Moment odstawienia dziecka od piersi jest trudny zarówno dla matki, jak i dziecka. W czasie karmienia wytwarza się specyficzna więź, która niestety w pewnym momencie życia musi zostać przerwana. Powodów ku temu jest wiele, czasem problemy z laktacją, czasem powrót do pracy. Jak zatem w sposób bezstresowy dla obojga odstawić dziecko od piersi?
Presja? Nie daj jej się
Karmienie piersią jest bardzo zdrowe i dla dziecka, i dla matki. Ciężarna kobieta jest już od pierwszych chwil atakowana zewsząd informacjami o dobroczynnych skutkach karmienia. Karmienie jest naturalne i powinno przebiegać w naturalnym rytmie dziecka i mamy. Zbyt duża presja na to, by karmić do momentu, aż dziecko będzie miało dwa, nawet trzy lata, może spowodować, że kobieta będzie czuła duży stres. Wiele matek może rzeczywiście karmi
dłużej niż inne, ale jeśli nie jest to możliwe, to trzeba się z tym pogodzić. Problemy z laktacją w takim natłoku informacji mogą urosnąć do rangi bardzo dużego problemu. Dziecku w pierwszych miesiącach życia potrzebna jest zdrowa mama, a nie taka, która co dzień poddaje się stresowi.
Słuchaj swojego ciała
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że karmienie mlekiem matki powinno być jedynym sposobem karmienia przez pierwsze sześć miesięcy życia dziecka, jednak nie wszystkie kobiety mogą sobie na to pozwolić, dlatego powstało mleko modyfikowane od pierwszych dni życia dziecka – Humana Baby.
Potem warto rozszerzać dietę i naturalnie odstawiać dziecko od piersi. Niektórzy eksperci wydłużają ten czas. Najważniejsze jednak to słuchać swojego organizmu. Reagować na jego potrzeby i poddawać się zmianom. Dziecko, które będzie karmione mlekiem modyfikowanym, ponieważ twoje ciało nie będzie w stanie wyprodukować odpowiedniej ilości mleka, także wyrośnie na zdrowego człowieka. Zdarza się tak, że dziecko samo „odstawia” pierś matki, ponieważ inne posiłki przejmują rolę mleka. Czasem kobieta decyduje, że karmienie spełniło swój obowiązek i czas na zmiany. Odstawienie od piersi to krok w przód, nic złego czy krzywdzącego.
Butelka z odpowiednim smoczkiem
Przygotowania do odstawienia warto czynić najwcześniej jak to możliwe. Kiedy jeszcze karmisz piersią zacznij podawać dziecku butelkę. Niech jeden posiłek w ciągu dnia będzie z butelki, z odciągniętym z piersi mlekiem. Po czasie niech to będą dwa posiłki i jak dziecko się oswoi z butelką, całkowicie zamień pierś na butelkę. Pomocne w tym będą najnowszej technologii smoczki do butelek, które kształtem przypominają pierś, symulują ssanie i są tak stworzone, by uniknąć połykania powietrza. Karmienie butelką ma także jedną bardzo dużą zaletę, do procesu karmienia może włączyć się tata dziecka, babcia czy dziadek. Zatem bobas nie tylko nie potrzebuje obecności mamy przez cały czas, ale także buduje więź z resztą rodziny.
Nie bój się odstawienia dziecka od piersi. Wciąż może jeść twoje mleko, tylko z butelki. Dzięki temu zyskujesz cenne chwile na regenerację dla siebie, a także z czasem przygotowujesz bobasa na rozszerzanie diety, które także może przebiegać ciężko bądź łatwo. Wszystko zależy od twojego nastawienia.