Miłość do samego siebie, czyli jak podnieść jakość swojego życia?

Kasia Potargana
A+A-
Reset

W dzisiejszych czasach, przepełnionych ogromem pracy i tysiącem spraw do załatwienia, często zapominamy o nas samych i konieczności zadbania o własne ciało i własną psychikę. Niejednokrotnie dążymy do realizacji celów, które nie są naszymi celami, kosztem własnego zdrowia i czasu wolnego. Jak poprawić komfort życia i zadbać o samego siebie?

Miłość do samego siebie – czy można i czy należy być zakochanym w sobie samym?

Miłość do samego siebie, określana często terminem „self-love” jest pojęciem, które diametralnie zmieniło swoje znaczenia na przestrzeni wieków. Niegdyś było ono przypisywane osobom z zaburzeniami psychicznymi, w których pacjent uzależniony był od kontaktu z lekarzem lub psychologiem. Obecnie miłość do samego siebie jest przejawem troski o własne zdrowie psychiczne – również z pomocą konsultacji psychologicznych dostępnych na Strefamysli.pl – i fizyczne, samopoczucie i ogólny dobrostan wokół siebie. Często określany bywa zdrowym egoizmem, w którym człowiek przedkłada własne dobro, swoje wartości i swoje cele ponad potrzeby i cele wynikające z pracy czy znajomości.

Pozytywne myślenie –jak być swoim przyjacielem?

Okazuje się, że ludzie empatyczni wobec swojej rodziny czy przyjaciół, często nie wykazują empatii i zrozumienia wobec samych siebie – nie dają sobie miejsca na odpoczynek, nie potrafią wybaczyć sobie błędów, usprawiedliwić swojego zachowania. Często popadają z tego powodu w stany depresyjne lub obsesję na punkcie bycia idealnym – wówczas niezbędna może okazać się pomoc psychologiczna WarszawaKonsultacja z psychologiem – nawet jednorazowa – będzie również wskazana w przypadku braku możliwości samodzielnego zrozumienia siebie bądź konieczności znalezienia narzędzi do zmiany nastawienia względem samego siebie. Kluczem do miłości do siebie jest bowiem zaakceptowaniu swojej istoty, swojego wyglądu, charakteru, emocji i reakcji organizmu. Nastawienie do samego siebie warunkuje bowiem to, jak się postrzegamy, jak dbamy o siebie, jak postrzegają nas inni i jakie nastawienie mamy wobec wszystkiego wokół nas.

Określenie swoich priorytetów – dąż do swoich marzeń!

Pozytywne nastawienie wobec samego siebie to klucz do poznania swoich własnych potrzeb, życiowych priorytetów – tych ważnych w chwili obecnej i dalekosiężnych, odkrycie tego, do czego chcemy tak naprawdę dążyć, co chcemy osiągnąć, co przynosi nam radość i szczęście tu i teraz, i co da nam szczęście w przyszłości. W szczerej rozmowie z samym sobą warto jest zadać sobie pytanie o to, czy jesteśmy zadowoleni z miejsca, w którym jesteśmy, i sposobu życia, jaki prowadzimy. Jeśli nie – nie warto jest odkładać zmian na jutro. Z miłości do samego siebie powinniśmy zdać sobie sprawę z ograniczonego czasu, jaki mamy na realizację swoich marzeń i już teraz podjąć odpowiednie kroki do ich realizacji. Oczywiście z zaakceptowaniem wszystkiego, co robiliśmy do tej pory – wkładaliśmy w to bowiem mnóstwo naszej energii, czasu i pracy.

Zmiana na lepsze – jak pielęgnować samego siebie?

Okazywanie samemu sobie miłości może z początku być ciężką pracą. W szczególności, jeśli do tej pory żyliśmy życiem innych ludzi lub nie dbając o higienę swojego życia. Wprowadzanie zmian w trosce o miłość do samego siebie zacząć należy od określenia złych nawyków i planowania stopniowych zmian. Warto jest tutaj zrezygnować z nałogów, wprowadzić do swojego życia czas na zdrowy, regenerujący sen, stopniowo zmieniać nawyki żywieniowe na bardziej zdrowe. W przypadku nadmiernie frustrującej pracy warto pomyśleć o zmianie miejsca zatrudnienia lub przekwalifikowaniu się.

Budowanie siebie w oparciu o miłość do siebie

Miłość do siebie to nie tylko pielęgnacja ciała czy wprowadzenie zdrowej, codziennej rutyny. To również postawienie na swój rozwój, budowanie siebie, kształcenie, zdobywanie nowych umiejętności, poznawanie świata, odkrywanie swoich pasji. Planowanie i podążanie krok po kroku w ustalonym celu to prosta i jednocześnie pełna radości i entuzjazmu droga do sukcesu i jeszcze większej radości z życia.

Miłość do samego siebie to zatem nie tylko wymysł social mediów. To styl życia, w którym możemy czerpać pełnie radości z każdej chwili, w którym nie jesteśmy obciążenie szeregiem nie swoich spraw czy nadmiarem obowiązków. Życie w miłości do samego siebie to życie szczęśliwe, pełne, odkrywcze i satysfakcjonujące – warto zatem skierować się ku sobie i sprawdzić, czy podążamy w kierunku, w którym chcielibyśmy iść.

--- R E K L A M A ---
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Zobacz także