Jak się produkuje najdroższą kawę na świecie?

Materiał zewnętrzny
A+A-
Reset

Kawa Kopi Luwak to synonim luksusu. Ta najdroższa i najrzadsza kawa na świecie, która jest niezwykle pożądana i szalenie ceniona przez wyrafinowanych smakoszy z całego świata. Dostarczana jest ona przez pasjonatów, którzy dbają nie tylko o doskonałe warunki uprawy kawowców, ale również dokładają trudu i wszelkich starań na etapie zbiorów i przechowywania ziaren kawy.

Co cechuje te wyjątkowe ziarna kawy?

Ziarna kawy Kopi Luwak pozyskiwane są z tak zwanych dzikich zbiorów. To zdecydowanie odróżnia je od ziaren kaw przemysłowych i przekłada się na wysoką jakość i bardzo wysoką cenę produktu. Tego rodzaju kawa wybierana jest przez koneserów, którzy cenią sobie unikalny smak i niezwykły aromat czarnego napoju. 

W jaki sposób pozyskiwane są tego rodzaju ziarna kawy?

Wysokiej jakości ziarna kawy pozyskiwane są z Indonezji. W sprzedaży dostępne są również kawy z Chin, Filipin i Wietnamu, ale cieszą się one nieco niższym prestiżem niż typowe ziarna indonezyjskie. Co ciekawe, dojrzałe wiśnie kawowców zjadane są przez zwierzęta nazywane Luwakami. Układ pokarmowy tych zwierząt nie jest jednak zdolny do trawienia ziaren i rozkłada jedynie miąższ i skórę owoców. Ziarna w stanie nienaruszonym są wydalane przez zwierzęta oraz zbierane przez pasjonatów kawy. W dalszej kolejności ziarna są płukane, suszone i wypalane. Zachodzący w ziarnach proces lekkiej fermentacji sprawia, że są one pozbawione goryczki typowej dla innych gatunków kawy. Smak przyrządzanej z tego rodzaju ziaren kawy jest z unikalny i bogaty oraz cechuje się nutą ciemnej czekolady z orzechami. Kawa zaś jest gęsta i niezwykle aromatyczna.    

Etyczne aspekty pozyskiwania kawy

Kawa Kopi Luwak wzbudza spore kontrowersje z uwagi na wysoką cenę i sposób jej pozyskiwania. Niezwykle ważne jest zatem w tym wypadku dbanie o ochronę zwierząt, które w optymalnych warunkach nie są więzione przez człowieka. Wysokogatunkowa kawa powinna pochodzić z organicznych i dzikich zbirów, w przypadku których żadne zwierzę nie jest poddawane cierpieniom. Zwierzęta nie mogą być zatem przetrzymywane i zmuszane do konsumpcji owoców i wydalania niestrawionych ziaren kawy. Nie jest również dopuszczalne przetrzymywanie zwierząt w klatkach i hodowanie ich na fermach. Godna polecenia kawa musi zawsze pochodzić od pasjonatów, którzy pozyskują dzikie ziarna od zwierząt, które żyją na wolności i samodzielnie decydują o ilości zjadanych wiśni kawowca. Co ważne, zwierzęta żyjące swobodnie wybierają jedynie dojrzałe owoce, które wpływają na wyjątkowy smak kawy. Warto bowiem pamiętać o tym, że jedynie dojrzałe i zdrowe owoce warunkują niezwykłe bogactwo i harmonię smaku tej niezwykłej kawy. 

Dlaczego kawa Kopi Luwak jest taka droga?

Wysoka cena kawy wynika ze specyficznego sposobu pozyskiwania ziaren. Są one dostępne w bardzo ograniczonej ilości. Szacuje się bowiem, że roczne zbiory ziaren tej kawy wynoszą zaledwie kilkaset kilogramów. Jest to niewiele i zdecydowanie mniej niż popyt na tego rodzaju produkty. Ziarna kawy są zatem trudno dostępne i w związku z tym bardzo drogie. Poza tym, na cenę kawy wpływa również jej swoista metoda produkcji. Jak wspomniano powyżej, owoce kawowców muszą być zjadane i wydalane przez zwierzęta, które powinny żyć swobodnie.

Kawa Kopi Luwak jest to idealnym prezentem dla każdego kawosza. Więcej informacji na temat najlepszej kawy na świecie znajduje się na stronie https://aromatkawy.com/glowna/11-kawa-kopi-luwak.html.

Czy kawa Kopi Luwak warta jest swojej ceny?

Zdecydowanie tak. Kupując oryginalną kawę tego rodzaju liczyć można na niezwykłe doznania smakowe. Warto w tym wypadku zwracać szczególną uwagę na źródło pochodzenia kawy i wybierać jedynie sprawdzone i godne polecenia produkty. W sprzedaży dostępne są również zamienniki kawy, których smak zdecydowanie odbiega od oryginału. Nieuczciwi dystrybutorzy oferują produkty, w których znajdują się niewielkie lub śladowe ilości ziaren Kopi Luwak, a mimo to ceny tych wyrobów są stosunkowo wysokie. 

Czy tego rodzaju kawa może stanowić rodzaj podarunku?

Oczywiście, że tak. Pięknie zapakowana i niezwykle aromatyczna kawa to doskonały pomysł na niezwykły podarunek. Taka kawa jest synonimem luksusu i z pewnością zachwyci każdego kawosza. Każdy łyk tej niezwykłej kawy dostarcza nowych i niezapomnianych doświadczeń oraz stanowi niezwykłą ucztę dla podniebienia.   

O czym należy pamiętać wybierając tego rodzaju wysokogatunkową kawę?

W przypadku tego rodzaju kawy warto wybierać jedynie oryginalne produkty, które pochodzą z pewnych i sprawdzonych źródeł. Nie bez znaczenia dla smaku kawy jest również proces przechowywania i palenia ziaren. Ziarna powinny być zatem świeżo palone, ponieważ jedynie wówczas zachowują swoją pełnię smaku i aromatu. Warto pamiętać o tym, że ziarna po upływie trzech miesięcy od ich palenia tracą swoje niezwykłe i cenne właściwości, a jedynie świeżo palona kawa ma duży potencjał smakowy i może zachwycać nawet najbardziej wyszukane podniebienia.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Zobacz także