Łapacz snów – prezent na Dzień Babci – DIY

Kasia Potargana
A+A-
Reset

Podpowiem dzisiaj jak zrobić łapacz snów. Łapacz snów to piękna ozdoba pokoju, a według wierzeń indiańskich, także amulet zapewniający dobry sen. Wiem, wiem. Już Wam podpowiadałam jakie prezenty możecie wykonać na Dzień Babci i Dzień Dziadka. Ale ten pomysł tak mnie urzekł, że nie mogłam się powstrzymać.

Skąd taki pomysł?

Otóż z podsłuchanej w sklepie rozmowy. Pewna pani opowiadała drugiej, że musi zrobić taki łapacz snów dla córki, która źle sypia i ma koszmary, bo ponoć taki łapacz snów wyłapuje złe sny i odsuwa je od nas.

Poszukałam więc nieco na ten temat

i dowiedziałam się, że rzeczywiście łapacz snów wywodzi się z tradycji Indian plemion Siuksów, Lakota i Yakima. Według podań dreamcatcher, został dany ludziom przez bogów i dobre duchy, aby chronić ich przez złymi duchami przychodzącymi nocą i wkradają się poprzez koszmarne sny. Zadaniem łapacza snów było wyłapanie złych snów i nie pozwolenie im na wejście do domu. Dlatego amulet wieszano w pobliżu wejścia do domostwa, aby zapewnić spokojny, harmonijny sen prowadzący do zdrowia i równowagi.

Pomyślałam: „Czemu by nie spróbować?”

ja też mam kogoś, komu taki dreamcacher by się przydał, a na dodatek świetnie wygląda w pokoju. Gdy już go skończyłam, pokazałam mojej mamie, która spytała, czy mogłabym też zrobić taki dla babci (czyli dla niej), bo coś ostatnio spać nie może. Pewnie, że mogę. Będzie prezent na dzień babci. Więc i Wam podpowiadam, że to może być ciekawy pomysł.

Z czego go zrobić?

Indianie swoje łapacze snów wykonywali z miękkich witek i owijali je rzemieniami, lub końskim włosiem. Dołączali pióra, by po nich spływały dobre sny, a dołączane koraliki miały je zatrzymywać. Nie miałam witek, ani rzemienia, a tym bardziej końskiego włosia, więc wykorzystałam materiały dostępne w pobliskiej pasmanterii i wygrzebane z czeluści domowych szaf. Nie dołączyłam też koralików, bo nie było ciekawych pod ręką, ale Wy możecie jak najbardziej. Warto poeksperymentować z materiałami i koralami. Łapacz i jego symbolikę możemy przecież potraktować z przymrużeniem oka i stworzyć po prostu fajną ozdobę. Jak zrobić łapacz snów:

Materiały:

  • Obręcz
  • Sznurek (ja miałam bawełniany)
  • tasiemki, koronki itp po ok 1 metr każda
  • piórka

Wykonanie:

  • Przywiązujemy sznurek do obręczy i owijamy ją ciasno sznurkiem zostawiając wolny kawałek sznurka.
  • Gdy obręcz jest prawie owinięta, podkładamy wolny koniec sznurka i zawijamy go razem z obręczą.
  • Dłuższy koniec sznurka wykorzystujemy do stworzenia sieci (nie odcinamy go po owinięciu obręczy) i zaplatamy sieć jak na obrazkach, stale naprężając sznurek, aż dojdziemy do środka okręgu.
  • Gdy zapleciemy sieć do końca, dowiązujemy pozostały sznurek do najmniejszego oczka sieci i go obcinamy.
  • Dowiązujemy do obręczy tasiemki i sznurki, a na sznurkach przywiązujemy piórka.
  • Dowiązujemy sznurek jako uchwyt, podcinamy tasiemki, oraz sznurki, jeśli jest taka potrzeba i gotowe.

Jeżeli nie macie czasu, lub ochoty, aby wykonać łapacz snów samodzielnie, napiszcie do mnie, zrobię go dla/za Was 🙂

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Zobacz także