Jak rozpoznać manipulanta

Kasia Potargana
A+A-
Reset

Masz tak czasem, że przy niektórych czujesz się jakbyś wszystko robił/a, czy mówił/a wbrew sobie? Znasz to uczucie dyskomfortu, osaczenia, duszności, poczucia winy, bezradności, towarzyszące Ci w obecności pewnych osób? Jeśli tak, to masz/miałeś do czynienia z manipulantem.

Z Bogiem sprawa, jeśli jest to tylko kontakt towarzyski. Takie znajomości, jeśli czujemy dyskomfort, raczej łatwo jest po prostu przerwać. Gorzej, gdy manipulantem jest ktoś z twojego najbliższego otoczenia. Partner, rodzic, szef, lub każdy inny, kto coś dla Ciebie znaczy, lub od kogo jesteś w jakikolwiek sposób zależny/a.

Często nie zdajemy sobie sprawy,

że ktoś w naszym otoczeniu jest właśnie kimś takim. Warto więc znać sposoby i sztuczki jakimi posługuje się manipulant, aby go rozpoznać i umiejętnie się bronić przed jego zakusami.

Manipulant – kto to taki?

Na pierwszy rzut oka to bardzo miły i przyzwoity gość. Robi wrażenie szczerego, oraz godnego szacunku. Budzi więc twoje zaufanie. Nie daj się jednak zwieść. To tylko piękne pozory, które mają za zadanie uśpić Twoją czujność i zmusić do wykonywania jego woli. Manipulanta bowiem, interesuje tylko jedna osoba – on sam. To bezwzględny egoista, który pozostałych będzie próbował podporządkować swej woli tak, by służyli jego celom i aby osiągał ich kosztem, własne korzyści.

Jak zatem go rozpoznać?

Istnieje kilka zachowań, cech charakteru i sposobu wypowiedzi, które powinny zapalić Ci czerwoną lampkę w głowie:

1. Kłamie

A co gorsza, robi to na prawdę umiejętnie. Tworzy historie na każdy temat. Nawet, gdy nie ma takiej potrzeby, w drobiazgach, ale i poważnych sprawach. Trudno się połapać, gdy Cię okłamuje. Na szczęście nie ma problemu z tym, by przy tobie okłamywać innych. Jeśli jesteś więc świadkiem kłamstw – uwaga!

2. Mówi w większości o Tobie i ciągle zadaje pytania

Po prostu zasypuje pytaniami, nie pozwalając Ci na zadanie najprostszych własnych pytań.Przypiera do muru, aż wyciągnie z Ciebie wszystko nie dopuszczając Cię do informacji o sobie.

3. Gra na twoich emocjach, stosuje szantaż emocjonalny

Wywołuje poczucie winy, oskarżając Cię o wszystko co zrobiłeś/aś i czego nie zrobiłeś/aś. Udowadnia, że był to wynik twej złej woli, lub jej braku. Pokazuje Ci jaki jest w wyniku twoich działań biedny i pokrzywdzony. A może wyniku działań innych? W każdym razie wymaga od Ciebie bezwględnej pomocy, zrozumienia i wsparcia, oraz zrobienia wszystkiego co w twojej mocy i niemocy, aby tej krzywdzie zapobiec i zwiększyć jego dobrostan. Wpędza Cię też w poczucie obowiązku wobec niego. Sam nie wiesz kiedy, a czujesz, że musisz, absolutnie musisz zrezygnować ze swoich uczuc, ambicji, potrzeb, aby zaspokoić jego potrzeby.

4. Oskarża wszystkich wokół

Nigdy nie jest niczemu winien. To wszyscy wokół są winni nie on.

5. Gra na uczuciach

Gdy czuje, że masz już dość, albo że osiągnie z tego lepsze korzyści zaczyna grać na twoich uczuciach. Mówi, że Cię kocha, że bez Ciebie nie może żyć, że jesteś dla niego ważny/a. Jednakże zaraz po osiągnięciu efektu wraca do starych nawyków.

6. Celnie wykrywa twoje słabości

i żeruje na nich. Gdy będzie tego potrzebował, będzie Ci udowadniał jak bardzo sobie nie radzisz i jak bardzo go potrzebujesz. Będzie wyciągał twój strach, kompleksy i niepewność siebie, będzie je wzmacniał i wyolbrzymiał aby całkowicie nad Tobą zapanować i osiągnąć swoje cele.

7. Nie mówi wprost

Zawsze kręci, lawiruje, zmienia temat.Nie kończy zdań. Nawet o swoim samopoczuciu nie powie Ci wprost. Masz się domyślić, dokończyć zdanie za niego i odpowiednio zareagować, bo jak nie na pewno znów wywoła u Ciebie poczucie winy.

8. Żongluje komplementami

O tak, nikt tak jak manipulant nie potrafi prawić komplementów. Komplementy to jego bardzo groźne narzędzie. Usypia twoją czujność i łechce miłymi słowami.

9. Sieje zamęt

Uwielbia plotki. Oczywiście te negatywne. Potrafi też umiejętnie opowiedzieć Ci o innych tak, by wzbudzić do nich niechęć, lub zmusić do konkretnych działań, bez wcześniejszej konfrontacji i weryfikacji faktów.

10. Udowadnia swoją wyższość

Zawsze musi być lepszy, zawsze musi być bardziej. Manipulant nigdy nie jest w niczym gorszy, bo nawet w byciu gorszym musi być lepszy.

Przed manipulantami trzeba i można się obronić. Już samo uświadomienie sobie, że mamy przed sobą manipulanta daje nam bardzo dużo. W moim życiu, jak każdy, spotkałam kilku manipulantów. Początkowo kiepsko sobie z nimi radziłam, ale z czasem szło i idzie mi coraz lepiej. Jak sobie radzić z kimś takim i jak się przed nim bronić postaram się podpowiedzieć Wam w następnym wpisie.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Zobacz także