Mieszkańcy mniejszych miast często obawiają się, że znalezienie pracy w ich miejscowości jest bardzo mało prawdopodobne. W konsekwencji nawet nie poszukują ofert z okolicy, koncentrując się na dużych miastach. Tymczasem z roku na rok, małe miejscowości mają coraz więcej do zaoferowania – nie tylko turystom, ale i mieszkańcom. Zanim więc sięgniesz po ogłoszenia z daleka – sprawdź, czy wymarzona praca nie czeka na ciebie w całkiem niewielkiej odległości od domu.
Inwestorzy dostrzegają potencjał małych miast
Pod względem dostępności powierzchni inwestycyjnych, większość miast nie ma już za dużo do zaoferowania – każdy skrawek ziemi został zagospodarowany przez deweloperów lub przez korporacje, ciężko nawet o miejsce do parkowania czy skrawek zieleni. To dlatego inwestorzy zwracają oczy nas mniejsze miejscowości – takie jak Głogów czy Kościan. Ilość atrakcyjnych działek inwestycyjnych jest tu nadal dosyć spora, dynamicznie powstają więc nowe obiekty, w których potrzeba rąk do pracy.
Obrzeża dużych miast, jak i tereny małych miejscowości znajdujące się w pewnej odległości od zabudowań, są szczególnie atrakcyjne dla tych rodzajów działalności, których funkcjonowanie mogłoby przeszkadzać sąsiadom – np. z powodu zwiększonego hałasu czy ruchu dużych samochodów. To dlatego właśnie ogromne centra logistyczne czy specjalistyczne fabryki powstają właśnie w mniejszych miastach. Najnowszych ofert pracy w małych miejscowościach, w tym przypadku w Głogowie, szukaj na www.gowork.pl.
Praca zdalna – uniezależnienie od miejsca
Coraz więcej firm umożliwia pracownikom wykonywanie ich obowiązków w trybie home office. Oznacza to, że łączysz się z pracodawcą za pośrednictwem Internetu, ale pracujesz z własnego domu (lub z dowolnego innego miejsca, także za granicą). To doskonała opcja zwłaszcza dla mieszkańców mniejszych miast, którzy mają problem ze znalezieniem zatrudnienia w okolicy, a nie chcą bardzo daleko dojeżdżać. Aktualne oferty pracy stacjonarnej i zdalnej (w tym przypadku z Kościana) znajdziesz na tej stronie.
Praca zdalna ma liczne plusy – nie tracisz czasu na dotarcie do siedziby firmy i z powrotem. Nie wydajesz pieniędzy na bilety lub benzynę. Po skończonej dniówce po prostu zamykasz komputer i możesz już cieszyć się wolnym czasem z najbliższymi. Zarobki nie różnią się od tych, które otrzymują pracownicy stacjonarni, a więc możesz utrzymać dobry poziom życia.
Do minusów takiego rozwiązania należą natomiast konieczność posiadania odosobnionego miejsca (całego pomieszczenia lub jego fragmentu) przeznaczonego na domowe biuro, jak i wymóg żelaznej samodyscypliny i wysokiej umiejętności zarządzania własnym czasem – inaczej twoja praca będzie nieefektywna a ty ciągle sfrustrowany.
Znajdź swoją niszę
W poszukiwaniu pracy w mniejszej miejscowości pomaga również specjalizacja. Już na etapie wyboru szkoły średniej czy studiów warto się zastanowić, czy chcesz pozostać w swoim mieście. Jeśli tak – wówczas przydatna okazuje się analiza obecnej i przewidywanej przyszłej sytuacji na lokalnym rynku pracy oraz sprofilowanie się pod jego kontem.
Dzięki wyspecjalizowaniu się w jakiejś dziedzinie, w której w twojej miejscowości regularnie pojawiają się nowe ogłoszenia o pracę, umożliwia uniknięcie stresu wynikającego z bezowocnego poszukiwania pracy, jak i otrzymanie bardzo dobrego wynagrodzenia wynikającego z twoich unikatowych umiejętności, a co za tym idzie – stabilności zatrudnienia. Pracując w zawodzie, masz ponadto satysfakcję, iż lata spędzone na nauce przyniosły oczekiwane efekty.