Blizny to efekt długiego i nienaturalnego gojenia się ran. Powstają najczęściej w skutek nieszczęśliwego wypadku, zabiegów chirurgicznych w tym cesarskiego cięcia lub w związku z innymi uszkodzeniami skóry. Rozmiar i kształt blizn związany jest z wieloma czynnikami. Bardzo często wpływają na to okoliczności urazu, długości okresu gojenia się powstałej rany, czy indywidualne skłonności do tworzenia się blizn. Problem blizn staje się uciążliwy kiedy znajdują się one widocznych miejscach. W celu uniknięcia przykrych następstw urazu bardzo ważna jest odpowiednia i staranna pielęgnacja uszkodzonego miejsca już od samego początku.
Co robić aby zmniejszyć bliznę
Im szybciej rozpoczniesz dbanie o miejsce zranienia tym lepszy możesz uzyskać efekt. Zacząć można od starannej pielęgnacji miejsca zranienia tak aby proces gojenia następował szybciej. W pierwszej fazie gojenia trzeba unikać podrażnienia miejsca zranienia, obtarć, zbyt ciasnych ubrań, wysokich lub niskich temperatur i wystawiania rany na słonce. Po całkowitym zagojeniu się rany i odpadnięciu strupków można zacząć pielęgnację powstającej blizny. Warto stosować specjalnie przeznaczone do tego celu żele lub plastry np. Contractubex®. Pomaga również delikatne masowanie blizny.
Co wybrać?
Sprawdzony i skuteczny od 50 lat lek na blizny to Contractubex® to żel na blizny1, który można stosować na otarcia, rany cięte, po oparzeniach czy rany po zabiegach chirurgicznych w tym cesarskim cięciu. Specjalistyczny preparat powoduje, że blizna goi się w możliwie najlepszy sposób i w końcowej fazie leczenia stanie się prawie niewidoczna. Dodatkowo skóra w tym miejscu jest miękka i delikatna. Contractubex® żel1 to kombinacja 3 składników alantoiny, heparyny i wyciągu z cebuli, które działają łagodząco i przeciwzapalnie.
Contractubex® dostępny jest w aptece bez recepty. Cena ok. 30 zł/20 g
Contractubex żel: 1 g żelu zawiera substancje czynne: heparyna 50 j.m. ekstrakt płynny z cebuli 100 mg, alantoina 10 mg.
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie, oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu. Podmiot odpowiedzialny: Merz Pharmaceuticals GmbH, Niemcy.
Jak wygląda blizna po cesarskim cięciu?
Zwykle blizna po cesarce ma około 10–15 cm długości i 2–3 mm szerokości. Rozmiar, zależy to od wielkości dziecka, położenia płodu oraz wagi rodzącej.
Najczęściej, po cesarce blizna nie wygląda najlepiej. Jest czerwona lub różowa. Z czasem blednie, najpierw staje się różowa, potem coraz jaśniejsza, a na końcu to biała ,,niteczka” prawie niewidoczna. Niekiedy tworzy się bliznowiec czyli zgrubienia wokół blizny, które mogą pozostać i niestety wyglądają mało estetycznie.
Jak zadbać o bliznę po cesarskim cięciu?
Blizna po cesarskim cięciu wymaga szczególnej troski już w pierwszych dniach po powrocie do domu. Opatrunek i miejsce blizny trzeba chronić przed wilgocią i zmieniać zgodnie z zaleceniami lekarza (zwykle co 2 dni). W trakcie zmiany opatrunku należy uważnie obserwować miejsce rany i założonym szwom, czy nie ma powiększającego się zaczerwienienia albo bolesności, w którymkolwiek miejscu. Przed założeniem nowego opatrunku trzeba miejsce rany i okolice przetrzeć środkiem odkażającym do stosowania na skórę. Należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń otrzymanych w trakcie wypisu ze szpitala.
Czy bliznę trzeba masować?
W następujących tygodniach po zdjęciu szwów można masować delikatnie miejsce blizny i okolice w celu poprawy ukrwienia co pomaga zapobiegać bliznowcom.
Po odpadnięciu strupków można wmasowywać w miejsce blizny Contractubex® żel na blizny1 , który dzięki zawartości wyciągu z cebuli, heparynie i allantoinie wspomoże uniknięcie powstawania bliznowców, uelastycznieni skórę i zmiękczy tkankę blizny. Działa przeciwzapalnie, regeneruje i poprawia ukrwienie tkanek, sprawia też, że blizna nie swędzi i nie jest napięta. Żel należy stosować, poprzez nakładanie i masowanie blizny kilka razy dziennie przez kilka miesięcy. Na noc wygodne jest stosowanie plastrów na blizny Contractubex®. Substancje czynne wchłaniają się przez kilka godzin równomiernie, a plaster dodatkowo chroni miejsce rany przed podrażnieniami przez bieliznę czy pościel.
Na początku procesu gojenia, zwracaj szczególną uwagę na wygląd rany po cesarskim cięciu. Z powodu przecięcia nerwów okolica może nie mieć czucia, nie poczujesz bólu, który jest pierwszym niepokojącym objawem dlatego musisz oglądać bliznę codziennie. Jeśli w trakcie gojenia rany po cesarskim cięciu zauważysz jakiekolwiek niepokojące objawy skontaktuj się z lekarzem.
1 Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.