Koronki od dawna cieszą się popularnością ze względu na swoją delikatność, zwiewność oraz misterne wykonanie. Dzięki temu koronki nigdy się nie nudzą i także obecnie znajdują swoich zwolenników wśród osób ceniących sobie nowoczesne wzornictwo. Jakie jednak są ich rodzaje i co warto wiedzieć podczas wyboru konkretnej wersji koronek?
Jakie są rodzaje koronek i czym się charakteryzują?
Koronkarstwo znane jest od stuleci i początkowo było traktowane jako rzemiosło, aż z czasem stało się dziedziną sztuki użytkowej. Do chwili obecnej koronki kojarzą się często z kulturą ludową, której początki łączą się z dworem królewskim. Obecnie w różnych regionach Polski wyróżniły się odmienne trendy, jeśli chodzi o rodzaje koronek oraz techniki ich wykonania. Jest ich wiele, ale warto znać przynajmniej te najważniejsze i najstarsze, sięgające korzeniami do dawnych metod tworzenia koronek. Oto najbardziej znane rodzaje koronek, wyróżniane w oparciu o materiał, metody wykonania i stosowaną technikę.
Rodzaje koronek z uwagi na metody wykonania
– Koronki szydełkowe
Koronki szydełkowe są uznawane za jedne z najstarszych i najbardziej tradycyjnych rodzajów koronek, które, jak sama nazwa wskazuje, powstają z użyciem szydełka;
– Koronki igłowe
Są to koronki, które tworzy się poprzez osnuwanie nici na tkaninie. Potem nić jest usuwana i na materiale pozostaje tylko piękny, koronkowy wzór;
– Koronki tworzone za pomocą czółenka i igły, czyli koronki frywolitki
Jest to kolejny rodzaj koronek, tworzony inną techniką i cieszący się dużą popularnością w naszym kraju;
– Koronki teneryfowe, czyli tworzone za pomocą foremek i igieł;
– Koronki siatkowe
Są to koronki tworzone z zastosowaniem specjalnej igły i sztabki
– Koronki klockowe, które obecnie uważane są za najbardziej popularne a ich tworzenie opiera się o użycie nici, które nawijane są na specjalne klocki. Następnie nici są przeplatane i wiązane w taki sposób, aby tworzyły unikalny, piękny wzór. Zaletą tej metody jest możliwość precyzji w czasie tworzenia koronek, a także szybka robocizna.
Rodzaje koronek ze względu na style wykonania
Koronki dzieli się nie tylko ze względu na metody tworzenia, ale również ze względu na styl wykonania.
Obecnie wiodące firmy producenckie oferują koronki w wielu kolorach -np. białym lub kremowym, co w praktyce zawsze zależy od przeznaczenia koronki. Jeśli są one np. elementem odzieży, w tym sukien ślubnych lub bluzek, to najczęściej są to białe koronki lub koronki o barwie ecru. Jeśli zaś chodzi o styl, to wyróżnia się:
– Koronki minimalistyczne;
– Koronki orientalne;
– Koronki tradycyjne;
– Oraz koronki nowoczesne.
Dużą popularnością cieszą się obecnie koronki, które tworzą geometryczne wzory oraz koronki układające się w tureckie motywy. W ostatnich latach popularność zdobyła też koronka koniakowska, tworzona zgodnie z ludowym zwyczajem, przekazywanym z pokolenia na pokolenie.
Co istotne, wiodące firmy producenckie oferują obecnie tworzenie koronek w różnych wzorach i poprzez połączenie ich z elementami ażurowymi
Rodzaje koronek ze względu na materiał
Podczas tworzenia koronek istotne znaczenie ma materiał wykonania, co wpływa nie tylko na estetykę, ale też na gładkość i lekkość tkaniny. Z kolei dla klientów ma to znaczenie w zakresie wyznacznika ceny i jakości koronki. Zgodnie z tym wyróżnia się:
– Koronki tiulowe;
– Koronki naturalne;
– Koronki bawełniane;
– Koronki wykonane z wiskozy.
Nieco tańsze są koronki gipiurowe, które cieszą się obecnie dużą popularnością i mają zastosowanie np. w materiałach dekoracyjnych, przeznaczonych do wyposażenia i aranżacji mieszkań. Zdecydowanie najdroższe są koronki jedwabne i lniane, które uważane są za luksusowe produkty i można je zamawiać w pracowniach specjalizujących się w wykonywaniu tego typu koronek.
Skąd wzięły się poszczególne rodzaje koronek i dlaczego cieszą się taką popularnością?
Koronki od lat cieszą się ogromną popularnością, ponieważ pobudzają wyobraźnię projektantów i pozwalają tworzyć piękne kreacje, a ponadto są materiałami mającymi zastosowanie w aranżacjach przestrzeni domowych. O ile trafią w ręce dobrego krawca lub projektanta, to mogą stać się elementem pięknego dzieła sztuki.
Poszczególne rodzaje koronek, które omówiono powyżej mają zastosowanie podczas wykończenia sukni ślubnych czy np. wieczorowych. Dzisiaj największą popularnością cieszą się koronki na metry, tworzone z różnych materiałów. I chociaż projektanci wskazują jednoznacznie, że koronki są bardzo wymagające i czasochłonne jeśli chodzi o ich szycie i tworzenie z nich mniejszych i większych dzieł sztuki, jednak nie zniechęca to miłośników koronek do sięgania po nie na co dzień i od święta. A jest z czego wybierać, ponieważ, zależnie od
preferencji można obecnie zdecydować się np. na ozdobne koronki z motywami zwierzęcymi, geometrycznymi czy też kwiecistymi, które ozdobią każde ubranie i będą pięknie prezentować się w stylizacjach dziennych i wieczorowych. Duży wybór rodzajów koronek pozwala używać ich do szycia ręcznego oraz szycia na maszynie. Co istotne, materiały koronkowe są bardzo uniwersalne, a możliwości ich zastosowania są bardzo szerokie. Dlatego koronki sprawdzają się nie tylko jako wstawki w różnego rodzaju odzieży, w tym przede wszystkim w sukienkach i bluzkach, ale też jako elementy dekoracyjne przestrzeni. I dotyczy to zarówno koronek szydełkowych, tworzonych zgodnie z tradycją ludową, jak i np. koronek wykonanych maszynowo.
Koronki ozdobne, koronki bawełniane, koronki ażurowe… – świat koronek jest ogromny i każdy może znaleźć odpowiednią koronkę, która będzie inspiracją dla własnego projektu i pozwoli stworzyć niepowtarzalną kreację lub materiał do dekoracji przestrzeni. Dlatego warto znać poszczególne rodzaje koronek i ich zastosowanie oraz metody wyplatania. Wiąże się to przede wszystkim z faktem, że koronki obecnie znów są modne i dotyczy to zarówno tych koronek, które tworzone są w technologiach zautomatyzowanych, jak również wysokiej jakości koronek premium, tworzonych w sposób ręczny i zgodnie z zaleceniami klienta. To wszystko sprawia, że koronki, czyli piękne, ażurowe plecionki z nitki występują w wielu formach i rodzajach, a także mają liczne barwy i motywy stylistyczne, pasujące do każdej osoby i na każdą okazję.