Jak wygląda praca opiekuna w żłobku?

Materiał zewnętrzny
A+A-
Reset

Jakie cechy pomagają w pracy z malutkimi dziećmi? Praca na etat to ile godzin tygodniowo? Jakie zadania stoją przed opiekunem w żłobku? Gdzie zdobyć kwalifikacje do wykonywania zawodu?

Praca opiekuna w żłobku nie należy do łatwych. Bywa wyczerpująca pod względem psychicznym i fizycznym. Opiekun przez kilka godzin dziennie musi mieć oczy dookoła głowy. Zajmuje się dziećmi, które poznają świat, wszystkiego dotykają, biorą do buzi. Dzieci mają lepsze i gorsze dni. Z drugiej strony jest to zawód, który daje dużo satysfakcji.

Praca z dziećmi- jakie obowiązki należą do opiekunów?

Do obowiązków opiekunki w żłobku należy:

  • organizacja zajęć edukacyjnych,
  • zapełnianie czasu dzieciom przez różnego rodzaju zabawy,
  • wszelkie czynności pielęgnacyjne, jak przewijanie,
  • dbałość o bezpieczeństwo,
  • uczenie samodzielności- ubierania się, jedzenia, załatwiania potrzeb do nocnika.

Zajmowanie się małymi dziećmi to szereg obowiązków, które spoczywają na opiekunie. Osoby, które są wrażliwe na zapach, mogą mieć problem z przewijaniem dzieci. Ponadto, rzadkością wśród maluchów nie są wymioty i tym również musi zająć się opiekunka. Kolejna kwestia to atrakcyjny dla dzieci harmonogram dnia. Idealnie, gdy opiekunka ma dodatkowe kursy na koncie, jak te na stronie https://niania.pro/, dzięki którym ma więcej pomysłów. Taki żłobek, gdzie pracuje wykwalifikowana kadra, która dodatkowo szkoli się w innych obszarach związanych z rozwojem dzieci, również jest chętniej wybierany przez rodziców.

Jakie cechy pomagają w pracy z dziećmi?

Przede wszystkim cierpliwość, podzielna uwaga, wyrozumiałość, opiekuńczość, wrażliwość, łatwość nawiązywania kontaktów. Przydatną cechą jest naturalność, bo dzieci czują nieszczerość. Poza tym pozytywne podejście do życia, świata i oczywiście do dzieci.

Gdzie zdobyć kwalifikacje?

Aby pracować jako opiekun w żłobku konieczne jest posiadanie wykształcenia wyższego kierunkowego. Inną opcją jest kurs opiekunki w żłobku. Obejmuje 280 godzin. W tym 80 godzin to jest praktyka.

Plusy pracy z małymi dziećmi

Praca opiekuna w żłobku ma wiele zalet:

  • pewne zatrudnienie- żłobków przybywa,
  • satysfakcja, którą daje każda nowa umiejętność podpieczonych,
  • dzieci to szczere istoty, z którymi kontakt daje dużo przyjemności,
  • praca pełna wyzwań, nie ma mowy o nudzie,
  • aktywność każdego dnia, zabawy z dziećmi wiążą się z konkretną dawką ruchu, dzięki czemu zachowasz dobrą formę.

Praca na pełen etat to osiem godzin dziennie, 40 godzin tygodniowo. Co jest wynikiem utraty w 2011 roku statusu pracowników opieki zdrowotnej.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Zobacz także