Prawidłowa dieta w ciąży to swego rodzaju inwestycja w zdrowe i właściwie rozwijające się dziecko, nie tylko w brzuch przyszłej mamy, ale i też później po urodzeniu. Właściwie w tym momencie mamy spory wpływ na zdrowie naszej przyszłej latorośli. Dlatego warto w tym okresie nieco zmienić nasze nawyki żywieniowe, o ile do tej pory nasz sposób odżywiania odbiegał od doskonałości.
Tempo życia i stres
Stres i ciąża niestety, ale się wykluczają. Mamy pracujące często są na niego narażone, a przy okazji też wszystko robią w pośpiechu. Dotyczy to również jedzenia. Ciąża to okres kiedy musisz zwolnić. Co najważniejsze jak do tej pory nie miałaś czasu na gotowanie i przygotowywanie pożywnych posiłków, a twoja dieta składała się z tego co zjadłaś na mieście, to niestety, ale musisz to zmienić.
Przede wszystkim zwróć uwagę, co jesz i w jakich ilościach. Sama przygotowuj swoje posiłki, bo wtedy będziesz wiedziała, co tak naprawdę spożywasz. Pośpiech jest zawsze złym doradcą. Dlatego szczególnie w ciąży zwracają uwagę na jakość i tempo spożywania posiłków. W tym okresie o wzdęcia i zgagę jest bardzo łatwo. Zapomnij o ulicznych hot- dogach, hamburgerach i innych szybkich przekąskach. Zabierz do pracy pełnowartościowe śniadanie i obiad, przygotowany przez ciebie.
Co warto jeść w ciąży?
Dla kobiety w ciąży praktycznie wszystkie produkty żywnościowe są dostępne. Jeżeli przestrzega pewnych zasad.
- Po pierwsze nie je surowego mięsa oraz tłustych potraw. Produkty typu tatar, metka itp. są zabronione, ze względu na możliwość wystąpienia pasożytów
- Surowe jajka oraz produkty z mleka pasteryzowanego również należy unikać. Sery w ciąży są dozwolone, ale te z mleka niepasteryzowanego.
- Surowe ryby oraz ryby drapieżne nie są wskazane ze względu na duży udział metali ciężkich w tych produktach. Należy wystrzegać się również owoców morza.
- W czasie ciąży powinno się unikać jedzenia surowych warzyw i owoców. Niemniej jednak ta grupa produktowa jest jak najbardziej wskazana, ponieważ dostarczają one dużo błonnika pokarmowego oraz cennych składników odżywczych młodej mamie. Ze względu na możliwość wystąpienia toksoplazmozy, należy dokładnie myć te produkty żywnościowe.
- Orzechy są produktem pożądanym w diecie ciężarnej, jak i z drugiej strony nie należy ich naużywać. Ze względu na kwas foliowy nie należy ich całkowicie eliminować z diety, ale jeść z umiarem.
- Tłuszcze są nośnikiem witamin i minerałów, dlatego są wymagane w diecie ciężarnej. Ponadto biorą udział w wielu procesach życiowych w naszym organizmie. Warto jeść zdrowe tłuszcze, a zrezygnować z tych modyfikowanych.
Czego bezwzględnie nie należy spożywać w ciąży?
Nie należy pić alkoholu i palić papierosów. Alkohol niestety, ale przenika przez pępowinę do organizmu nowo powstającego płodu. Nikotyna ma wpływ na dostawę tlenu do płuc dziecka. Generalnie powoduje zwężanie psie przewodów dokrewnych i płucnych.
Wiele kobiet w czasie ciąży rzuca się na słodycze. Dla nich jest to dobry czas, aby sobie nie odmawiać słodkiego co nieco. Słodycze nie są dobrym rozwiązaniem, ponieważ są to puste kalorie, które nie dostarczają składników odżywczych do organizmu. Jeżeli masz ochotę na słodkie, to pomyśl o suszonych owocach.
Wszelkie słodziki i substancje słodzące bazujące na takich składnikach jak aspartam są zabronione w czasie ciąży. Szkodliwe działanie słodzików na organizm ludzki zostało wykazane już pewien czas temu. Kobiety w ciąży nie powinny również pić napojów gazowanych, a szczególnie tych popularnych, jak coca-cola, fanta itp. Nie dość, że mogą powodować wzdęcia i zgagi, to jeszcze zawierają szkodliwe substancje dla zdrowia dziecka.
Artykuł powstał we współpracy z portalem parentingowym Puppo.pl.