Kilka tipów – jak odmienić mieszkanie przez weekend

Kasia Potargana
A+A-
Reset

Zastanawiasz się jak odmienić mieszkanie. Trochę Ci się nudzi jego stary wygląd. No i masz wrażenie, że najwyższy czas na odświeżenie. Do tego nie dysponujesz wolnym czasem dłużej, niż przez weekend. Nie dziwię Ci się. Sama jestem właśnie na takim etapie. Dlatego na bieżąco podpowiadam kilka tipów, co możesz zrobić, by szybko i stosunkowo niskim kosztem odmienić swoje mieszkanie.

Pozbądź się śmieci z mieszkania

No wiem, niełatwo się rozstać z wieloma rzeczami. Trochę szkoda wyrzucić, trochę się przyzwyczaiłaś, a w ogóle to masz sentyment. I dobrze. Na pewno nie trzeba wyrzucać wszystkiego. Jednak zastanów się, ile przedmiotów Cię otacza, które tak bardzo wrosły w twój domowy krajobraz, że ich nie zauważasz, a już dawno przestały być ozdobą? Po co trzymać kurzołapy i zajmowacze miejsca? Gdy pozbędziesz się tych wszystkich przydów, co nigdy i tak się nie przydadzą, zobaczysz jak odetchniesz. (Także dosłownie, bo kto dzisiaj nie ma alergii na kurz?).

Pomaluj w mieszkaniu co się da

Jeśli ściany wymagają odświeżenia, możesz je odmalować, to nie jest duży koszt i nie wymaga interwencji profesjonalisty. Wystarczy kupić odpowiednią farbę, meble odsunąć od ścian, wszystko nakryć folią budowlaną i wziąć się do roboty. Średniej wielkości pokój pomalujesz w jeden dzień. Sprawdziłam, co jest modne i prócz bieli, królują kolory ziemi, ale rozjaśnione, nie takie ciemne, jak w naturze. Jeśli nie masz czasu, lub środków, możesz pomalować jedną ścianę na kontrastujący kolor. Taki zabieg też odmieni twoje wnętrze.

Możesz też spróbować pomalować część mebli. Jeśli to meble drewniane, nielakierowane, zabieg będzie dość prosty. Wystarczy zmatowić (przetrzeć papierem ściernym) powierzchnie i pomalować farbą akrylową w dowolnym kolorze. Gorzej z meblami laminowanymi, lub lakierowanymi – no tutaj to już musisz się napracować, by zedrzeć lakier, czy laminat.

Przestaw meble w mieszkaniu

No wiem, jak masz meblościankę, lub małe mieszkanie, to trudno o takie zmiany, ale może jednak się uda choć dwa meble zamienić miejscami? M3 moich rodziców liczyło 38 m kw i było w ogóle nieustawne, a jednak moja mama robiła przemeblowania przynajmniej raz do roku. Z przemeblowania jest też taka korzyść, że zmienią się trasy poruszania po domu, a to zmusi twój mózg do pracy i tworzenia nowych połączeń nerwowych, co jak się domyślasz, jest bardzo korzystne dla Ciebie i utrzymania sprawności umysłowej przez długi czas ( no nie ja to nawet przy urządzaniu mieszkania muszę wcisnąć psychologię – wybaczysz mi?).

Możesz też odmienić mieszkanie dodatkami

Lampie daj nowy abażur (może pokusisz się o abażur własnej roboty?). Zmień kapy i poszewki na poduszki. To zdecydowanie tańsze, niż kupno nowej kanapy, czy łóżka. Jeśli lubisz mieć w domu firanki, lub zasłonki – zmień je tak, by pasowały kolorystycznie do poszewek i kap. Postaw nowe kwiaty w doniczkach, albo chociaż zrób nowe osłonki (możesz oczywiście kupić, jak nie masz pomysłu na hand made). Teraz są modne rośliny z dużymi liśćmi, więc nawet jeden kwiat może nadać mieszkaniu nowego, modnego charakteru.

Dodaj plakaty

Dobrym pomysłem jest też powieszenie na ścianach plakatów w ramkach Plakaty są zdecydowanie tańsze, lżejsze i dużo mniej zobowiązujące, niż np. fototapety. Takimi plakatami, możesz podkreślić charakter pomieszczenia, lub wyeksponować swoje zainteresowania, albo po prostu otoczyć się takimi widokami, jakie lubisz. A że koszt plakatów, jest stosunkowo niski, możesz je wymieniać częściej, niż obrazy, czy fototapetę.

Ja znalazłam ciekawe plakaty na Desenio.pl. Widziałam u nich zarówno plakaty przyrodnicze, krajobrazowe, jak miejskie, albo wyrażające pasję, czy designerskie. Możesz nimi opowiedzieć całą historię. Możesz też otoczyć się plakatami z pięknymi sentencjami, które zawsze niosą przekaz, a tutaj dodatkowo są ozdobą. Podobają mi się też grafiki na tej stronie. Uwielbiam prostotę, więc takie graficzne przedstawianie tematu bardzo mi odpowiada. Tak myślę, że same takie plakaty, mogą już bardzo wpłynąć na to jak będzie postrzegane twoje mieszkanie przez innych, ale przede wszystkim na to jak Ty się będziesz w nim czuła.

Oczywiście weekend może się trochę przedłużyć, jeśli weźmiesz się za wszystko na raz. Ale możesz powoli, na spokojnie podzielić prace na np dwa weekendy, albo odmienić na początek tylko jedno pomieszczenie. Trudno też to zrobić całkiem za darmo (choć niektórzy na pewno potrafią), ale sama przyznaj, że pomalowanie ścian, kupienie, kilku plakatów, jakichś poszewek i nakładek na doniczki, to dużo niższy koszt, niż wymiana podłóg, kafli, czy umeblowania.

Tak na prawdę, nie chodzi o wielkie inwestycje, tylko o małe odświeżenie tak, byś Ty i twoi bliscy czuli się dobrze w swoim mieszkaniu. Bo to najważniejsze, a przede wszystkim wasze miejsce na Ziemi.

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Zobacz także