Wybierając wózek dla dziecka, musimy się zastanowić nad wieloma kwestiami dotyczącymi wygody i samego przeznaczenia wózka. Jeszcze większy problem pojawia się, gdy mamy bliźniacze rodzeństwo lub też drugie dziecko jest w drodze. Nie zawsze jest bowiem możliwość wyjścia na wspólny spacer z drugą połówką, a więc z dwoma wózkami. Zdecydowanie częściej wybieranym rozwiązaniem są więc modele bliźniacze lub wózki rok po roku. Pozwalają one wyjść na spacer z obojgiem dzieci, zachowując przy tym komfort typowy dla zwykłego wózka. Jest jednak kilka kwestii, na które warto zwrócić szczególną uwagę przy zakupie i które poruszymy w tym artykule.
Czym się różni wózek bliźniaczy od wózka rok po roku?
Wszystkie wózki rok po roku są wózkami bliźniaczymi, lecz nie wszystkie bliźniacze są rok po roku. Zrozumiemy to, jeżeli zwrócimy uwagę na możliwość rozłożenia (lub jej brak) wózka. Wózki rok po roku charakteryzują się tym, że bez problemu umieścimy w nim rodzeństwo w różnym wieku. Jeśli bowiem pomiędzy naszymi dziećmi jest różnica wiekowa, to oczywiste jest, że jedno z nich będzie potrzebowało wózka spacerowego nieco wcześniej. Wtedy potrzebujemy modelu, którego jeden z modułów można przekształcić w normalne siedzisko. Wózki bliźniacze to z kolei wszystkie modele dla dwójki dzieci, w tym także te nieprzekształcalne w wersję spacerową.
Wózki rok po roku – dzieci obok siebie czy jedno za drugim?
Wózki rok po roku podzielić można na modele z dziećmi umieszczonymi obok siebie, a także jedno za drugim. To drugie rozwiązanie wyklucza zwykle użycie dwóch gondoli lub siedzisk spacerowych, a więc jest przeznaczone typowo dla dzieci w różnym wieku. Nie jest to jednak jedyną wadą, ponieważ wydłużona konstrukcja wózka utrudnia manewrowanie, co będzie nie bez znaczenia w mieście. Wydawać by się za to mogło, że wózki tego typu są przynajmniej węższe. Jest to poniekąd prawdą, jednak często różnica ta jest niewielka lub jej w ogóle nie ma. W dodatku wózki bliźniacze z dziećmi umieszczonymi obok siebie pozwalają na ciągłe czuwanie nad ich komfortem podczas spaceru.
Wózki rok po roku a różnica wieku
Zastanówmy się także, czy różnica wieku nie jest na tyle duża, by jednak zrezygnować z zakupu wózka rok po roku lub bliźniaczego. Jeśli nasze dziecko ma już dwa lata, to być może wózek spacerowy będzie używany na tyle sporadycznie, że nie warto kupować modelu podwójnego. Ciekawym rozwiązaniem może się okazać wózek, który może być przekształcony w pojedynczy model poprzez wyjęcie jednego siedziska. Inną opcją jest dokupienie dostawki do pojedynczego wózka, dzięki czemu starsze dziecko, które już nie sypia na spacerach, będzie mogło cieszyć się miejscem siedzącym bez narażania nas na dodatkowe koszty.
Jaki wózek bliźniaczy lub rok po roku wybrać?
W przypadku wózka podwójnego oprócz kwestii ułożenia siedzisk warto zwrócić uwagę na same wymiary sprzętu. Może się bowiem okazać, że wchodzenie do sklepów czy też skorzystanie z windy stanie się niemożliwe! Oprócz tego pamiętajmy o tym, że wózki bliźniacze ważą więcej niż zwykłe modele. Dodając do tego ciężar dwójki dzieci, okazuje się, że być może przyjdzie nam pchać ponad 30 kg! Z tego względu szczególną uwagę należy zwrócić na wygodę prowadzenia, a więc głównie na wielkość i solidność kół.
Artykuł powstał we współpracy z https://centrumfotelikow.pl/