Jakie aktywności można uprawiać z małymi dziećmi?

Materiał zewnętrzny
A+A-
Reset

Sport to zdrowie, wiele frajdy, sporo endorfin, a także możliwość poprawy kondycji i zadbania o sylwetkę. Zatem niesie ze sobą same korzyści. Oczywiście mowa o sporcie amatorskim, bo ten profesjonalny owszem daje wszystkie te korzyści, ale również jest kontuzjogenny. Warto miłość do sportu zaszczepiać dzieciom już od najmłodszych lat, a nawet pierwszych miesięcy życia, tak jak to robią znani sportowcy, ale i osoby amatorsko uprawiające sport, które nie wyobrażają sobie bez niego życia. Jeśli i Wy do nich należycie, a za niedługo Wasza rodzina się powiększy, na pewno chcecie wiedzieć jakie aktywności możecie uprawiać z małymi dziećmi. W naszym poradniku postaramy się przedstawić te najbardziej popularne i dostępne dla wszystkich.

Po pierwsze: jazda na rowerze z przyczepką rowerową, a później rodzinne wycieczki rowerowego

Nasza pierwsza propozycja i nie mogło być inaczej to oczywiście jazda na rowerze. Doposażając przyczepki rowerowe w specjalne wkładki, a dokładnie hamak, który jest odpowiednio wyprofilowany, można wozić w przyczepce nawet 2-miesięcznego malucha. W końcu, podczas gdy rodzice oddają się przyjemności jazdy na rowerze ono może smacznie spać, a kiedy się zbudzi niekoniecznie będzie od razu płakać, a przez pewien czas z przyjemnością będzie obserwować otoczenie. Przyczepki rowerowe dołącza się do rowerów za pomocą dedykowanych zaczepów, które są solidne i trwałe. Nie trzeba obawiać się odłączenia się przyczepki w trakcie jazdy. Taki pojazd jest dodatkowo amortyzowany i posiada solidne 5-punktowe pasy bezpieczeństwa w formie uprzęży. Dodatkowo można założyć dziecku kask dla jeszcze większego bezpieczeństwa. Przyczepki rowerowe wyposażone są w przestrzeń bagażową, do której możecie spakować dziecięce akcesoria. Kiedy dziecko podrośnie z chęcią wsiądzie na własny rower, a potem ruszy z rodzicami na wycieczkę. Oczywiście naukę trzeba zaczynać od rowerów biegowych, a następnie wybierać modele z dołączanymi kółkami i pałąkiem, by później uczyć dziecko jazdy na dwóch kółkach.

Po drugie: pływanie, które dziecko może uprawiać od pierwszych miesięcy życia

Nasza kolejna propozycja to pływanie. W końcu dziecko po pewnym czasie traci odruch pływania, a mianowicie około 6-8 miesiąca życia. Dziecko naturalnie nie otwiera ust pod wodą i potrafi nurkować. Dziecko można wziąć na basen, gdy ma 2 miesiące. Pływanie stymuluje u tak małego dziecka rozwój ruchowy, wpływa na lepszą koordynację, wspomaga proces rehabilitacji, jeśli u dziecka zostały zdiagnozowane problemy kostno-stawowe. Pływanie jest świetną profilaktyką chorób kręgosłupa. Odpowiednia temperatura dla niemowląt wynosi 32-34 stopnie, a w miejscach, gdzie prowadzone są zajęcia dla maluszków sprawdzana jest czystość wody. Dzięki nauce pływania już 4-letni maluch może samodzielnie przepłynąć dystans 12 metrów i trzeba wiedzieć, że dla takiego malucha jest to bardzo długi dystans. Dziecko od małego oswajane z wodą nie boi się pływać i bardzo to lubi. Jeśli pływa regularnie od najwcześniejszych lat do dorosłości, Jest też znacznie lepszym pływakiem, co ma duże znaczenie na otwartych akwenach.

Po trzecie: rodzinne bieganie, najpierw z przyczepką, a potem na własnych nóżkach

Kolejna aktywność, którą można uprawiać z małymi dziećmi to bieganie. Tu także sprawdzą się odpowiednio przygotowane przyczepki rowerowe. Muszą mieć możliwość przekształcenia w wózek do joggingu. Powinny być też wyposażone w pasek do zapinania na wózku i nadgarstku, który ułatwia utrzymanie kontroli w pełnym biegu, a także dobre hamulce tarczowe. Z czasem dziecko obserwując rodzica samo będzie chciało spróbować. Kiedy dziecko może zacząć bieganie z rodzicem ramię w ramię? Na niewielkich dystansach mogą biegać już kilkulatki, wszak często robią to same i są bardzo ruchliwe. 4-latek może przebiec 100 metrów. Z kolei 6-latkowi dystans można zwiększyć do 500 metrów. Ponieważ przyczepki są dostosowane do wagi do 20 czy nawet 22 kg, dziecko długo będzie mogło z niej korzystać i np. krótki dystans przebiegać, a potem towarzyszyć rodzicom w przyczepce przekształconej na wózek biegowy.

Po czwarte: wypady do parku trampolin i na ścianki, a także gra w piłkę

Na koniec warto wspomnieć inne ciekawe aktywności. Na pewno dziecko warto zabierać do parku trampolin. Takie atrakcje są w większych, ale i mniejszych miastach. Dziecko może rozładować swoją energię, a przy okazji również ćwiczyć swoją skoczność i gibkość, a także kondycję. To świetna zabawa dla całej rodziny, podobnie jak wspinanie się na ścianki ze specjalnymi uchwytami i oczywiście zabezpieczeniem. Dla dzieci przeznaczone są mniejsze ścianki, gdzie mogą szlifować swoje umiejętności. Rozrywką sportową dla każdego jest także gra w piłkę, jednak ona wymaga już dobrej koordynacji ruchowej. Jednak zabawy z piłką można zacząć już z 3-4 latkiem.

Warto zarażać dziecko miłością do sportu. Dzięki temu samo chętnie będzie podejmowało takie aktywności.

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Zobacz także