Farbowanie ubrań na czarno – sprawdź, jak to zrobić samodzielnie

Materiał zewnętrzny
A+A-
Reset

Pofarbowanie ubrania na czarno to niekiedy jedyny sposób, żeby przedłużyć jego życie. Dobra informacja jest taka, że spłowiałe ubranie – spodnie lub poplamioną sukienkę – wciąż można odratować!

Czarne ubrania od dawna są obecne w modzie i warto mieć je w szafie. Zestaw kilku ciuchów w tym kolorze jest odpowiedni na każdą okazję. Jeśli lubimy eksperymentować, bardzo dobrze jest mieć pod ręką barwnik, który da nam możliwość zmiany koloru ulubionej koszulki czy spodni, które już nam się znudziły bądź ucierpiały po ostatnim przyjęciu. Jeśli tylko możesz, postaw na barwnik naturalny, ponieważ chemiczne barwniki, zwłaszcza czarny, są jednymi z najbardziej syntetycznych, mogą być więc źródłem niepożądanych reakcji alergicznych.

Farbowanie ubrań na czarno – najlepiej naturalnie

Farbowanie ubrań czy farbowanie tkanin to nie tylko nowy kolor odzieży. Zalet barwników naturalnych jest wiele. Oto niektóre z nich:

  • kontakt z naturą poprzez zbieranie surowca barwierskiego
  • dbałość o środowisko – kąpiel barwiącą możemy wylać do ogródka, gdyż jest nietoksyczna
  • poszerzanie wiedzy botanicznej na temat roślin, które występują w naszej szerokości geograficznej oraz roślin egzotycznych z innych stron świata
  • farbowanie roślinami bywa ucztą dla zmysłów – woda z barwnikiem ma piękny kolor i zapach
  • ochrona swojego organizmu przed szkodliwymi skutkami działania syntetycznych barwników. Alergicy mogą źle reagować na czarne barwniki ze sklepu. Może się to przejawiać zapaleniem spojówek, wysypką, ogólnym złym samopoczuciem. Reakcje skóry bywają różne.

Aby uniknąć tego typu problemów, warto wziąć sprawy w swoje ręce i zafarbować ubranie w domu, najlepiej barwnikiem roślinnym. Dotyczy to także farbowania tkanin.

Jak farbować ubrania na czarno? Domowym sposobem, w garnku!

Co do zasady, farbowanie ubrań w domu nie jest trudną umiejętnością. Potrzebujesz sprzętu w postaci garnków, sitka, łyżki do mieszania, wagi. Niezbędny jest także materiał do farbowania.

Barwnik do tkanin pochodzenia naturalnego rozpuszcza się niemalże zawsze w ciepłej wodzie, w przeciwieństwie do barwników syntetycznych, które rozpuszczają się w zimnej wodzie. Wyjątek stanowi tutaj indygo naturalne, które farbuje, gdy rozpuści się je zimną wodą.

Niektóre barwniki, w tym czarny barwnik roślinny, należą do trudnych. Farbować ubranie naturalnymi barwnikami każdy może – trochę lepiej lub trochę gorzej. Jeśli chcesz mieć gwarantowany efekt (a barwnik czarny jest wymagający), warto zdać się na doświadczenie praktyka-specjalisty. Na szczęście są osoby zajmujące się zawodowo farbowaniem tkanin. Receptur na czarny barwnik jest wiele. Różnią się surowcem barwierskim wykorzystywanym w procesie farbowania oraz sposobem przygotowania kąpieli. 

Największą trudnością przy farbowaniu na czarno jest wieloetapowość procesu barwienia. W momencie, gdy jeden z etapów jest nieodpowiednio wykonany, na przykład rozpuszczony barwnik będzie zbyt mało nasycony, intensywność wybarwienia będzie niezadowalająca. Kolor może nie być jednolity. Trwałość naturalnego czarnego barwnika jest taka sama jak syntetycznego. Materiał z biegiem czasu traci swoją intensywną barwę pod wpływem warunków atmosferycznych czy podczas prania. Czarnego koloru, w przeciwieństwie do innych naturalnych barwników, nie pozyskamy tak łatwo, jak na przykład koloru żółtego.

Barwienie ubrań barwnikami naturalnymi – wypróbuj zestawy roślinne od Dzikich Barw

Jeśli barwniki naturalne są Ci bliskie i chcesz dowiedzieć się, jak wygląda barwienie tkanin lub pragniesz stworzyć własną kolekcją odzieżową wykorzystującą naturalne barwniki, najlepiej jeśli zaczerpniesz specjalistyczną wiedzę w dziedzinie farbowania ubrań w studio Dzikie Barwy . Dowiesz się również, jak farbować na czarno lub kupisz naturalny czarny barwnik do tkanin .

Znajdziesz tu wiele informacji oraz inspiracji. Dowiesz się, jakie barwy można pozyskać z przyrody, jak wydobyć jednolity kolor z roślin, jak w kąpieli zachowują się bawełniane koszulki, tkaniny z jedwabiu, tkaniny mieszane itp. Rozwijaj swoja pasję do wydobywania koloru z natury i ciesz się zdrowymi ubraniami!

--- R E K L A M A ---
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Zobacz także