Jak urządzić małe mieszkanie? Najważniejsze wskazówki

Materiał zewnętrzny
0 komentarzy

Wielu z nas ceni sobie bardziej miejskiej wygody niż spokój i ciszę poza miastem. Jesteśmy przyzwyczajeni do możliwości zrobienia zakupów tuż za rogiem, zarówno w dużym dyskoncie, jak i w mniejszych sklepikach czy na rynku. Miasto oferuje nam szeroką gamę rozrywek i zapewnia dostęp do życia kulturalnego.

Niestety przestrzeń w mieście się kurczy i coraz częściej słyszymy o tak zwanej patodeweloperce. I choć nie wszystkie mieszkania w centrum miasta mają 10 m2, to jednak wielu z nas toczy swoje codzienne życie na przestrzeni poniżej 40m2.

Czy musi to oznaczać wyłącznie kompromisy i rezygnację z wymarzonej aranżacji? Niekoniecznie. W tym artykule podpowiemy Ci, jakie rozwiązanie możesz zastosować, aby czuć się w swoim niewielkim mieszkaniu swobodnie i przyjemnie.

Omówimy też kilka najczęstszych błędów popełnianych podczas urządzania małych mieszkań. Dowiesz się, dlaczego funkcjonalność jest nadrzędna i jaką rolę odgrywa spójność oraz dlaczego lustro powinno zostać Twoim najlepszym przyjacielem.

Małe mieszkanie – od czego zacząć aranżację?

Najlepiej zacząć (jak to zwykle bywa) od planowania. W tym zakresie z pewnością przydatne będą narzędzia dla projektantów: od tych najbardziej podstawowych kreatorów dostępnych online, aż po bardziej skomplikowane oprogramowanie.

Jeśli masz ścisłe zacięcie inżynieryjne na pewno spodoba Ci się pomysł przejścia kursu AutoCAD, który pozwoli Ci zaprojektować każdy centymetr twojej przestrzeni mieszkalnej. Inne programy, z których można skorzystać to Autodesk HomeStyler lub Blender (czasami jednak wystarczy tylko ołówek i kartka papieru technicznego).

Staraj się zaplanować jak najwięcej otwartych przestrzeni. Jeśli dopiero kupiłeś mieszkanie i bierzesz pod uwagę niewielki remont, pomyśl przykładowo o wyburzeniu ściany między kuchnią, a salonem lub wykuciem przejścia między salonem a sypialnią.

Jeśli natomiast wynajmujesz mieszkanie i planujesz zostać w nim na dłużej, zawsze możesz zaproponować właścicielowi jakiś remont i korzystnym podziałem kosztów, co może skłonić go do przearanżowania mieszkania.

W otwartej przestrzeni warto wydzieli poszczególne strefy. Nie sięgaj jednak w tym celu po ciężkie regały, masywne komody czy sztampowe przesłony i parawany. Staraj się myśleć nieszablonowo. Kto powiedział, że kanapa musi stać pod ścianą, a nie służyć właśnie jako granica stref ustawiona w poprzek pokoju?

Coraz częstszym rozwiązaniem jest również budowanie niskiej ścianki na środku przestrzeni salonowo-kuchennej w celu zamontowania na niej telewizora. Uwalnia nam to jedną ścianę, którą możemy wykorzystać w inny sposób.

Kolory, faktury, tekstury, materiały

Prostota i spójność są kluczowe w urządzaniu małych mieszkań. Nagromadzenie różnych stylów, kolorów i tekstur może powodować wrażenie zagracenia mieszkania. Przepych nie jest Twoim sojusznikiem podczas aranżacji małej przestrzeni. Pamiętaj o tym chociażby przy wyborze tapety do mieszkania.

Często popełnianym błędem jest chociażby oddzielanie stref mieszkania (najczęściej kuchni od salonu w układzie aneksowym) wyraźną granicą na podłodze. Oprócz dwóch różnych materiałów czy kolorów posadzki dodatkowo często umieszcza się pomiędzy nimi listwę. Jest to zabójstwo dla małego mieszkania.

Jednolita podłoga optycznie powiększa przestrzeń i iluzorycznie dodaje Twojemu mieszkaniu kilku metrów kwadratowych. Harmonijne płaszczyzny powinieneś wykorzystać do maksimum podczas urządzania małego mieszkania.

Podobne zasady tyczą się mebli. Postaraj się, żeby były one do siebie dopasowane kolorystyką oraz materiałem. Możesz postawić na styl skandynawski, którego prostota i elegancja idealnie sprawdzą się w niedużym wnętrzu.

Jeśli nie lubisz nudy i chciałbyś jakoś ożywić stonowane kolory i jednolite powierzchnie, wprowadź jeden element przełamujący. Może być to bardziej jaskrawy kolor poduszek i zasłon lub konkretny mebel o nietypowym kształcie czy kolorze czy obraz na ścianie.

Marnowanie przestrzeni

W niewielkim mieszkaniu żaden centymetr sześcienny nie może się zmarnować. Nie chodzi tu jednak o ustawianie mebli i ozdób na każdym kawałku podłogi. Z ozdobami musisz się raczej pilnować. Małe mieszkania nie lubią przesady.

O co zatem chodzi w maksymalnym wykorzystaniu przestrzeni? Postaraj się sprytnie wkomponować w aranżację mieszkania schowki, pojemniki czy szuflady. W małych mieszkaniach kluczowe będą miejsca do przechowywania. Nie chcemy przecież, żeby blaty, stoły i regały były zagracone i aż uginały się od przedmiotów, które wcale nie są nam niezbędne każdego dnia.

Warto pomyśleć o łóżku z dużą skrzynią, w której zmieści się nie tylko zapasowy komplet pościeli, lecz również ubrania sezonowe. Pomyśl, ile miejsca możesz zwolnić w szafie zabierając z niej chociażby odzież na narty, którą możesz umieścić w takiej skrzyni czy w pawlaczu, który wkomponujesz w przestrzeń swojego przedpokoju.

W kuchni przestrzeń do przechowywania jest na wagę złota, dlatego warto zainwestować w szafki aż do samego sufitu, a na najwyższych półkach umieszczać rzadziej używane przedmioty takie jak dzbanki, opiekacze czy stolnica.

Magia luster

Na koniec jeszcze przypomnimy Ci o sztuczce starej jak świat. Zawieszenie lustra naprzeciwko drzwi lub okna czy ustawienie w tym miejscu oszklonej szafy stworzy iluzoryczne dodatkowe metry sześcienne, których tak bardzo Ci brakuje.

I choć w rzeczywistości nie dodasz sobie w ten sposób metrów do zagospodarowania, to jednak uzyskasz efekt lekkości, który dodatkowo możesz wzmocnić oszklonymi witrynkami czy odbijającymi światło powierzchniami szafek.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Zobacz także

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. Akceptuj Polityka prywatności

Polityka prywatności