Jak wybrać gramofon?

Materiał zewnętrzny
A+A-
Reset

Gramofony przeżywają swój renesans. Pomimo intensywnego rozwoju muzyki cyfrowej muzyka analogowa wciąż jest bardzo popularna. Warto jednak przemyśleć jaki gramofon przyniesie odpowiedni poziom jakości dźwięku, a także spełni nasze oczekiwania. Dlatego podczas zakupu gramofonu należy zwracać uwagę na jakość jego poszczególnych elementów. Niezwykle ważna jest zatem jakość ramienia. Jest to jeden z najbardziej kluczowych podzespołów gramofonu, który bezpośrednio wpływa na jakość dźwięku. Istotne jest to z jakiego został wykonany materiału oraz czy przenosi wibracje, które mogą znacznie pogarszać uzyskiwany dźwięk.

Ramiona gramofonów różnią się zarówno długością jak i kształtem. Jednak najczęściej spotkać można proste ramiona oraz w kształcie litery S. Kolejnym ważnym elementem gramofonu jest wkładka. Ma ona za zadanie odczytywać sygnał zapisany w rowkach płyty, a następnie przesyłać go do wyjścia lub też przeciwwzmacniacza. Wkładka złożona jest z cewki, magnesu, a także igły. Dostępne są wkładki elektromagnetyczne oraz magnetoelektryczne z ruchomą cewką. W pierwszym przypadku magnez wraz z igłą porusza się wewnątrz cewki pozostające nieruchomo. Zaś w drugim co magnez pozostaje elementem nieruchomym. Różnica jest zatem bardzo niewielka.

Bardzo często cena gramofonu uzależniona jest od ceny wkładki oraz rodzaju igły. Najbardziej istotnym parametrem jest z kolei szlif igły, czyli części, która dotyka bezpośrednio powierzchni płyty. Najczęściej w przypadku najtańszych wkładek występuje zakończenie stożkowy. Dostarcza mało precyzyjne informacje dźwiękowe, objawiające się mniej detalicznym brzmieniem zwłaszcza wysokich tonów. Natomiast dużo lepszym oraz droższym rozwiązaniem jest tak zwany szlif eliptyczny, który zapewnia precyzyjniejszy odczyt, a jednocześnie do różnią się znacznie lepszą żywotnością. Tym samym podczas zakupu gramofonu warto określić swój maksymalny budżet na ten cel.

Gramofon – charakterystyka sprzętu

Gramofon służy do odtwarzania nagrań z płyt winylowych. Odpowiednio wzmacnia sygnał akustyczny, który odczytywany jest przez wkładkę gramofonowa znajdującą się na ramieniu urządzenia. Niezbędny jest również przedwzmacniacz gramofonowy. Jednak coraz częściej można spotkać się z urządzeniami posiadającymi wzmacniacz zintegrowany. Inną możliwością są z kolej gramofony, które posiadają moduł przeciw wzmacniacza. Tego typu rozwiązanie daje jeszcze więcej możliwości użytkownikom. Wówczas gramofony podłączyć można niemalże do dowolnych aktywnych głośników lub też do dowolnego wzmacniacza zintegrowanego. Urządzenia te dzięki odizolowaniu od oryginalnej budowy gramofonu są niezwykle odporne na zakłócenia generowane między innymi przez silnik. Rozwiązanie te pomaga także wzmocnić system oznacz najbardziej zaawansowany model trzeci wzmacniacza.

Jak wybrać model, który spełni oczekiwania?

Na rynku zakupić można aż trzy rodzaje gramofonów. Są to kolejno gramofony półautomatyczne, automatyczne oraz manualne. W przypadku osób początkujących najlepiej jest postawić na gramofony automatyczne. W takim wypadku wystarczy umieścić na talerzu płytkę oraz nacisnąć przycisk start. Wówczas specjalny mechanizm sam przesunie i opuści ramię w odpowiednie miejsce na płycie winylowej. Następnie rozpoczyna się odtwarzanie dźwięku. Natomiast po zakończeniu odtwarzania gramofon samoczynnie podniesie ramię oraz przesunie je na podpórkę. Mechanizm samodzielnie wyłącza także silnik. Takiej sytuacji wszystko jest automatyczne. Natomiast w przypadku gramofonów półautomatycznych użytkownik samodzielnie musi rozpocząć odtwarzanie, co znaczy, że musi umieścić ramię w miejscu, od którego pragnie rozpocząć odtwarzanie płyty. Natomiast po zakończeniu odtwarzania mechanizm sam podniesie oraz przesunie ramię do właściwej pozycji spoczynkowej. Gramofony półautomatyczne samodzielnie wyłączają także silnik.

Gdzie szukać wysokiej jakości gramofonu?

Dobrej jakości gramofonów należy szukać przede wszystkim w profesjonalnych sklepach muzycznych, zarówno internetowych jak i stacjonarnych. W tej kwestii warto wspierać się opiniami innych klientów oraz użytkowników. Szereg opinii odnaleźć można między innymi na forach internetowych, w których klienci dzielą się swoimi opiniami na temat poszczególnych sklepów. Daje to pełen obraz na temat jakości sprzętu, a także profesjonalnego podejścia danego sklepu. Należy zwracać również uwagę na usługi dodatkowe, takie jak gwarancja po zakupie gramofonu czy też możliwość serwisowania sprzętu. Jest to bardzo ważne zwłaszcza w przypadku użytkowników, którzy po raz pierwszy mają do czynienia z gramofonem.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Zobacz także