Myśli Potarganej

Jak usunąć polipy w nosie?

Nos pełni bardzo ważne funkcje w naszym organizmie, dlatego wszelkie dolegliwości z jego strony potrafią utrudnić funkcjonowanie. Utrudnione oddychanie czy zaburzony zmysł węchu są męczące. Takie właśnie objawy mogą dawać polipy w nosie. Chociaż nie są one groźne dla naszego zdrowia, ich obecność potrafi uprzykrzyć nawet tak prostą czynność, jaką jest oddychanie. Dobra wiadomość jest taka, że polipy w nosie można z łatwością usunąć – dowiedz się jak!

--- R E K L A M A ---

Uciążliwe zmiany w nosie – co to jest polip?

Polipy to miękkie guzki, będące nienowotworowym rozrostem tkanek. Ich kształt przypomina winogrono lub kroplę wody. Najczęściej pojawiają się w obrębie ujścia zatok do jamy nosowej, dlatego ich obecność powoduje zaburzenie cyrkulacji powietrza. W efekcie prowadzi do trudności w oddychaniu. Mogą występować pojedynczo lub w skupiskach, a także mogą różnić się między sobą wielkością. Jeśli przyczyną polipów jest zaawansowany stan zapalny, ich wnętrze może wypełniać płyn surowiczy, co powoduje powiększenie zmian. W zaawansowanych przypadkach może nawet dojść do zniekształcenia struktur nosa, wynikających z rozrostu polipów.

Skąd się biorą polipy w nosie?

Przyczyn powstawania polipów w nosie może być wiele. Uznaje się, że bezpośrednim podłożem jest przedłużający się stan zapalny w jamie nosowej. Stan zapalny nazywamy przewlekłym, kiedy trwa powyżej 12 tygodni. Stałe podrażnienie nabłonka oddechowego przyczynia się do zmiany jego komórek w komórki płaskie. Rozrastające się tkanki tworzą wtedy polipy w nosie. Do czynników zwiększających ryzyko powstania polipów nosa należą:

 • astma, zwłaszcza postać aspirynowa,
 • alergiczne lub grzybicze zapalenie zatok,
 • mukowiscydoza,
 • zespół Churga i Strauss,
 • czynniki genetyczne.

Polipy w nosie – dolegliwości i objawy

Polipy w nosie to miękkie, ale bezbolesne guzkowate zmiany na błonie śluzowej nosa. W zależności od umiejscowienia mogą dawać różne objawy. Należą do nich m.in.:

 • niedrożność nosa,
 • łzawienie oczu,
 • upośledzona zdolność węchu,
 • ból głowy i/lub zębów,
 • spływanie treści surowiczej po tylnej ścianie gardła,
 • chrapanie.

Niedrożność nosa nie tylko powoduje kłopoty w oddychaniu, ale także utrudnia odprowadzenie treści surowiczej, której wydzielanie jest zwiększone podczas trwającego procesu zapalnego. Zaleganie wydzieliny w nosie może skutkować nawracającymi zakażeniami górnych dróg oddechowych.

Jak usunąć polipy w nosie – poznaj nowoczesne metody!

Chociaż polipy w nosie są drobnymi zmianami, mogą przynosić wiele trudności w funkcjonowaniu. Na szczęście istnieją nowoczesne metody usuwania polipów i zapobiegania ich nawrotom. Dolegliwości wynikające z obecności tych zmian są wskazaniem do zastosowania endoskopowej operacji zatok, zwanej także operacją FESS z usunięciem polipów. Użycie endoskopowej kamery pozwala na dokładne obejrzenie zmiany i usunięcie jej w całości. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym, aby był jak najbardziej komfortowy dla pacjenta. Metoda FESS wyróżnia się wysoką precyzją, co w połączeniu z dobranymi preparatami farmakologicznymi, zapewnia wysoką skuteczność leczenia. Stosowanie tego typu nowoczesnych metod ogranicza również ryzyko nawrotu polipów w nosie.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Gotuj z Thermomix

Sprawdź jakie gotowanie
może być łatwe, szybkie
i przyjemne

— REKLAMA —
logo-myslipotarganej-ukraina

Myśli Potarganej to blog skierowany głównie do kobiet. Poruszam na nim tematy bliskie każdej z nas: dom, dzieci, rodzina, gotowanie, uroda, rozwój osobisty czy DIY. Zapraszam do komentowania i aktywnego udziału w życiu bloga, jak i na moje media społecznościowe. Bądźmy razem. Pozdrawiam – Kasia.

Myśli Potarganej to oficjalny przedstawiciel Thermomix. Kupując u nas masz gwarancję zakupu oryginalnego produktu marki Vorwerk.

© 2018-2023 – Myśli Potarganej – Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i treści bez zgody autora zabronione.

Inne nasze strony – Kosą po patelniCztery łapy BudyniaTwojeCentrum.pl