Pies przynosi do domu mnóstwo radości. Poranne tańce merdającego ogonka, grzbiet wystawiony do głaskania i gwarantowane towarzystwo na spacerach to coś, o czym marzy wiele osób. Posiadanie psa wiąże się jednak z wieloma obowiązkami, a przed podjęciem decyzji o przyjęciu czworonoga pod swój dach powinno się do tego dobrze przygotować.
Pies to żywe stworzenie, które potrzebuje jedzenia, picia, uwagi i zapewnienia realizacji potrzeb behawioralnych. Jeśli ma to być Twój pierwszy taki zwierzak, zdecydowanie dowiedz się najpierw, jak zapewnić mu odpowiednie warunki. Marząc o konkretnej rasie poczytaj, czym się ona charakteryzuje i czy potrzebuje jakiegoś specyficznego traktowania lub treningu. Przelicz również wydatki – zarówno te cykliczne (takie jak karma czy profilaktyka przeciwkleszczowa), jak i nagłe, wynikające z wypadków losowych, np. zachorowania.
Smycz i inne akcesoria niezbędne w pierwszych dniach
Zakładając, że posiadasz już wiedzę o wychowaniu psa, masz ogarniętą kwestię wydatków i niedługo Twój czworonożny przyjaciel pojawi się w Twoim domu, wyposaż się od razu w kilka niezbędnych akcesoriów potrzebnych już od pierwszych dni wspólnego mieszkania. Przede wszystkim niezbędne będą: karma (na początek taka sama, jak u poprzedniego właściciela), miski na jedzenie i wodę, obroża i/lub szelki oraz smycz dla psa. Wszystkie te akcesoria da się znaleźć w niezliczonej liczbie wzorów, kolorów, modeli i rozmiarów – od tych powszechnie występujących w sklepach zoologicznych, po designerskie i robione na zamówienie. Na pewno każdy posiadacz psa znajdzie coś, co mu się najbardziej spodoba i będzie spełniało nawet najbardziej szalone wymagania.
Co jeszcze może się przydać?
Warto również od razu rozejrzeć się za kagańcem, który może być przydatny np. w trakcie poruszania się komunikacją miejską lub w niektórych miejscach publicznych i u weterynarza. Wbrew pozorom wcale nie jest łatwo znaleźć taki, który będzie ergonomiczny i idealnie dopasowany do psiej mordki. Kolejna kwestia to miejsce wypoczynku dla czworonoga. Wiele psów lubi spać na miękkich legowiskach, ale są też takie, które wolą zakopywać się pod cieńszymi kocami. W niektórych przypadkach najlepszym rozwiązaniem będzie zainwestowanie w dobrą kennel klatkę. Będzie ona stanowić dla psa bezpieczny azyl, w którym może się schować oraz uniemożliwi ewentualne próby niszczenia wnętrza mieszkania podczas nieobecności właściciela.
Niezastąpiona nauka posłuszeństwa
Niezwykle ważną kwestią jest poświęcenie czasu na naukę posłuszeństwa już na samym początku wspólnego życia z psem w domu. Zanim jeszcze pojawi się on w Twoim mieszkaniu, zrób rekonesans i znajdź w swojej okolicy dobrego trenera lub szkołę dla psów. Poszukaj podcastów na temat skutecznych i nieskutecznych metod tresury, żeby nie działać na ślepo i móc zweryfikować wiedzę przekazywaną podczas szkolenia. Porządna nauka posłuszeństwa, niezależnie od wieku przyjmowanego do domu pupila, jest czymś, co w przyszłości znacznie ułatwi współpracę ze zwierzakiem i jest korzyścią nie do przecenienia.