Onkolog dziecięcy odpowiedzialny jest za diagnozowanie i leczenie takich schorzeń jak niedokrwistość, małopłytkowość, leukopenia, neutropenia, choroby hematologiczne, nowotwory złośliwe oraz różne choroby wieku dziecięcego. Za co jeszcze odpowiada onkolog dziecięcy?
Onkolog dziecięcy – obszar działania
Lekarz tej specjalizacji podejmuje decyzje dotyczące rozpoczęcia terapii farmakologicznej, chemioterapii czy radioterapii. Wydaje także skierowanie na zabiegi chirurgiczne. Podejmuje stałą współpracę z psychologiem onkologicznym, którego praca koncentruje się wokół opieki po zabiegowej i leczenia uzdrowiskowego.
Dziecko jest konsultowane przez onkologa dziecięcego w momencie występowania prawdopodobieństwa nowotworu płodu w łonie matki, nowotworu u noworodka, złych wyników badań krwi, braku reakcji na leki w przypadku anemii, ucisku, bólu głowy, zaburzeń równowagi oraz niesymetrycznych odblasków świetlnych. Warto zaznaczyć, że nowotwór u dzieci różni się diametralnie od chorób onkologicznych towarzyszącym osobom dorosłym. U młodszych jest on diagnozowany stosunkowo późno, jednakże ich podatność na leczenie jest znacznie lepsze w porównaniu do starszych. Fakt ten uświadamia jak ważna jest jak najszybsza konsultacja i podjęcie diagnozy, by móc jak najprędzej włączyć odpowiednie leczenie. Im wcześniej zostanie rozpoczęte, tym większa szansa na korzystne jej skutki.
Symptomy występowania choroby nowotworowej u dzieci
Do najczęściej spotykanych objawów choroby nowotworowej u dzieci jest błyskawiczne powiększanie węzłów chłonnych, pancytopenia (nieprawidłowości w morfologii krwi), narastające bóle głowy połączone z wymiotami porannymi, występowanie zeza, pojawienie się guza w tkankach, wylewy okularowe (krwiaki wokół oczu), asymetria twarzy, zwiększenie obwodu brzucha, masy groniaste w szparze sromowej, wykwity przypominające grona winorośli oraz bóle kostne.
Zasada ogólna mówi, że im młodszy pacjent, tym ciężej zlokalizować źródło bólu. Ponadto ból ten nie oznacza tylko i wyłącznie jednej choroby. Dolegliwości powiązane z nowotworem mogą przypominać zmianę usposobienia, mniejszą aktywność, osłabienie, płaczliwość, utratę apetytu oraz niższą wagę. Na bóle nóg skarżyć się mogą dzieci cierpiące na ostre i przewlekłe białaczki oraz guzy kości. W przypadku guza mózgu zaledwie 30% pacjentów narzeka na silny ból głowy. Ból brzucha może sygnalizować występowanie uścisków i nacieków nowotworowych w jelitach i węzłach chłonnych. Długo utrzymująca się gorączka może być skutkiem białaczki, chłoniaka czy guza kości.
Wyleczalność dzieci z chorób nowotworowych
Badania pokazują, że wyleczalność w Polsce zgodnie ze stadiami choroby jest podobna do tej, występującej w krajach Zachodnich i jest równa 80%. Nowotwory im później zdiagnozowane, są droższe do leczenia i cięższe do przebycia dla pacjenta. W naszym kraju nowotworów będących w trzecim i czwartym stadium zaawansowania wykrywa się około 1/10 więcej w porównaniu do Zachodu. Statystki w onkologii dziecięcej są znacznie optymistyczniejsze w zestawieniu z onkologią dorosłych.
Z oferty neurologa dziecięcego można skorzystać pod adresem https://onkolmed.pl/neurolog-dzieciecy-poradnia-neurologii-dzieciecej-onkolmed-warszawa-ursynow