Na Korfu wybrałam się przy okazji podróży do Albanii, gdzie poznawałam bazę hotelową i atrakcje tego kraju. Miłym przerywnikiem był krótki wypad na Korfu. Pomyślałam, że mimo, iż byłam tak naprawdę króciutko, podzielę się z Tobą tym co się dowiedziałam o Korfu i co zobaczyłam.
Na Korfu z Albanii dostaliśmy się promem płynącym z Sarandy do portu w Corfu Town. Rejs trwa ok 1,5h. Może też wybrać nieco szybszy środek transportu, jakim jest wodolot. Wybierając się na taką wyprawę, pamiętaj, że przeprawiając się z Albanii na Korfu i z powrotem przechodzi się normalne procedury celne, oraz okazuje Dowód Osobisty, lub paszport. Pamiętaj też o przesunięciu godziny w zegarku o godzinę do przodu.
Korfu – zielona perła Grecji
Korfu to jedna z najbardziej malowniczych i nietypowych wysp Grecji, znana również jako „Greckie Karaiby”ze względu na jej bujną roślinność, której obfitość kontrastuje z typowo skalistymi pejzażami innych regionów Grecji.
Położenie
Korfu znajduje się na północno-zachodnim krańcu Grecji, u brzegów Morza Jońskiego, nieopodal albańskiego wybrzeża. Jej strategiczne położenie przyczyniło się do wielu historycznych zawirowań, które wpłynęły na kulturowy krajobraz wyspy.
Klimat
Klimat Korfu to typowo śródziemnomorski, z ciepłymi, suchymi latami i łagodnymi, wilgotnymi zimami. To właśnie te warunki sprzyjają rozwojowi bujnej roślinności, takiej jak gaje oliwne, cytrusowe oraz wiele innych gatunków drzew i krzewów.
Architektura w duchu Wenecji
Korfu przez wiele wieków było pod panowaniem Wenecji, co znacząco odbiło się na architekturze i kulturze tej wyspy. Wędrując po jej uliczkach, trudno nie dostrzec charakterystycznych dla Wenecji cech: wąskie kamienice, eleganckie pałace i arkadowe budynki z barwnymi fasadami. Te weneckie wpływy sprawiają, że miasta i wsie Korfu mają unikalny, niepowtarzalny charakter. Białe, żółte, a nawet pastelowe tony budynków przeplatają się z klasycznymi czerwieniami i brązami, tworząc malowniczą mozaikę, która stanowi most między kulturą grecką a włoską. Klasyczne greckie kolumny sąsiadują tu z weneckimi balkonami, a renesansowe detale łączą się z typowo śródziemnomorskimi elementami, tworząc wyjątkowy krajobraz architektoniczny.
Co warto zobaczyć na Korfu
Corfu town (Miasto Korfu)
Miasto Korfu, nazywane również Kerkyra, to stolica wyspy i prawdziwa perła architektoniczna. Jego starówka jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO i charakteryzuje się wąskimi brukowanymi uliczkami, weneckimi kamienicami i licznymi kościołami. Turystów przyciąga tu także imponująca Twierdza Nowa i Twierdza Stara, skąd roztacza się piękny widok na morze i okoliczne wyspy. Nie sposób nie zagubić się wśród uroczych wąskich uliczek wypełnionych sklepikami. Koniecznie udaj się też na lodu z kumkwatu do najsłynniejszej greckij gelaterii (jednej ze 100 najbardziej ikonicznych na świecie) na ulicy Nikoforoy Oeotokh 32. Mała porcja kosztuje 2,2Euro i warta jest grzechu.
Paleokastritsa
Paleokastritsa to jedno z najbardziej malowniczych miejsc na Korfu, znane z pięknych zatoczek i krystalicznie czystego morza. W okolicy znajduje się klasztor z XVI wieku, skąd rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na okolicę. To miejsce jest często nazywane „klejnotem Korfu” i jest popularnym celem wycieczek.
Kanoni
Kanoni to malownicza część wyspy, słynąca przede wszystkim z widoku na małą wysepkę Vlacherna i klasztor. W okolicy znajduje się także słynny „Mysía Wyspa” z kościołem św. Pantaleona. Kanoni oferuje jedne z najbardziej kultowych i rozpoznawalnych widoków na Korfu.
Kasiopi
Położona na północnym wschodzie Korfu, urocza wioska rybacka z bogatą historią. Otoczona przez góry i krystaliczne wody morza Jońskiego, wioska oferuje malownicze zatoczki, starożytne ruiny zamku i żywe życie nocne. To idealne miejsce dla tych, którzy szukają kombinacji relaksu, historii i zabawy.
Mysia Wyspa (Mouse Island)
Mysia Wyspa, znana lokalnie jako Pontikonisi, to malutka, ale urokliwa wysepka położona niedaleko Kanoni. Jej główną atrakcją jest kościół św. Pantaleona z XII wieku. Legenda mówi, że wyspa była kiedyś statkiem Odysa zamienionym w kamień przez boga Posejdona. Wyspę można odwiedzić, korzystając z lokalnych łodzi.
Pałac Sisi (Achilleion)
Położony w miejscowości Gastouri, około 10 km na południe od miasta Korfu, pałac Achilleion został zbudowany dla cesarzowej Austrii Elżbiety, znanej również jako Sisi. Zaprojektowany w neoklasycznym stylu i otoczony przepięknymi ogrodami, pałac jest hołdem dla bohatera z mitologii greckiej – Achillesa. Wewnątrz znajdują się liczne dzieła sztuki, w tym słynna rzeźba „Umierający Achilles”. Po śmierci cesarzowej w 1898 roku pałac zmienił właścicieli kilkakrotnie, służąc m.in. jako szpital i siedziba kasyna. Obecnie jest jednym z głównych punktów turystycznych na Korfu, przyciągając zwiedzających swoją historią, architekturą i niesamowitymi widokami na okolicę. Obecnie w remoncie, nie jest dostępny dla turystów.
Co przywieźć z Korfu
Poza tradycyjnymi produktami greckimi takimi, jak oliwki, oliwa, chałwa itd., z Korfu warto przywieźć przetwory z kumkwatów, które właśnie na Korfu znalazły sobie idealne warunki do uprawy, a których szeroki wybór można znaleźć w każdym sklepie. Od dżemów, po alkohole.
Ponieważ na Korfu byłam króciutko, niewiele więcej mogę Ci zrelacjonować. Za to, gdybyś chciała zwiedzać Korfu samochodem, zapisałam sobie cenę benzyny:2,031Euro, i Diesla 1,813, a wynajem aut zaczyna się od 40 Euro za dzień.
Korfu mnie absolutnie zachwyciło. Widoki niezapomniane. Kolorowe klify wchodządze do lazurowego morza, bujna zieleń, kręte uliczki, i niesamowity klimat starego miasta Korfu, to jest to co rozmiękcza moje serce i powoduje, że chcę wrócić. I pewnie to kiedyś nastąpi. A wtedy na pewno to opiszę 🙂