Jak przygotować się do podziału majątku: krótki poradnik

Materiał zewnętrzny
A+A-
Reset

Jakiś czas temu zakończyło się Twoje małżeństwo, jednak nadal nie udało Wam się dojść do porozumienia, jeśli chodzi o podział majątku? W związku z tym niezbędne będzie kolejne postępowanie sądowe, podczas którego sąd pomoże Wam przy podziale zgromadzonego przez Was majątku? Koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem, z którego dowiesz się, jak przygotować się do sprawy o podział majątku.

Artykuł został przygotowany na podstawie informacji zamieszczonych na blogu prawniczym mecenas Marleny Słupińskiej-Strysik [strona internetowa: https://slupinska.eu/dla-ciebie/podzial-majatku/]

Jak przygotować się do sprawy o podział majątku?

Choć ostateczną decyzję w sprawie tego, w jaki sposób podzielony zostanie majątek byłych małżonków, podejmie sąd, warto odpowiednio przygotować się do postępowania sądowego. Jak to zrobić?

Sprawdź, co podlega podziałowi po rozwodzie

Przede wszystkim warto sporządzić listę wszystkiego, co należy do majątku wspólnego i co podlega podziałowi. Co istotne, podziałowi nie podlegają na przykład przedmioty użytku osobistego oraz to, co zostało nabyte przed zawarciem związku małżeńskiego.

W przypadku ustawowej wspólnoty majątkowego do majątku wspólnego należy wszystko, co zostało nabyte w trakcie trwania małżeństwa. Mowa tu o nieruchomościach, pojazdach, różnego typu sprzęcie, dziełach sztuki, kosztownościach, ale też wszystkie przedmioty codziennego użytku. Dodatkowo w skład majątku wspólnego wchodzą wszelkie środki finansowe, które uzyskane zostały w ramach wynagrodzenia za pracę oraz dochody z innych źródeł.

W niektórych przypadkach pojawiają się wątpliwości dotyczące tego, co należy do majątku osobistego, a co do majątku wspólnego. Po stronie małżonków leży obowiązek udowodnienie, że dane dobra są majątkiem osobistym.

Sposobów na podział majątku wspólnego jest kilka

Istnieje kilka możliwości, jeśli chodzi o podział majątku. W sytuacji, gdy małżonkowie posiadają nieruchomość, można na przykład ją sprzedać, a następnie uzyskana kwota zostanie podzielona pomiędzy oboje małżonków.

Innym rozwiązaniem jest przydzielenie nieruchomości jednej osobie. W takiej sytuacji musi ona spłacić drugiego małżonka. To często wybierane rozwiązanie, szczególnie jeśli jedna z osób nie chce zmieniać miejsca zamieszkania i chce zostać na przykład w domu, w którym przed rozwodem zamieszkiwali małżonkowie.

Istnieje także możliwość podziału poszczególnych składników majątku pomiędzy małżonków. Wiele zależy tutaj od tego, co wchodzi w skład majątku wspólnego. Jeżeli jednak małżonkowie posiadają na przykład dwa mieszkania o podobnej wartości, takie rozwiązanie może być korzystne.

Jak wybrać prawnika do podziału majątku?

Jeśli poważnie zastanawiasz się nad tym, jak przygotować się do sprawy o podział majątku, zacznij od znalezienia pomocy prawnej. Może to być prawnik, który pomagał Ci w trakcie sprawy rozwodowej lub inna osoba.

Sprawy o podział majątku bywają bardzo złożone i skomplikowane, jeśli małżonkowie nie mogą dojść do porozumienia. Samodzielna walka o korzystny podział majątku może być trudna – szczególnie jeśli Twój małżonek znajdzie sobie dobrego prawnika. Właśnie dlatego nie warto rezygnować z pomocy prawnej. Dzięki temu zwiększysz swoje szanse na to, że majątek zostanie podzielony w sposób, który będzie dla Ciebie naprawdę korzystny.

Więcej informacji na temat tego, jak przygotować się do sprawy o podział majątku, znajdziesz tutaj:  https://slupinska.eu

Jak przygotować się do podziału majątku – podsumowanie

Wiesz już, jak przygotować się do podziału majątku. Zacznij od sporządzenia listy tego, co wchodzi w skład majątku wspólnego. Co ważne, w pozwie powinna znaleźć się pewna propozycja odnośnie tego, w jaki sposób ma być podzielony majątek. Już na tym etapie warto skorzystać z pomocy prawnej. Dzięki temu zyskasz pewność, że jesteś dobrze przygotowany do sprawy o podział majątku.

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Zobacz także