Po okresie pracy i nauki zdalnej, powoli wracamy do naszych biur i szkół. Zwierzaki w domu przyzwyczajone do naszej stałej obecności mogą czuć się skonsternowane i źle reagować na takie zmiany. Jak zatem przyzwyczaić psa do pozostawania samemu?
Psy to zwierzęta stadne
W twoim rodzinnym stadzie czują się więc najlepiej. Gdy zabraknie członków stada piesek może czuć się porzucony i zdezorientowany. Wszak w normalnym psim stadzie pozostawione sobie zostają tylko jednostki słabe, skazane na najgorsze. Instynkt może więc podpowiadać twojemu zwierzakowi właśnie taką przyczynę rozstania. Niektóre pieski posiadają też silną potrzebę opieki nad swoim stadem. Pozbawione stada czują się niepotrzebne i sfrustrowane. Jak już pisałam kiedyś posiadanie psa to wielka odpowiedzialność. Pies jest istotą czującą i należy mu się twoja uwaga i troska o jego potrzeby.
Możesz nauczyć psa pozostawania samemu
Możesz zapobiec złemu samopoczuciu twojego psiaka i nauczyć go, że pozostawanie samemu przez kilka godzin, to nic złego, a czas bez Ciebie może wykorzystać na relaks i przyjemności. Wymaga to nieco treningu i konsekwencji i oczywiście łatwiej jest przystosować młodego pieska, ale nawet starszy psiak może się tego nauczyć.
Jak wyczytałam na kobieta.interia.pl, psy lubią schematy. Umieszczone w schemacie czują się bezpiecznie. Dlatego mogłaś zaobserwować niespokojne zachowanie swojego pupila, na początku lockdown’u, gdy raptem przestałaś chodzić do pracy, a zamiast tego pozostałaś w domu. Piesek czuł się zdezorientowany zmianą schematu. Znowu teraz, gdy już się przyzwyczaił do schematu, w którym razem przebywacie w domu, Ty wychodzisz do pracy.
Aby psiak dobrze się czuł podczas twojej nieobecności warto, aby zrozumiał, że dom do spokojne miejsce, gdzie się głównie odpoczywa. Postaraj się aby większość psiej aktywności odbywała się poza domem. Poświęć trochę czasu na dłuższy spacer, pełen zabawy, przed swoją nieobecnością. Po powrocie twój pupil będzie odczuwał potrzebę wypoczynku i spokoju. Gdy wrócisz, także zadbaj o „wybieganie” psiaka. Będzie wtedy kojarzył dom z okresem spokoju, a spacer z aktywnością. Niech to się stanie jego nowym schematem.
Jak nauczyć psa pozostawania samemu?
Znalazłam całkiem fajny sposób na to, aby pies został sam. Polega on na tym , by najpierw zainteresować psiaka zabawką, lub kostką do żucia, a gdy zajmie się zabawą wyjść z pokoju. Jeśli psiak zacznie skamleć, lub jęczeć nie wracamy. Dopiero, gdy jest spokojny przychodzimy i nagradzamy go smakołykiem i pieszczotą.
Takie okresy nieobecności należy stopniowo wydłużać. Nigdy nie reagować na negatywne zachowanie psa, gdyż twoja reakcja, przyjście, pogłaskanie itp, tylko umocni go w takim zachowaniu. Przychodzimy do psa tylko gdy jest spokojny.
Warto też w codziennym przebywaniu ze zwierzakiem zadbać o takie momenty, gdy nie poświęcamy mu uwagi. Pies musi też po prostu umieć zająć się sobą i rozumieć, że nie jesteś jego zabawką. Taka twoja postawa także ułatwi mu pozostawanie samemu w domu bez twojej uwagi i zabawiania go.
Wychodząc z domu nie rób z tego wielkiego wydarzenia. Nie żegnaj się przesadnie z psiakiem, a wracając nie witaj się zbyt wylewnie. Piesek zrozumie wtedy, że twoje wyjście i przyjście to coś naturalnego.
Jeśli twój piesek jest generalnie aktywny, zadbaj o to by nie nudził się podczas twojej nieobecności. Zostaw mu zabawki, które są schowane, gdy jesteś w domu. Takie zabawki są wtedy atrakcyjne dla niego i potrafią go zająć przez dłuższy czas. Na rynku jest teraz ogromny wybór ciekawych zabawek dla psów od łamigłówek, po takie, w które wkładamy smakołyk, a pies musi go sobie jakoś z nich wydobyć.
Oczywiście zadbaj o jego podstawowy komfort w postaci miski z wodą, a przy dłuższej nieobecności, z karmą i wygodnego legowiska.
Jak długo pies może pozostać sam w domu?
To jak długo pies może zostać sam w domu zależy nie tylko od jego psychiki, ale też od możliwości fizjologicznych. Zazwyczaj dorosły pies może wytrzymać te 8-10 godzin sam. Jeśli jednak tego nie potrafi, lub jeśli planujesz być poza domem jeszcze dłużej, postaraj się poprosić zaufaną osobę o odwiedzenie zwierzaka podczas twojej nieobecności, wyprowadzenie go i pobawienie się z nim chwilkę.
Jeśli, mija czas i mimo twoich wysiłków twój pupil nadal nie potrafi pozostawać sam w domu. Jest niespokojny, skamle, wyje, niszczy meble itd, udaj się po poradę do weterynarza, lub behawiorysty. Są to osoby z odpowiednim wykształceniem i doświadczeniem, które szybko odnajdą przyczynę waszych kłopotów i pomogą się z nimi uporać.
Mam nadzieję, że ten tekst choć trochę Ci się przydał i dzięki niemu łatwiej będzie Ci zostawić ukochanego czworonoga w domu i spokojnie pracować, podczas, gdy on miło będzie spędzał czas w domu.
Będzie mi też szalenie miło jeśli podzielisz się ze mną swoimi doświadczeniami w komentarzu.