Najpiękniejsze miejsca do zobaczenia w Neapolu i okolicach

Materiał zewnętrzny
A+A-
Reset

Neapol to jedno z tych miast o których mówi się, że można się w nich zakochać od pierwszego wejrzenia lub również od pierwszej chwili znienawidzić. Istnieją znaczące różnice pomiędzy ogólnym klimatem panującym w tym miejscu a pozostałymi miejscowościami włoskimi, które przyciągają turystów z całego świata. Faktem pozostaje, że to nietypowe miejsce jest jedynym w swoim rodzaju i przede wszystkim właśnie dlatego warto na własne oczy przekonać się, jak wakacje w Neapolu mogą wyglądać. Gdzie warto się udać ponad wszystko?

Góra plująca ogniem

Neapol usytuowany jest w południowej części kraju tuż nad Zatoką Neapolitańską. Korzystna lokalizacja to zaledwie namiastka tego, czym można się zachwycić w tym niezwykłym mieście. Integralną częścią panoramy neapolitańskiej jest niegdyś nazywany „Górą plującą ogniem” Wezuwiusz, czyli jedyny aktywny na kontynencie europejskim wulkan.

To właśnie on, dzisiaj niepozornie wyglądający, był sprawcą jednych z największych katastrof w 79 roku. Wejście na Wezuwiusz to jedna z największych atrakcji Neapolu i nie sposób odpuścić sobie takiej możliwości, będąc w mieście. Obecnie wulkan znajduje się na terenie parku narodowego, do którego wejście kosztuje 10 euro.

Najlepszym sposobem na dostanie się na teren parku jest skorzystanie z firmy Vesuvio Express. Autobusy tej właśnie firmy odjeżdżają mniej więcej co godzinę w kierunku Wezuwiusza. Można się na nie załapać w okolicach słynnego dworca Ercolano. Krater wulkanu liczy sobie ok. 500 metrów, a na jego obrzeżach znajdują się ławeczki dla turystów, którzy mogą delektować się niecodziennym widokiem i odpocząć tutaj po intensywnym marszu na sam szczyt.

Atrakcje w Neapolu

Na wakacje do Neapolu warto udać się pod koniec czerwca lub sierpnia. Wówczas wysokie temperatury nie dają się tak bardzo we znaki, jak w sezonie stricte letnim. Pogoda w Neapolu w okresie letnim bywa nie do zniesienia, dlatego warto bywać tutaj poza sezonem. Trzeba również wziąć pod uwagę, że w tym okresie oblężenie miasta jest nieco mniejsze. Będąc w Neapolu koniecznie trzeba udać się do legendarnej już pizzerii L’Antica Pizzeria da Michele.

Trzeba być przygotowanym na kolejki, aczkolwiek warto. To właśnie tutaj wielu turystów orientuje się, że nigdy wcześniej nie jedli prawdziwej i tak pysznej pizzy. Z całą pewnością trzeba udać się do Materdei, czyli dzielnicy miasta, w którym znajduje się słynny cmentarz Fontanelle. Lokalizacja jest dość nietypowa, ponieważ cmentarz znajduje się w jaskini i jest dosłownie wciśnięty w miejską przestrzeń. W środku znajduje się ponad 40 tysięcy czaszek należących do ofiar epidemii. To bardzo klimatyczne miejsce. Ciekawym zwyczajem jest adoptowanie czaszek, co miało wiązać się z pomyślnością. Na niektórych czaszkach można dostrzec monety, koraliki, a nawet kupony lotto.

Ile kosztują noclegi w Neapolu

Naturalnie wiele zależy od tego, w jakim miejscu się zatrzymamy. Znacznie więcej zapłacimy za nocleg w hotelu znajdującym się tuż nad Zatoką Neapolitańską przy głównej promenadzie. W hotelu o wysokim standardzie tuż przy Zatoce można zapłacić nawet tysiąc złotych na dwie osoby za dobę. Osoby nastawione na nieco niższe koszty związane z zakwaterowaniem powinny jednak zastanowić się nad hotelami, które znajdują się nieco dalej od wybrzeża. Wówczas za jedną noc w świetnych warunkach zapłacimy mniej niż czterysta złotych za dwie osoby. Noclegi w Neapolu nie muszą jednak w ogóle opierać się na hotelach. Dosyć popularnym wyborem wśród turystów budżetowych jest korzystanie z platformy AirBnB. To doskonała wręcz propozycja dla podróżujących grup przyjaciół lub całych rodzin. Za wynajem dużego mieszkania każda z osób będzie mogła zapłacić mniej niż sto złotych. I to w centrum miasta.

Główną atrakcją miasta jest jego klimat

Wiele osób uważa, że najważniejszym elementem Neapolu jest niepowtarzalny klimat tego miejsca. Powszechnie wiadomo, że to właśnie Neapol był kolebką jednej z największych włoskich mafii Camorry. Oczywistym również jest, że mafia wciąż dyktuje warunki w mieście, jest obecna i niezwykle wpływowa. Na szczęście turyści nie muszą obawiać się żadnych nieprzyjemności ze strony członków mafii. Podobnie jak rząd, również mafia zdaje sobie sprawę z tego, że turystyka jest niezwykle ważna dla regionu i wartościowych interesów.

Wirujące w powietrzu śmieci, wąskie uliczki w starej części miasta i wszechobecne skutery tworzą krajobraz, który w pewien sposób uzależnia. Zwiedzanie Neapolu powinno się wobec tego zacząć od zwykłego spaceru, zaglądania we wszelkie zakamarki i podpatrywania mieszkańców. Tylko wtedy będzie można poczuć prawdziwą atmosferę tego miasta. Z całą pewnością warto udać się do lokalnego sklepu i skosztować tutejszej mozzarelli. Ten rodzaj sera powstał właśnie w Neapolu i trzeba przyznać, że smakuje tutaj wybitnie. Dobrym pomysłem będzie również kosztowanie lokalnych warzyw oraz owoców. Turyści z całego świata zachwycają się neapolitańskimi pomidorami. Miłośnicy morskich rarytasów z pewnością zachwycą tutejsze małże. Za ogromny półmisek tych smakołyków zapłacimy jedynie 8 euro.

Wycieczki fakultatywne z Neapolu

Pompeje to jedno z tych miejsc, do których warto udać się, będąc w Neapolu. Miasto zostało doszczętnie zniszczone podczas słynnej erupcji Wezuwiusza w 79 roku. Szacuje się, że zginęło wówczas ponad 1200 osób, choć nie ma możliwości sprawdzenia, ile osób faktycznie przebywało wówczas w mieście i ilu osobom udało się uciec przed zagładą.

Zastygająca lawa i popiół, który pokrył miasto niemal w całości sprawiły, że niespełna dwa tysiące lat później można podziwiać bardzo dobrze zachowane ruiny oraz ludzi w pozycjach, w jakich zagłada ich zastała. Szczątki ludzkie widoczne są tuż przed wejściem w specjalnych gablotach i trzeba przyznać, że robią niesamowite wrażenie. Dzięki tak „wspaniałej” konserwacji udało się przeprowadzić dogłębną analizę życia ówczesnych ludzi. Wiemy, jak spędzali wolny czas, czym handlowali, a nawet, co jedli. Ceny biletów na teren zniszczonego miasta oscylują wokół kilkunastu euro za jedną osobę. Gdzie jeszcze możemy się wybrać podczas urlopu w Neapolu?

Wycieczki na pobliskie wyspy

Wakacje na Ischi to kolejna propozycja dla osób, które za długo nie „usiedzą” w jednym miejscu. Ischia to wyjątkowo malownicza wyspa znajdująca się nad Morzem Tyrreńskim. Znajduje się niespełna 40 kilometrów od Neapolu, z którego można wyruszyć promem. Koszt takiego rejsu może się różnić w zależności od wybranego przewoźnika. Cena nie powinna jednak przekroczyć 20 euro. Należy jednak pamiętać, że bilety kupuje się bezpośrednio przed rejsem. Dobrym pomysłem będzie również Capri. To kolejna wyspa, która cieszy się sporą popularnością wśród turystów. Jest widoczna z Neapolu, dlatego turyści zawsze żartują, że bezustannie kusi do odwiedzin. Jedną z największych atrakcji wyspy jest słynna Koralowa Grota, choć za możliwość jej zobaczenia trzeba uiścić opłatę w wysokości 13 euro. Warto również udać się do Groty Lazurowej, która p prostu zapiera dech w piersiach. Za wstęp trzeba zapłacić 4 euro, aczkolwiek należy również doliczyć koszt dopłynięcia.

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Zobacz także