Odbiór mieszkania z instalacjami niskoprądowymi

Materiał zewnętrzny
A+A-
Reset

Obowiązki deweloperów prowadzących inwestycje wielorodzinne

Każde mieszkanie wybudowane przez dewelopera musi mieć zapewniony dostęp do mediów za pomocą stałych łączy, w taki sposób, aby niewielkim nakładem jego użytkownika możliwe było odbieranie telewizji, radia, internetu i telefonu z pomocą domowych urządzeń odbiorczych (telewizora, radioodbiornika czy komputera) lub urządzeń przenośnych. Od listopada 2012 roku funkcjonuje znowelizowane prawo, które do tego obliguje inwestorów budynków wielorodzinnych. Ze zmienionego wówczas Rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej zmieniającego warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z 22.11.2012, poz.1289) wynika, że każde tego typu mieszkanie winno mieć w pobliżu drzwi wejściowych wbudowaną telekomunikacyjną skrzynkę mieszkaniową, w której muszą się znaleźć zakończenia kabli służących do przesyłu sygnału telewizyjnego, radiowego, telefonicznego i internetu. Ponadto telekomunikacyjna skrzynka mieszkaniowa powinna posiadać wymiary pozwalające na umieszczeniu w niej tzw. urządzeń aktywnych i pasywnych. Należy także zapewnić możliwość doprowadzenia niej kabli od gniazdek teletechnicznych w mieszkaniu (gniazda antenowe RTV i gniazda telefoniczno-internetowo-sieciowe). Realizuje się to albo przez wprowadzenie do skrzynki rurek tzw. peszli zawierających drut czyli tzw. pilot do przeciągnięcia kabli z gniazdek naściennych albo zawierających już same kable (tzw. skrętki koncentryki).

Jakie kable należy wprowadzić do teletechnicznej skrzynki mieszkaniowej?

Do odbioru telewizji cyfrowej służy kabel koncentryczny poprowadzony z anteny naziemnej, którą deweloper zgodnie z powyższym rozporządzeniem musi zainstalować na dachu budynku w którym zakupiliśmy mieszkanie. Dodatkowo musi na nim umieścić antenę satelitarną i wyprowadzić z niej do naszej skrzynki telekomunikacyjnej dodatkowy kabel koncentryczny. W praktyce zdarza się to b. rzadko, najczęściej kabel antenowy od tzw. talerza jest doprowadzony do jakiegoś miejsca w budynku ale poza naszym lokalem, w którym można przełączyć się na kabel poprowadzony do skrzynki mieszkaniowej. Kolejnym kablem wprowadzonym do skrzynki jest koncentryk przeznaczony dla operatora mediów poprowadzonych pod ziemią (RTV, internet, telefon) czyli do popularnej kablówki. Wszystkie te kable powinny p[osiadać zamocowane specjalne okrągłe końcówki z gwintem, tzw. beczki, fachowo nazywane jako. Analogiczne zakończenia mają antenowe kable koncentryczne do podłączenia telewizora do gniazda RTV w ścianie.

Kable, które umożliwiają odbiór sygnału telefonicznego i internetowego to tzw. skrętki, składające się z kilku do kilkunastu sztuk żył w cienkiej osłonie. Wg wspomnianych przepisów do skrzynki telekomunikacyjnej powinno się doprowadzić 2 tego sypu kable, zakończone końcówką pasującą do gniazd w modemach, ruterach i do gniazd naściennych, do których podłączymy telefon lub komputer stacjonarny. Ponadto w skrzynce powinien być zakończony 2-żyłowy przewód światłowodowy.

Inne instalacje niskoprądowe

Pamiętajmy, że kable doprowadzające sygnał do naszych domofonów, gongów, urządzeń alarmowych, wszelkiego rodzaju czujek np. tzw. pogodówki c.o, to także instalacje niskoprądowe. W odróżnieniu od kabli instalacji elektrycznej te są rozprowadzane podłogami i wyprowadzane z dołu do poszczególnych punktów końcowych. Może się okazać, że sprawdzenie instalacji niskoprądowych jest zadaniem przerastającym możliwości nabywcy mieszkania. Aby temu zapobiec, wystarczy na odbiór mieszkania zaprosić naszego specjalistę.

W Polsce istnieją firmy zajmujące się odbiorami mieszkań.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Zobacz także