Osoby, które są na diecie wegetariańskiej, powinny odpowiednio dbać o swoje zdrowie. Wbrew obiegowym opiniom dobrze zbilansowana dieta bezmięsna jest bardzo zdrowa. Mimo wszystko należy co jakiś czas kontrolować, czy faktycznie dostarcza się organizmowi odpowiednie składniki odżywcze.
Jakie badania powinien wykonać wegetarianin?
Badania w pakiecie dla wegetarian dzielą się na badania krwi oraz próbki moczu. Musimy więc w punkcie pobrań pojawić się z pojemnikiem z odpowiednią zawartością oraz gotowi do pobrania krwi. Aby test krwi dał dobry wynik – nie należy spożywać nic przez minimum 12 godzin. Dlatego badanie najlepiej wykonać rano. Próbka moczu również powinna pochodzić z rana.
Pierwszym badaniem, jakie powinno znaleźć się na liście, jest morfologia krwi. Badanie to pozwala ocenić kilka różnych parametrów i jest pomocne w diagnozowaniu: niedokrwistości, niedobory odporności, infekcje, stany zapalne, rozrost szpiku, białaczkę. Morfologię należy wykonać raz do roku, to podstawowe badanie, nie tylko dla wegetarian. Pozwala ocenić ogólny stan zdrowia, a w przypadku nieprawidłowych wyników pokierować dalszymi badaniami.
Drugim punktem powinny być badania witaminy B12. Dieta bezmięsna może być uboga w ten składnik ze względu na to, że spożywamy mocno oczyszczone pokarmy. Brak tej witaminy może dokuczać każdemu, jednak wegetarianie i weganie powinni ją suplementować. Badanie wykonywane jest na próbce krwi. W przypadku braków – należy włączyć suplementację.
Kolejnym krokiem jest badanie folianów. Kwas foliowy, podobnie jak witamina b12, jest substancją, której nasz organizm nie produkuje sam. W przypadku wegetarian, zwłaszcza mających dietę bogatą w warzywa i owoce, jego brak nie jest raczej problemem. Warto jednak kontrolować poziom co jakiś czas.
Poziom homocysteiny to natomiast badanie pozwalające określić poziom odżywienia organizmu. W przypadku wysokiego poziomu należy wzbogacić dietę o witaminę b12, b6 oraz kwas foliowy.
Ferrytyna i badanie poziomu żelaza pozwala ocenić, czy spożywamy odpowiednią ilość tego mikroelementu. Przy nie zbilansowanej diecie wegetariańskiej poważnym zagrożeniem jest anemia i inne dolegliwości, związane z brakiem tego pierwiastka.
Pełny pakiet badań powinien także uwzględniać diagnostykę poziomu witaminy D. Jej ewentualne braki nie wynikają z diety, a trybu życia w którym mało czasu przebywamy na słońcu. Suplementacja tą witaminą jest często niezbędna dla osób, które dużo czasu spędzają w zamkniętych pomieszczeniach. Brak witaminy D wpływa na funkcjonowanie całego organizmu, powodując apatię, depresję i wiele innych dolegliwości.
Na końcu warto jeszcze wspomnieć o badaniu wapnia. Jak wiemy – niski poziom wapnia może wpływać na powstawanie osteoporozy. Warto monitorować co jakiś czas, czy nasza gospodarka wapniowo-fosforanowa jest w porządku.
Wegetarianie powinny także przebadać elektrolity oraz białko całkowite. Parametry te pozwalają ocenić poziom gospodarki kwasowo-zasadowej oraz zdiagnozować ewentualne problemy z wątrobą, nerek, jelit oraz chorób skórnych.
Gdzie zrobić badania dla wegetarian?
Generalnie nie warto się rozdrabniać i cały pakiet zrealizować od razu. Najbogatszy pakiet obecnie ma Diagnostyka – Laboratoria Medyczne: https://diag.pl/sklep/pakiety/pakiet-dla-wegan-i-wegetarian-2/. Badania najlepiej wykonać raz do roku, ale jeśli niepokoi nas stan zdrowia – można je powtarzać częściej.
W potocznym przekonaniu wiedza wegetariańska jest niedoborowa, jednak jeśli jest dobrze prowadzona, może być lepsza niż odżywianie się tradycyjne, ale prowadzone bez umiaru. Aby zapobiec niedoborom wystarczy regularnie sprawdzać stan zdrowia.