Kieliszki do każdego rodzaju wina – jakie i dlaczego?

Materiał zewnętrzny
A+A-
Reset

Dobre wino zasługuje na wyjątkową oprawę. Jednak forma kieliszka do wina to nie jedynie kwestia estetyki. Kształt wpływa na temperaturę, smak i aromat trunku.

Jaka jest pojemność kieliszka do wina?

Pojemność kieliszka wina może wahać się pomiędzy 120 do nawet ponad 800 ml. Jednak standardowy kieliszek to około 250 ml, a nalewa się do niego zwykle 150 ml wina. 

Co ciekawe, drinki i piwo mierzy się w ml, ale już wino często w cl, czyli centylitrach. Na butelce można się spotkać z oznaczeniem 75cl zamiast 750ml czy 0,75l.

Jak się prawidłowo trzyma kieliszek do wina?

Kieliszek do wina trzymaj za nóżkę, żeby uniknąć ogrzewania trunku dłonią. 

W jakim kieliszku podać wino czerwone?

Czerwone wino podaj w dużym kieliszku z szeroką czaszą. Dzięki temu wino lepiej „oddycha”. Im starsze wino, tym szersza czasza kieliszka. Wino czerwone nalewa się do 1/3 pojemności kieliszka.

W jakim kieliszku podać wino białe?

Białe wino lubi węższe i wyższe kieliszki. Taka forma pomaga utrzymać temperaturę wina, oraz skumulować aromaty.

W jakim kieliszku podać wino różowe?

Wino różowe również pija się w dość wąskich kieliszkach, aby spowolnić ocieplanie się trunku. Do wina różowego wybierz kieliszki z cienkiego szkła, które pozwolą na grę światła z piękną barwą wina. 

W jakim kieliszku podać wino musujące?

Szampana lub inne wino musujące podaj w wysokich, wąskich kieliszkach, zwanych flute. W ten sposób nie tylko wino pozostanie schłodzone, ale też będzie dłużej musowało w kieliszku. 

W jakim kieliszku podać wino deserowe?

Kieliszek do win deserowych jest najmniejszy, a wąski kielich zwęża się ku górze. Dzięki temu alkohol nie ulatnia się za szybko. Wina deserowe są bardzo słodkie i nasycone smakiem. Drobny kieliszek pozwoli więc na degustację bez poczucia ciężkości.

Kiedy użyć plastikowych kieliszków?

Są sytuacje, w których podanie plastikowych kieliszków nie będzie oznaką bezguścia, a praktycznym i bezpiecznym rozwiązaniem. Takie kieliszki sprawdzą się na pikniku, oraz na basenie czy w jacuzzi. Stłuczone szkło w takich warunkach mogłoby narobić dużo szkody. Jeżeli nie wydajesz na co dzień przyjęć i nie masz skąd pożyczyć dużej ilości kieliszków na nieformalną imprezę, plastikowa wersja jest niedrogą alternatywą. 

Jakich kieliszków użyć, by się wyróżnić?

  • grawerowane kieliszki

Pomysł na prezent lub uczczenie wyjątkowej okazji. Data ślubu, imiona młodej pary, a może krótki cytat?  

  • czarne kieliszki

Rzucają się w oczy, ale warto pamiętać, że dla wielu barwa jest nieodłączną częścią smaku i aromatu wina.  

  • kieliszki kryształowe

Szkło kryształowe rozszczepia światło, co doda ich zawartości tęczowych refleksów. Dawniej można je było spotkać w większości domów, dzisiaj stanowią rzadkość. Nie tylko z powodu wyższej ceny, ale także dlatego, że sztuka ręcznego szlifowania kryształów stopniowo zanika. 

Kieliszki do wina mogą stanowić ozdobę stołu, ale przede wszystkim powinny wydobywać z wina to, co najlepsze.

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Zobacz także