Planer, notes, czy organizer? Co wybrać, aby efektywnie planować swój czas?

Materiał zewnętrzny
A+A-
Reset

Dobra organizacja i skuteczne zarządzanie czasem jest bardzo ważne w życiu. Każdy z nas ma na głowie nawał pracy, wiele informacji do zapamiętania, długą listę zadań, a więc nic dziwnego, że czasem o czymś zapominamy lub brakuje nam na coś czasu – w końcu doba to tylko 24 godziny. Jednak są sposoby na to, aby efektywnie planować swój czas. Pomocne w tym mogą być różne narzędzia takie jak planer, notes lub organizer. Co będzie najlepszym wyborem? Sprawdź to!

Narzędzia do organizacji czasu 

Zarówno planery, jak i organizery mają w swoim wnętrzu wiele zestawień, list, tabel i rzecz jasna kalendarz. Oba narzędzia są odpowiednie dla osób, którym zależy na dobrej organizacji czasu i są już dość zaawansowane w tym temacie. Musisz jednak wiedzieć, że spisywanie listy zadań to nie wszystko. Musisz pamiętać o ustaleniu priorytetów i odpowiednim uporządkowaniu checklisty w logiczną całość. Zadania, które pochłaniają niewiele czasu i są ważne, powinieneś wykonać w pierwszej kolejności, co pozwoli Ci później w pełni skupić się na dużych projektach, które wymagają poświęcenia większej ilości czasu. 

W prowadzeniu zapisków istotna jest systematyczność i rzetelność – bez tego narzędzia nie będą skuteczne. Pamiętaj – bądź zdeterminowany! Tabele stanowią doskonałą podpowiedź, co należy zaplanować i co warto usprawnić w organizacji. Z organizerem łatwiej zarządzać projektami, dzielić je na zadania, czy notować delegowane zadania. Nie możesz jednak zapominać o późniejszej analizie zapisanych notatek. Dbając o to wszystko, szybko zdobędziesz wiele informacji – m.in. co zostało już wykonane, a co nie. Poza tym wspomniane narzędzia pokażą Ci, co pochłania najwięcej czasu i jakie czynności są najbardziej pracochłonne. 

Organizer a planer – różnice 

Planer to narzędzie, które pozwala na znacznie większą elastyczność w prowadzeniu notatek. Nie znajdziesz w nim stron przeznaczonych na każdy dzień roku, co odróżnia go od kalendarza i organizera. Niekoniecznie musisz planować każdy dzień, ponieważ doskonale wiemy, że nie każdy dzień jest tak samo intensywny.

Większość modeli planerów umożliwia samodzielne wpisywanie dat. W planerze znajdziesz też kalendarz roczny, gdzie możesz notować zapiski o najważniejszych projektach, zadaniach i projektach. Śmiało możemy stwierdzić, że planer to świetna pomoc w organizowaniu celów – zarówno tych prywatnych, jak i zawodowych. Nie gorszy jest jednak organizer, który poleca się osobom pragnących bardziej szczegółowo organizować czas. Jeśli zatem masz w planach uporządkować swoje dni, możesz wybrać planer lub organizer. Ustal swój własny system zapisywania danych w planerze. Co to oznacza? Możesz np. spotkania wpisywać kolorem czerwonym, wizyty u lekarza kolorem pomarańczowym, natomiast tematy do załatwienia – czarnym. Cenna wskazówka: jeśli często zdarza Ci się zmieniać plany, to notuj je za pomocą ołówka, dzięki czemu bez problemu będziesz mógł wprowadzać korekty planów. 

Notes – czy warto zdecydować się na to rozwiązanie?

Notes będzie odpowiednim wyborem dla wszystkich osób, które chcą mieć dużo miejsca na tworzenie notatek i zbieranie cennych informacji. Notatnik zapewnia ogromną swobodę w działaniu i planowaniu. Nie masz tutaj narzuconego z góry schematu prowadzenia notatek i planów. Taki notes na pewno przyda się na niejednym spotkaniu, gdzie na pewno padnie wiele ważnych informacji. Zdecydowanie jedną z największych zalet notesu jest nieograniczona przestrzeń, którą możesz zagospodarować, jak tylko chcesz. Nic jednak nie jest idealne. Jeśli uwielbiasz układać plan dnia co do godziny, to z pewnością nie polubisz się z notatnikiem. Dodatkowo nie znajdziesz w nim kalendarza, co wiąże się z tym, że późniejsze znalezienie konkretnych treści może być trudne i czasochłonne.

Wybierz najlepsze planery z TheCopy

Już dziś zainwestuj w odpowiednie narzędzie do organizacji czasu. Na stronie https://thecopy.pl/ możesz znaleźć szeroki wybór planerów. Jesteśmy pewni, że znajdziesz tam odpowiedni produkt dla siebie, a Twoja codzienność w końcu będzie uporządkowana. 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Zobacz także