Jak dbać o stawy?

Materiał zewnętrzny
A+A-
Reset

Sport to zdrowie. Jednak im wyższy jest poziom uprawiania sportu, tym bardziej nasze stawy są narażone na kontuzje. Wszak zanim pójdziemy do apteki zrobić wielkie zakupy suplementów na stawy, musimy sobie odpowiedzieć na pytanie: Czy resztę rzeczy związanych z treningiem wykonujemy odpowiedni?

Dużo ludzi zapomina o rozciąganiu, rolowaniu i mobilności. A to już jedna z przyczyn, przez którą mogą boleć nas stawy. Nasze ruchy są skrócone, stawy nie działają w odpowiedniej płaszczyźnie, pozycja naszego ciała jest niestabilna i nie trudno o kontuzje. Drugim elementem jest technika wykonywanych ćwiczeń, czy to na siłowni, czy nawet bieganie z odpowiednio ustawionymi stopami. To wszystko składa się na to, czy w przyszłości będziemy zadowoleni z działania naszych stawów. Natomiast trzecia i najważniejsza rzecz związana z treningiem to ROZGRZEWKA. Tak dużo ludzi wie, że bez rozgrzewki nie możemy podchodzić do treningu, a nadal tak samo dużo ludzi to robi. Jest to największy błąd, który kosztuje nasze stawy zdecydowanie za dużo i wtedy stanowczo sport to NIE zdrowie. Rozgrzewka powinna trwać nawet do 30 minut, w zależności od wykonywanego sportu.

Co jeżeli mleko się już rozlało i musimy pomóc naszym stawom wrócić do formy?
Istnieje wiele suplementów takich jak: Animal flex, flexit itp. Tak naprawdę każda większa firma suplementowa ma w swoim asortymencie produkt na stawy. Różnicą między nimi jest tylko cena i trochę zmieniony skład.
Bardzo ważnym elementem suplementacji pomagającej na stawy jest siarczan glukozaminy i siarczan chondroityny. Są to substancje, które można kupić w aptece, jako dwa osobne produkty, bądź suplementy które je łączą, takie jak: Glucosamine & Chondroitin with MSM.
Tran – jest to suplement, który w dzisiejszych czasach cieszy się bardzo dużą popularnością. Podczas regularnego stosowania uśmierza ból stawów, pomaga w regeneracji organizmu i obniża ciśnienie krwi.

Czego unikać?
Unikać przede wszystkim produktów komercyjnych, takich, których reklamy widzimy wszędzie. Niestety nie są to produkty godne polecenia, często ich składy są za małe, aby w jakiś sposób pomogły naszym stawom. A trzeba przyznać, że ich ceny nie są dużo niższe, od produktów firm typowo suplementowych.

Dieta:
Zaraz po odpowiednim treningu, jest to druga najważniejsza rzecz dla naszych stawów. W naszej diecie musi być jak najwięcej warzyw i owoców. Bez nich nasz organizm nie będzie miał odpowiedniej ilości witamin, a to przełoży się negatywnie właśnie między innymi na nasze stawy ale i nie tylko. Do tego w naszym jedzeniu musi być dużo źródeł protein, takich jak mięso i nabiał.

Reasumując: Suplementacja stawów ta podstawowa jest jak najbardziej wskazana. Jednak kiedy chcemy podchodzić bardziej inwazyjnie do leczenia naszych stawów drogimi i mocnymi produktami, warto się zastanowić czy wszystkie inne nasze poczynania nie niszczą ich. Jeżeli jednak bóle są przewlekłe, nie możemy sobie z nimi poradzić, warto wtedy jednak wybrać się do lekarza. Reumatyzm w naszym organizmie może pojawić się nawet na tle alergicznym.

Artykuł powstał we współpracy ze SwiatSupli.pl
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Zobacz także