Niezbędne i bezpieczne akcesoria dla niemowląt – co warto mieć?

Materiał zewnętrzny
A+A-
Reset

Za okres niemowlęcy uznaje się ten od urodzenia do dwunastego miesiąca życia, choć niektórzy uznają zakończenie okresu niemowlęcego około 18, a nawet 24 miesiąca życia. Niezależnie jaką skalę się przyjmie człowiek w tym okresie życia uczy się najwięcej i jego rozwój jest bardzo dynamiczny. Dziecko jest narażone na wiele niebezpieczeństw, w zależności od stopnia rozwoju. Warto zatem wiedzieć jakie niezbędne i bezpieczne akcesoria dla niemowląt należy wybrać.

Kokony dla niemowląt i rożki niemowlęce, czyli spokojny sen niczym w łonie matki

Tak naprawdę, jeśli myślisz, że kokon i rożek to akcesoria, których można używać zamiennie, to nie jest tak do końca. Kokon ma bowiem specjalną konstrukcję, która uniemożliwia dziecku przekulanie się na bok poza jego obręb. W związku z tym świetnie sprawdza się dla tych rodziców, którzy śpią razem z dzieckiem. Mają malucha pod ręką, a jednocześnie ma ono swoją bezpieczną ograniczoną przestrzeń. Rolę bezpiecznego otulacza pełni również rożek, jednak on sprawdzi się do łóżeczka i dla najmłodszych dzieci, które jeszcze nie przewracają się na boki. Kokony dla niemowląt można użyć jako zamienniki przenośnych łóżeczek. Mogą zastąpić również przewijaki, wystarczy położyć na powierzchni materiału ceratę. Kokon będzie doskonałym akcesorium dłużej niż rożek, bo dziecko może w nim spać nawet do osiągnięcia sześciu miesięcy. Później kokony dla niemowląt po rozłożeniu mogą służyć dziecku jako maty do zabawy, zatem będą bezpieczne i funkcjonalne.

Szumisie wspierające zasypianie i uspokajające smoczki

Kolejnym niezbędnym akcesorium dla niemowlaka jest Szumiś. To pluszak z mechanizmem szumiącym. Ów mechanizm jest odpowiednio zabezpieczony, zatem maluch na pewno się do niego nie dostanie. Wibracje i szumienie wprawiają go w stan odprężenia i ułatwiają zasypianie. Może poczuć się niczym w wodach płodowych, bo dźwięki szumu są naprawdę różne, a jeden z nich dotyczy właśnie środowiska w brzuchu mamy. Szumisie pomagają w zasypianiu mogą mieć nawet funkcję wyczuwania fazy snu, wtedy gdy dziecko zaczyna się wybudzać, urządzenie intensywniej pracuje generując głośniejsze szumienie. Szumisie mogą nawet wysyłać powiadomienie na telefon rodzica, czy uruchamiać alarm, gdy dziecko zacznie płakać, zatem są także swoistą nianią. Takie zabawki-usypiacze mogą dawać chwilę wytchnienia rodzicom. Oczywiście oprócz nich warto zainwestować także w uspokajające smoczki, które wspierają też prawidłowy rozwój zgryzu. Stąd trzeba wybierać smoczki certyfikowane i dopasowane do wieku niemowlęcia.

Bezpieczne gryzaki na ząbkowanie

Na pewno wśród akcesoriów trzeba mieć także bezpieczne gryzaki. Mogą być wykonane np. z nietoksycznego silikonu. Dziecko taki gryzak może rzuć do woli i dzięki temu masować swoje dziąsła. W ten sposób zmniejsza ból podczas ząbkowania, który może być naprawdę uciążliwy dla malucha. Gryzaki występują w różnych kształtach i kolorach i warto zakupić kilka, by mieć kolejny w zanadrzu, gdy poprzedni spadnie i będzie wymagał oczyszczenia.

Leżaczki-bujaczki dla niemowląt dla rozrywki i spokojnej drzemki

Poza wyżej wymienionymi elementami każde dziecko potrzebuje także zabawek. Te na początku mogą mieć formę wiszącego pałąka, a taki może być częścią leżaczka bujaczka. Taki element może być ruchomy, ale łatwo można go także unieruchomić. Obecnie można wybrać modele, które są bardzo dobrze wyprofilowane. W związku z tym dziecko może nawet uciąć sobie drzemkę. Oczywiście nie można traktować takiego akcesorium zastępczo dla łóżeczka, bo pozycja dla dziecka na dłuższą metę nie jest wygodna. Takie leżaczki wyposażone są też często w melodie, które uspokajają dziecko i pozytywnie na nie wpływają.

Osłony, barierki, zabezpieczenia gniazdek i blokady – jak stworzyć bezpieczną strefę dziecka? Poza akcesoriami wyżej wymienionymi ważne są także te, które zapewniają bezpieczeństwo. Na pewno osłonki na krawędzie mebli, barierki przy schodach czy zabezpieczenia gniazdek i blokady szafek będą potrzebne w przypadku niemowląt, które stawiają już pierwsze kroki i z każdym miesiącem stają się coraz bardziej ciekawskie.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Zobacz także