Przewodnik po najlepszych winach musujących

Materiał zewnętrzny
A+A-
Reset

Wina musujące wywodzą się z francuskiej Szampanii – regionu, w którym powstał szampan. Czy wiesz jednak, że nie każde wino musujące jest szampanem? Zapraszamy na krótki przewodnik po najpopularniejszych i najlepszych winach musujących z całego świata. Warto ich spróbować.

Prosecco – włoskie wino musujące

Najbardziej znane z win musujących to Prosecco, które popularnością wygrywa dziś nawet z klasycznym szampanem. Prestiż tego trunku sprawia, że bardzo łatwo o pomyłkę i zamiast oryginalnego Prosecco, możemy kupić coś, co tylko je udaje. Regulacje europejskie są jasne – nazwy tej możemy użyć tylko dla win ze szczepu glera, konfekcjonowanego w butelkach. Jeśli chcemy spróbować oryginału, możemy sięgnąć np. po owocowo-kwiatowe Prosecco Treviso czy różowe Rocca Rossa Prosecco DOC Rose z winnicy San Osvaldo Cantina, ewentualnie wytrawne Marsuret Prosecco Valdobbiadene Brut San Boldo z północy Włoch.

Cava – hiszpańskie wino musujące

Swoje wina musujące mają również Hiszpani. Choć Cava była niegdyś trunkiem kojarzonym z tanim zamiennikiem szampana, dziś ma bardzo wielu swoich zwolenników. Potrafi zachwycić złożonością smaku i mocno owocowymi nutami, które uzyskuje dzięki powtórnej fermentacji – tradycyjnej metodzie produkcji. Jeśli chcemy skosztować nieco bąbelków ze słonecznej Hiszpanii, wybierzmy np. białe, wytrawne wino musujące Cava Mirgin Reserva Brut Nature lub Cava Bruant Reserva Brut Nature – to wina wegańskie, organiczne, a do tego naturalne. Tak, musujące wino naturalne!

Szampan / Cremant – francuskie wina musujące

We Francji produkuje się nie tylko prawdziwe szampany, ale też inne wina musujące nazywane przez Francuzów cremant. Produkowane są w kilku regionach m.in. Alzacji czy dolinie Loary. To jednak szampany są tymi najpopularniejszymi i to tej klasyki zdecydowanie warto skosztować, choć trzeba liczyć się z większym kosztem – od 200 zł za najtańszy szampan Moet & Chandon Imperial Brut aż po Dom Pérignon Vintage Brut z tej samej francuskiej winiarni, kosztujący prawie pięciokrotność tego pierwszego.

Pét-nat – węgierskie wino musujące

Warte skosztowania jest również węgierskie wino musujące, które zyskuje coraz więcej popularności. Jego nazwa nawiązuje do tradycyjnego sposobu produkcji takiego wina – jej rozwinięcie (pétillant-naturel) oznacza wino naturalnie musujące. Polega to na zamknięciu w butelkach wina, które nie zdążyło jeszcze do końca przefermentować, aby dokończyć ten proces w butelce. Dobre węgierskie wino musujące to np. Hoop Wines „Pink” Pet Nat Kekfrankos z regionu Matra, charakteryzujące się lekkością, świeżością i delikatnie cierpkimi nutami owoców. To orzeźwiające wino musujące idealne na lato.

Wszystkie wymienione wina kupisz na: www.rafa-wino.pl/156-wina-musujace.

Pamiętaj, że w przypadku win musujących ważny jest sposób ich otwierania. Jeśli chcemy wystrzelić szampanem i wznieść toast, musimy wiedzieć, w jaki sposób zrobić to poprawnie. Jak otworzyć butelkę wina? Co warto wiedzieć o otwieraniu z i bez otwieracza? Tego wszystkiego dowiedzmy się, zanim sięgniemy po pierwszą butelkę wina z bąbelkami.

Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Zobacz także