Gran Canaria. Co zwiedzić, jak i kiedy jechać

Materiał zewnętrzny
A+A-
Reset

Gran Canaria to jedna z ośmiu zamieszkanych (w sumie jest ich trzynaście) Wysp Kanaryjskich na Oceanie Atlantyckim należąca do Hiszpanii. Pozostałe, najbardziej rozpoznawalne to Teneryfa, Fuerteventura i Lanzarote. Gran Canarię zamieszkuje niespełna 900 tysięcy mieszkańców i jest dość popularnym turystycznym celem, również wśród Polaków. Zastanawiasz się dlaczego? Przeczytaj.

Jak dostać się na Gran Canarię

Zacznijmy od tego jak w ogóle dostać się na Gran Canarię, warto bowiem mieć świadomość, że od 2019 roku z Polski nie istnieją żadne bezpośrednie loty na tę wyspę. W opcję wchodzą loty czarterowe, o które można dopytać w biurze podróży. Co istotne, nie trzeba być klientem danego biura, aby skorzystać z proponowanego przez nie lotu. Jeśli masz mocne nerwy, możesz polować na ofertę last minute, która zwykle proponuje najniższe, możliwe ceny.

W grę wchodzą również łączone loty i tak na przykład niskobudżetowym Ryanairem czy Wizzairam możemy dostać się do Berlina, Londynu czy Mediolanu i stamtąd polecieć bezpośrednio do Las Palmas. Dobrym rozwiązaniem może być również dostanie się bezpośrednim lotem z Polski na Teneryfę czy Fuerteventurę i przemieszczenie się stamtąd do naszego celu podróży kanaryjskimi liniami lotniczymi.

Jaka jest pogoda Gran Canarii i kiedy jechać

Wyspy Kanaryjskie charakteryzuje ciepły, oceaniczno – subtropikalny klimat. Piękna, umiarkowana pogoda utrzymuje się tu przez cały rok. Średnia, roczna temperatura wynosi około 22 stopnie Celsjusza. Są to idealne warunki dla osób, które kochają sporty wodne, ale również dla tych, które są amatorami pieszych wędrówek.

Zdarza się, że pada, ale raczej rzadko i tylko w niektórych, wyższych partiach wysp. Nawet zimą jest tu niemal dwadzieścia stopni dlatego całkiem sensowne wydaje się odwiedzenie Gran Canarii o tej porze roku ponieważ metereologicznie warunki są świetne, natomiast ceny o połowę niższe.

Pamiętać należy jednak o zabraniu również cieplejszej garderoby ponieważ noce potrafią być chłodne. Najcieplejsze miesiące to lipiec i sierpień, ale nie jest upalnie. Powietrze jest czyste i jeżeli interesuje cię zażycie zdrowej dawki jodu to urlop na Gran Canarii możesz śmiało wpisać na swoją “to do list”.

Co zwiedzić, zobaczyć na Gran Canaria

Załóżmy, że podróż się udała i przywitaliśmy się już ze słonecznym niebem Gran Canarii. Co warto tutaj odwiedzić?

Las Palmas

Las Palmas, a właściwie Las Palmas de Gran Canaria, bo tak oficjalnie brzmi nazwa tego miasta, to stolica Gran Canarii i ósme co do wielkości miasto Hiszpanii. To jedna z dwóch stolic archipelagu Wysp Kanaryjskich obok miasta Santa Cruz de Tenerife. To również największe miasto tego archipelagu. Las Palmas jest zabytkowym miastem, które słynie z Domu Kolumba, dzielnicy Vegueta i popularnej plaży Playa de las Canteras. Mieszają się tu różnorodne kultury, między innymi hiszpańska, afrykańska i indyjska.

We wspomnianej dzielnicy Vegueta zastaniemy brukowane uliczki i małe budynki z ciasnymi balkonami. To własnie tu warto zjeść w tapas barze i pójść na czerwone wino wypite przy akompaniamencie lokalnej muzyki. Jeśli udasz się do Museo Casa de Colon, będziesz mieć okazję zwiedzić dom, w którym mieszkał Krzysztof Kolumb.

W dzielnicy Vegueta znajduje się też Teatr Guiniguada wybudowany w 1938 roku i piękna, eklektyczna Katedra Świętej Anny, budowana między XV i XIX wiekiem. Architektonicznie, budynek ten łączy w sobie piękno gotyku, baroku, neoklasycyzmu i renesansu. Urokliwy jest również sam Plac Świętej Anny ze swoimi zabytkowymi kamienicami i ozdobiony posągami osmiu psów – zwierząt Świętej Anny właśnie. Budynek, który stoi wzdłuż placu to Pałac Episkopalny, który również można odwiedzić. 

Maspalomas

Maspalomas to wyjątkowe, piaskowe wydmy, które w miłośnikach bliskości natury i uczucia miałkich ziarenek pod stopami zaszczepią miłość do wycieczek na Gran Canarię. Można tutaj odnieść wrażenie, że znajdujemy się na afrykańckiej pustyni. Dla wytrwałych w wędrówce niezapomnianą atrakcją będzie ustytuowana nieco dalej plaża z czarnym piaskiem – Playa de Meloneras.

Oba miejsca to prawdziwe skarby dla pasjonatów fotografii. Gwarantują niezapomniane ujęcia dlatego Maspalomas to bardzo znana atrakcja. Maspalomas nazywane jest oazą ze względu na bujną, soczyście zieloną roślinność.

Wydmy, które się tutaj znajdują mają nawet dziesięć metrów wysokości. Najważniejszymi atrakcjami w okolicy są między innymi: Rezerwat Przyrody, Latarnia Morska El Faro de Maspalomas, Ogród Palmitos Park czy Sioux City, które może być atrakcyjne zwłaszcza dla rodzin z dziećmi ponieważ mieści się w nim miasteczko stylizowane na Dziki Zachód, w którym obejrzeć można nawet udawane kowbojskie strzelaniny.

Barranco de Guayadeque

Dla zwolenników dreszczyku emocji Barranco de Guayadeque będzie rozwiązaniem, które zaspokoi potrzebę adrenaliny. Ten szlak trekkingowy znajduje się w wąwozie przebiegającym przez wyspę. Bujna roślinność i monumentalność natury zachwycą największych sceptyków. Tutaj budyki wykute są w skale, a wiosną natkniemy się na kwitnące drzewa migdałowe. Wędrując poprzez Centro de Interpretacion i Montana de las Tierras dotrzeć można do jaskini, w której istnieje możliwość zarezerwowania noclegu – ideał dla zwolenników nietypowych doznań na wakacjach. W rezerwacie Barranco de Guayadeque znajduje się aż trzydzieści wykutych w skale jaskiń.

Puerto de Mogan

To portowe miasteczko to malownicza, jedna z bardziej popularnych atrakcji Gran Canarii. Charakteryzują ją kolorowe uliczki z niskimi budynkami i barwne łódki unoszące się na wodzie. Tutaj zjeść można świeżą rybę, owoce morza, udać się do jednej z licznych, rozsianych po Puerto de Mogan kafajek. Warto wybierać te położone z dala od głównej promenady, aby nie tracąc na jakości posiłku, zapłacić jednakowoż mniej. Warto skorzystać również z platformy widokowej, aby móc podziwiać spektakularny widok na ocean.

Fataga

Fataga to bardzo małe miasteczko, które jest położone na klifowym wzgórzu, w gminie San Bartolome de Tirajana. Piękne kanaryjskie domki z pomarańczową dachówką, urocze uliczki – wszystko to znajdziecie w tym wyjątkowo spokojnym i urokliwym miejscu, które dodatkowo jest otoczne górami. Dla kogoś, kto docenia to całkiem miłe i planowane uczucie zagubienia się w spokojnym, malowniczym i jakby oderwanym od rzeczywistości miejscu, Fataga jest destynacją, która go w sobie rozkocha.

Po drodze do Fatagi warto zatrzymać się w punkcie widokowym – Degollada de las Yeguas, z którego podziwiać można spektakularny widok na cały archipelag kanaryjski. Ta okolica znana jest też z tras trekkingowych w kierunku San Bartolomé. To prawdziwa gratka dla fanów maszerowania pośród cudów natury.

Roque Nublo

Roque Nublo znajduje się w miejscowości Tejeda. Jest to wulkaniczny nek, dawne miejsce kultu dla aborygenów. Nek, według definicji Wikipedii, to „wzniesienie o stromych i urwistych stokach, zbudowane z odpornych na procesy erozji law zakrzepłych w kominie wulkanicznym.” Na Rogue Nublo z La Goleta prowadzi szlak trekkingowy, z którego warto skorzystać będąc w okolicy. Szlak nie jest bardzo wymagający bo jego długość wynosi półtora kilometra. Trasa nazywa się S 70. Innym nekiem wulkanicznym, który można podziwiać na Gran Canarii jest nek Bentayga oraz nek El Fraile. Mianem brata Roque Nublo określa się z kolei Roque de la Rana. Jak łatwo zauważyć, Gran Canaria jest obfitym źródłem pomników przyrody.

Czas na góry. Pico de las Nieves

Szczyt Pico de las Nieves to najwyższa góra na wyspie znajdująca się na masywie górskim pochodzenia wulkanicznego. Jej wysokości wynosi 1949 m. n.p.m. Z góry, z tarasu widokowego, podziwiać można panoramę ukazującą wspomniany wyżej Roque Nublo i Roque Bentayga oraz Teneryfę. Nazwa Pico de las Nieves oznacza szczyt śniegu. Jedną z teorii, która ma wyjaśniać genezę tej nazwy jest historia mówiąca o tym, że to tu kopano doły, w których przechowywano śnieg w celu zwalczania gorączki u pacjentów chorujących podczas epidemii. Do Pico de las Nieves prowadzi piękna droga GC 130. Na górze jest mały parking dla kilku samochodów. 

Arucas

Arucas to miasteczko położone w północnej części wyspy Gran Canarii. Jego starówka jest dziedzictwem historyczno artystycznym i jest znaną atrakcją na Gran Canarii, natomiast dla koneserów dobrych trunków jest tu coś jeszcze – Arucas słynie z lokalnego rumu. Na wyróżnienie zasługuje znajdujaca się w miasteczku Fabryka Rumu Arehucas, założona w 1884 roku, jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w tej lokalizacji. Fabryka posiada własną piwnicę, która nie raz była już odwiedzona przez znakomite osobistości z całego świata. Pozostawiły one na beczkach swoje autografy, które teraz stanowią dodatkową atrakcję dla odwiedzających. W Aracas warto również zobaczyć kościół San Juan Bautista w stylu neogotyckim z rzeźbami włoskiego pochodzenia i malarstwem ze szkół flamandzkiej i andaluzyjskiej. Z pewnością miło będzie również wybrać się na spacer po parku Gourie i ogrodach botanicznych w Las Hespérides.

Teror

Teror to kolorowe miasto, które uznawane jest za najpiękniejsze na Gran Canarii. W sobotę odbywa się tu targ, na którym kupić można lokalne skarby takie jak chorizo de Teror lub ciasteczka wypiekane przez zakonnice z Klasztoru Cystersów. Teror jest duchową stolicą wyspy. We wrześniu mieszkańcy oddają hołd patronce – Virgen del Pino organizując procesje przy muzyce na żywo.

Jardín Botánico Canario Viera y Clavijo

Jardín Botánico Canario Viera y Clavijo to wyjątkowy ogród botaniczny. Drzewa, palmy, kaktusy, las wawrzynowy, draceny – to wszystko znajdziecie właśnie w tym miejscu, którego powierzchnia wynosi aż 27 hektarów, a wstęp do niego jest całkowicie bezpłatny.

Nie sądzę, aby po lekturze koniecznym było przekonanywanie kogokolwiek o zasadności odwiedzenia Gran Canarii bo jej walory klimatyczne połączone z pięknem architektury i przyrody nie pozostawiają wątpliwości. Lecieć? Lecieć, bez wahania, i zbierać piękne wspomnienia oraz fotografie.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Zobacz także