Specjaliści od ekologii oraz media głośno informują nas niemal codziennie, w jak złej kondycji jest nasza planeta. Wpływa na to wiele procesów, jednak za główną przyczynę uznaje się nadmierną produkcję napędzaną konsumpcją różnych dóbr. Wiele osób stara się przeciwdziałać temu, podejmując samodzielne działania, które mogą realnie wpłynąć na kondycję naszej planety. Dołącz do ekologicznej rewolucji i spraw, aby przyszłe pokolenia mogły cieszyć się pięknem lasów, oceanów i dżungli.
1. Zakręcaj kran
Większość z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak ogromne znaczenie dla życia na ziemi ma woda. Jest ona jednym z podstawowych elementów przyrody, dzięki któremu rośliny, zwierzęta, a także ludzie mogą funkcjonować. Ponadto woda jest niezbędna dla prawidłowego działania organizm człowieka, ponieważ aż 75% masy ciała to właśnie woda.
Niestety, eksperci alarmują, że na naszej planecie zaczyna brakować tego życiodajnego czynnika. Z roku na rok możemy zauważyć coraz mniejsze opady, niższy poziom wód w naturalnych zbiornikach, czego efektem są susze i pożary. Właśnie z tego powodu tak ważne jest oszczędzanie wody, która płynie w naszych kranach. Dlatego starajmy się w trakcie kąpieli, mycia zębów lub zmywania zakręcać kran, kiedy tylko to możliwe. Jeśli mamy ogródek, warto zbierać deszczówkę w specjalne pojemniki i nią podlewać uprawy.
2. Ekologiczne przybory do mycia
Jest kilka przyborów, bez których nie wyobrażamy sobie codzienności. Jednym z nich jest szczoteczka do zębów, której używa każdy i wymienia ją na nową średnio co miesiąc. Jeśli w jednym gospodarstwie domowym mieszka kilka osób, to oznacza, że produkcja plastiku w ciągu roku z samych szczoteczek jest całkiem spora. Właśnie dlatego warto kupować ekologiczne szczoteczki do zębów, które są nie tylko wykonane z przyjaznych planecie materiałów, ale również ulegają recyklingowi. To prosta metoda na bycie eko.
3. Gotuj z resztek jedzenia
Produkcja mięsa zużywa bardzo dużo wody i jest jednym z najbardziej zanieczyszczających procesów. Dlatego warto ograniczyć jego spożywanie, a na pewno nie marnować resztek. Podobnie jest z innymi produktami spożywczymi. Szacuje się, że rocznie Polacy wyrzucają łącznie 5 milionów ton jedzenia! Jest to zarówno strata pieniędzy, jak i ogromne zanieczyszczenia. Dlatego warto gotować w przemyślany sposób.
4. Rób zakupy u lokalnych dostawców
Kupowanie w marketach jest wygodne i nie da się go uniknąć. Jednak takie produkty jak ser, mleko, wędliny, owoce i warzywa warto kupować u pobliskich dostawców. Głównie dlatego, że do produkcji nie używają oni sztucznych polepszaczy, a całość funkcjonuje w zgodzie z naturą. Ponadto kupując w dużych dyskontach, wszystko otrzymujemy w plastikowych opakowaniach. Przez to ilość naszych śmieci znacznie wzrasta. W trakcie zakupów zrezygnujmy również z plastikowych opakowań.
5. Nie ilość, a jakość
Zwracajmy uwagę na jakość wybieranych produktów. Szczególnie jeśli chodzi np. o odzież. Niestety firmy produkujące ubrania to jedni z największych trucicieli planety. Dlatego kupując ubrania lepszej jakości, nie przyczyniamy się do pogłębiającego konsumpcjonizmu. Starajmy się również nie wyrzucać zbędnych ubrań, a oddawać je w miarę możliwości komuś, kto jeszcze z nich skorzysta.