Jakie cechy pomagają w pracy z malutkimi dziećmi? Praca na etat to ile godzin tygodniowo? Jakie zadania stoją przed opiekunem w żłobku? Gdzie zdobyć kwalifikacje do wykonywania zawodu?
Praca opiekuna w żłobku nie należy do łatwych. Bywa wyczerpująca pod względem psychicznym i fizycznym. Opiekun przez kilka godzin dziennie musi mieć oczy dookoła głowy. Zajmuje się dziećmi, które poznają świat, wszystkiego dotykają, biorą do buzi. Dzieci mają lepsze i gorsze dni. Z drugiej strony jest to zawód, który daje dużo satysfakcji.
Praca z dziećmi- jakie obowiązki należą do opiekunów?
Do obowiązków opiekunki w żłobku należy:
- organizacja zajęć edukacyjnych,
- zapełnianie czasu dzieciom przez różnego rodzaju zabawy,
- wszelkie czynności pielęgnacyjne, jak przewijanie,
- dbałość o bezpieczeństwo,
- uczenie samodzielności- ubierania się, jedzenia, załatwiania potrzeb do nocnika.
Zajmowanie się małymi dziećmi to szereg obowiązków, które spoczywają na opiekunie. Osoby, które są wrażliwe na zapach, mogą mieć problem z przewijaniem dzieci. Ponadto, rzadkością wśród maluchów nie są wymioty i tym również musi zająć się opiekunka. Kolejna kwestia to atrakcyjny dla dzieci harmonogram dnia. Idealnie, gdy opiekunka ma dodatkowe kursy na koncie, jak te na stronie https://niania.pro/, dzięki którym ma więcej pomysłów. Taki żłobek, gdzie pracuje wykwalifikowana kadra, która dodatkowo szkoli się w innych obszarach związanych z rozwojem dzieci, również jest chętniej wybierany przez rodziców.
Jakie cechy pomagają w pracy z dziećmi?
Przede wszystkim cierpliwość, podzielna uwaga, wyrozumiałość, opiekuńczość, wrażliwość, łatwość nawiązywania kontaktów. Przydatną cechą jest naturalność, bo dzieci czują nieszczerość. Poza tym pozytywne podejście do życia, świata i oczywiście do dzieci.
Gdzie zdobyć kwalifikacje?
Aby pracować jako opiekun w żłobku konieczne jest posiadanie wykształcenia wyższego kierunkowego. Inną opcją jest kurs opiekunki w żłobku. Obejmuje 280 godzin. W tym 80 godzin to jest praktyka.
Plusy pracy z małymi dziećmi
Praca opiekuna w żłobku ma wiele zalet:
- pewne zatrudnienie- żłobków przybywa,
- satysfakcja, którą daje każda nowa umiejętność podpieczonych,
- dzieci to szczere istoty, z którymi kontakt daje dużo przyjemności,
- praca pełna wyzwań, nie ma mowy o nudzie,
- aktywność każdego dnia, zabawy z dziećmi wiążą się z konkretną dawką ruchu, dzięki czemu zachowasz dobrą formę.
Praca na pełen etat to osiem godzin dziennie, 40 godzin tygodniowo. Co jest wynikiem utraty w 2011 roku statusu pracowników opieki zdrowotnej.