupki i przechodzisz do rzędu stałej ilości półsłupków
- na drugim końcu robisz po dwa półsłupki w każdy z trzech półsłupków i wracasz do rzędu stałej ilości półsłupków, robisz dwa półsłupki w ostatni półsłupek okrążenia
- trzecie – niebieskie okrążenie: teraz będzie dwa półsłupki w słupek i jeden słupek w jeden słupek, dwa półsłupki w słupek i jeden słupek w jeden słupek,
- przerób rząd stałej ilości półsłupków
- półkole trzeciego rzędu – dwa półsłupki w słupek i jeden słupek w jeden słupek,dwa półsłupki w słupek i jeden słupek w jeden słupek,dwa półsłupki w słupek i jeden słupek w jeden słupek,
- przerób rząd stałej ilości i na końcu okrążenia dwa w jeden, jeden w jeden
- czwarte okrążenie – czerwone – dwa w jeden, jeden w jeden, jeden w jeden, dwa w jeden, jeden w jeden
- rząd stałej ilości półsłupków
- półkole czwartego rzędu – dwa w jeden, jeden w jeden jeden w jeden; dwa w jeden, jeden w jeden jeden w jeden; dwa w jeden, jeden w jeden jeden w jeden
- i tak dalej aż uzyskasz żądaną wielkość dna
Opis wygląda skomplikowanie, ale łuki rozwijają się rytmicznie i na pewno tę logikę dodawania półsłupków zauważysz.
Body – czyli ścianki torby
Gdy już dojdziesz do zamierzonej wielkości dna, przestań dodawać półsłupki na łukach. Powoli dno zacznie się podwijać do góry. Rób półsłupkami kolejne rzędy, aż dojdziesz do wysokości, jaką potrzebujesz.
Rączki
- Cztery rzędy przed końcem, w jednej czwartej boku, przestać przerabiać półsłupek w półsłupek. W to miejsce zrób łańcuszek ok 20 oczek.
- Pomiń 15 półsłupków poprzedniego rzędy i wkłuj go półsłupkiem w poprzedni rząd.
- Idź dalej półsłupkami, aż dojdziesz do 1/4 długości przeciwległego boku. Powtórz sekwencję z łańcuszkiem z poprzedniego boku.
- Idź dalej półsłupkami przez trzy rzędy. Zrobiłaś rączki.
Pasek
Pasek wykonałam z czterech rzędów półsłupków. Ja akurat miałam półkłółka, łańcuszek i karabińczyki, więc wykończyłam, jak widać na zdjęciu. Jeśli jednak nie posiadasz takich akcesoriów, możesz zrobić dłuższy pasek i go przyszyć. Możesz też zrobić dłuższe rączki. Inwencja należy do Ciebie.
Wiem, że mój opis nie jest restrykcyjny i precyzyjny. Moim celem nie było byś odtworzyła torbę toczka w toczkę. Chciałam jedynie Cię zainspirować i podpowiedzieć jak się zabrać za taką torbę. Stawiam na twoją kreatywność.
Będzie mi miło jeśli pochwalisz się sowim wyrobem na moim FB, lub napiszesz w komentarzu jak Ci poszło.