Znajomość języków obcych jest dziś jedną z najważniejszych umiejętności na rynku pracy. Posiadając ją, można szukać zatrudnienia lepiej płatnego, czy też zdecydować się na wyjazd za granice, gdzie pensja wypłacana jest w euro. To drugie rozwiązanie jest szczególnie interesujące, dla osób chcących podjąć pracę opiekunki osób starszych. Na nich bowiem czeka wiele ofert zatrudnienia za naszą zachodnią granicą. Aby jednak miały one szansę na dobrą pracę, powinny znać niemiecki co najmniej w stopniu komunikatywnym. Jak zdobyć taką umiejętność? Czy warto uczyć się języka samemu?
Praca opiekunki w Niemczech – z językiem czy bez?
Wiele osób uważa, że wyjazd do pracy do Niemiec bez znajomości języka jest niemożliwy. Jak jednak pokazują anonse z https://opieka.felizajob.pl/oferty-pracy-bez-znajomosci-jezyka, opieka bez języka niemieckiego jest jak najbardziej możliwa. Szybko jednak można się przekonać, że ona jest trudniejsza, a także gorzej opłacana. Opiekunki przed wyjazdem do pracy za granicę często decydują się na podszkolenie umiejętności językowych. W czasie samodzielnej nauki ćwiczą słówka i zwroty, które mogą przydać się w Niemczech, a także starają się osłuchać z językiem.
Jak uczyć się samodzielnie języka?
Dziś samodzielna nauka języka obcego jest dość łatwym zadaniem. W jej trakcie można korzystać z ogólnodostępnych podręczników, materiałów, fiszek, lekcji online. Wiele z pomocy naukowych dostępnych jest bezpłatnie. Naukę niemieckiego można też wspomagać oglądaniem filmów/ seriali, słuchaniem audycji, czy podcastów w tym języku, czytaniem gazet. Takie osłuchiwanie się z językiem jest jednym z kluczowych elementów nauki. Równie ważne jest przełamywanie bariery językowej. Można to robić, tocząc rozmowy do lustra, rozmawiając z domownikami (o ile wyrażą na to chęć i są w stanie toczyć dysputy) lub też skorzystać z popularnych aplikacji do wymiany językowej. W większych miastach w Polsce dobrym wyborem będzie natomiast udanie się na spotkanie językowe, w czasie którego można porozmawiać z Niemcami czy Austriakami w ich rodzimym dialekcie.
Czy samodzielna nauka to dobry wybór?
Zazwyczaj opanowanie podstawowych słówek i zwrotów w obcym języku nie jest trudne. Problem pojawia się, jednak kiedy potrzebujemy znać specjalistyczne wyrażenia. Takich, chociażby potrzebuje osoba zatrudniona jako opiekunka seniora. Musi ona bowiem umieć po niemiecku nazwać choroby czy przypadłości wieku starczego, umieć wymówić nazwy leków czy substancji aktywnych w nich zawartych. Takich słówek nie znajdzie się w ogólnodostępnych, bezpłatnych materiałach do nauki języka niemieckiego. Planując więc wyjazd do Niemiec jako opiekunka seniora, warto na kolejnym etapie nauki zapisać się na specjalistyczny kurs. Takie organizowane są przez agencję opiekunek i prowadzone przez profesjonalnych lektorów. Większość zajęć prowadzonych jest online, co ułatwia uczestnictwo w nich.