Pielęgnacja świeżego tatuażu – poznaj 3 dobre praktyki

Materiał zewnętrzny
A+A-
Reset

Właśnie wychodzisz ze studia tatuażu z wymarzonym wzorem na ciele? Pamiętaj, że to dopiero pierwszy krok w kierunku idealnej dziary. Teraz wszystko leży w Twoich rękach. Jeśli pragniesz, by tatuaż odznaczał się intensywnymi kolorami i trwałością, musisz od początku zadbać o jego pielęgnację. Wymaga on szczególnej opieki już na etapie gojenia. To nic trudnego! Poniżej znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć o pielęgnacji świeżego tatuażu. Przeczytaj, wprowadź w życie i spraw, by Twoje dzieło cieszyło oko przez wiele lat.

Po pierwsze: higiena – dbaj o częste przemywanie rany

Świeży tatuaż zaraz po wyjściu ze studia potrafi wyglądać przerażająco. Pod opatrunkiem kryje się mieszanka krwi, osocza oraz resztek tuszu. Pojawia się zaczerwienienie i opuchlizna. Spokojnie, to normalne! Twoje ciało broni się przed ciałem obcym, jakim są dla niego cząsteczki tuszu. Pamiętaj,
że na tym etapie masz do czynienia z otwartą raną. Twoim zadaniem jest regularne przemywanie skóry w celu usunięcia brudu, resztek tuszu i płynów wydalanych przez organizm. Wystarczy kilka razy dziennie opłukać ranę letnią wodą. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie specjalistycznego mydła do tatuażu. Sprawdzą się również inne środki o delikatnym składzie. Warto natomiast pamiętać, że kosmetyki renomowanych marek, takich jak Neba, pomogą dodatkowo:

  • dogłębnie oczyścić ranę,
  • zapobiegać infekcjom,
  • przyśpieszyć proces gojenia tatuażu.

Po umyciu rany, osusz ją delikatnie przy pomocy jednorazowego ręcznika. Unikaj przy tym mocnego pocierania, by nie doprowadzić do powiększenia stanu zapalnego. Zbyt agresywne pocieranie może nawet uszkodzić tatuaż!

Po drugie: nawilżenie  odżywiaj tatuaż odpowiednimi kosmetykami 

Dobre nawilżenie świeżego tatuażu pomaga przeciwdziałać nadmiernemu wysychaniu, co prowadzi do złuszczania się naskórka. Możesz wykorzystać w tym celu zwykłą wazelinę lub balsam do ciała. Warto jednakże pomyśleć o zastosowaniu kosmetyków przeznaczonych specjalnie do pielęgnacji tatuaży. Specjalistyczne kremy do tatuażu są bogate w różnorodne składniki odżywcze. Oprócz nawilżenia będą one wspierały regenerację naskórka i znacząco przyśpieszą gojenie się rany. Idealnie sprawdzają się naturalne krem do tatuażumarki Neba, które dodatkowo redukują swędzenie tatuażu

Kosmetyki nawilżające należy nakładać po oczyszczeniu i osuszeniu rany. Krem lub masło do tatuażu nanieś cienką warstwą na skórę. Następnie owiń tatuaż folią, zabezpiecz taśmą klejącą i pozostaw na kilka godzin. Pamiętaj, by po tym czasie wszystko zdjąć, gdyż rana dużo szybciej goi się na powietrzu. Po około czterech dniach możesz całkowicie zrezygnować z opatrunku na tatuaż. Tylko smaruj i nawilżaj.

Po trzecie: unikaj szkodliwych czynników

Świeżo zrobiony tatuaż jest szczególnie wrażliwy na czynniki zewnętrzne. Musisz mieć to na uwadze, szczególnie jeśli decydujesz się na wykonanie dziary latem. Wysokie temperatury i promieniowanie UV mogą bardzo szybko przyczynić się do wyblaknięcia kolorów. Przez pierwsze tygodnie najlepiej jest wcale nie wystawiać tatuażu na słońce, a jeśli to nieuniknione – używać kremów z bardzo wysokim filtrem. Oprócz tego na początkowym etapie musisz uważać na:

  • nadmierne moczenie tatuażu,
  • kąpiele w gorącej wodzie – będą powodowały blaknięcie tuszu,
  • spożywanie alkoholu – zdecydowanie wydłuża proces gojenia tatuażu,
  • intensywną aktywność fizyczną – pocenie się skóry sprzyja zakażeniom,
  • pocieranie oraz drapanie tatuażu – możesz nieodwracalnie uszkodzić swoją dziarę!

Proces gojenia tatuażu trwa średnio od 2 do 3 tygodni. To wcale nie tak długo! Poświęć ten czas odpowiedniej pielęgnacji, a z pewnością nie pożałujesz – sprawi to, że po kilku latach Twoja dziara wciąż będzie wyglądała jak nowa.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Zobacz także