Świąteczna podróż przez tradycje bożonarodzeniowe na świecie

Kasia Potargana
A+A-
Reset

Święta Bożego Narodzenia to czas radości i tradycji, ale czy zastanawiałaś się kiedyś, jak wyglądają te święta poza granicami naszego kraju? Oto podróż świąteczna dookoła świata.

Dominikana

Na Dominikanie, gdzie klimat tropikalny panuje nawet w grudniu, Boże Narodzenie jest głównie świętem rodzinnym. Centralnym punktem świąt jest „La Cena de Nochebuena”, czyli uroczysta kolacja wigilijna, podczas której rodziny zbierają się, by razem jeść. Tradycyjne dania to „lechón asado” (pieczona świnia), „pasteles en hoja”, „arroz con gandules” (ryż z grochem) oraz słodkie „turrón”. Święta są okazją do wielkich, głośnych imprez rodzinnych z muzyką merengue i bachata. Prezenty są wymieniane, ale nacisk kładzie się na wspólne spędzanie czasu i celebrację.

Wyspy Kanaryjskie

Na Wyspach Kanaryjskich, należących do Hiszpanii, święta są mieszanką tradycji hiszpańskich i lokalnych. Na świątecznych stołach królują potrawy takie jak „papas arrugadas” z sosem mojo, ryby i „puchero” (bogaty gulasz). Ważną tradycją jest „El Gordo”, największa na świecie loteria świąteczna. Dekoracje obejmują „belén” – tradycyjne hiszpańskie szopki oraz iluminacje świetlne w miastach.

Australia

W Australii święta przypadają w środku lata. Australijczycy często spędzają ten czas na zewnątrz – na plażach, w parkach, organizując barbeque. Tradycyjne dania to pieczone mięsa, owoce morza, a także bożonarodzeniowe puddingi i mince pies. Wiele rodzin ozdabia swoje domy światełkami i choinkami, ale z letnimi motywami, jak surfingowe Mikołaje.

Kenia

W Kenii, gdzie ludność jest mieszanką różnych grup etnicznych i religijnych, święta Bożego Narodzenia są obchodzone z wielkim entuzjazmem. Msze świąteczne odbywają się w kościołach i na wolnym powietrzu. Tradycyjne dania obejmują baraninę, kurczaka i „ugali” (gotowaną mąkę kukurydzianą). Wymiana prezentów jest popularna, ale bardziej skupia się na duchowym aspekcie świąt.

Anglia

Angielskie święta Bożego Narodzenia są pełne tradycji. Typowe są kolędy, misternie dekorowane domy, a także specjalne posiłki, w tym indyk, pudding bożonarodzeniowy i mince pies. „Boxing Day”, dzień po Bożym Narodzeniu, jest również ważną częścią obchodów. Królewska mowa Bożonarodzeniowa jest transmitowana w telewizji, a wiele rodzin spędza ten czas razem, grając w gry planszowe i oglądając świąteczne programy.

Norwegia

W Norwegii święta to magiczny czas, zwłaszcza w regionach, gdzie można zobaczyć zorzę polarną. „Julebord”, tradycyjny świąteczny posiłek, zawiera dania takie jak łosoś, „lutefisk” (suszony dorsz) i różne rodzaje mięs. Norwegowie ozdabiają swoje domy i choinki, a „julebukk”, tradycyjna figurka kozła, jest popularną dekoracją. 24 grudnia, Wigilia, jest głównym dniem świętowania.

Japonia

W Japonii, gdzie Boże Narodzenie nie jest tradycyjnym świętem, stało się ono popularne jako okazja do spędzania czasu z bliskimi. Nietypową tradycją stało się jedzenie kurczaka z KFC, które jest teraz niemal rytuałem. Japończycy również dekorują swoje domy światełkami, a Boże Narodzenie jest postrzegane jako romantyczne święto, podobne do Walentynek.

Kanada

W Kanadzie, gdzie społeczeństwo jest kulturowym mozaikiem, święta Bożego Narodzenia mają wiele odcieni. Typowe dla Kanady jest bogate dekorowanie domów i ogrodów światełkami i ozdobami. Świąteczne posiłki różnią się w zależności od regionu i pochodzenia rodziny, ale popularne są indyk, pieczone mięsa, „Tourtière” (francusko-kanadyjska tarta mięsna) oraz różnego rodzaju ciasta i ciasteczka. W niektórych częściach Kanady, szczególnie w Quebecu, obchodzi się „Réveillon”, nocną ucztę po pasterce. Wymiana prezentów odbywa się 25 grudnia rano. Wśród kanadyjskich tradycji znajduje się również słuchanie świątecznych kolęd i uczestniczenie w paradowaniu „Mummers”, zwłaszcza w Nowej Fundlandii.

Rosja

Rosyjskie święta Bożego Narodzenia są głęboko zakorzenione w tradycji prawosławnej. Główne obchody mają miejsce 7 stycznia, zgodnie z kalendarzem juliańskim. Wigilia, znana jako „Sochelnik”, jest dniem postu, który kończy się wieczorną ucztą, gdy tylko na niebie pojawi się pierwsza gwiazda. Typowymi potrawami są „kutia” (słodka kasza z miodem i makiem), „pirogi” i „borszcz”. „Koliada”, czyli tradycyjne kolędowanie, wciąż jest popularna w niektórych regionach. Dekoracje są mniej wystawne niż na Zachodzie, a święta mają bardziej duchowy i rodzinny charakter.

Meksyk

Meksyk obchodzi święta Bożego Narodzenia z wielką pompą i entuzjazmem. Obchody rozpoczynają się 16 grudnia i trwają aż do 6 stycznia. „Las Posadas”, przedstawienia i procesje upamiętniające podróż Maryi i Józefa do Betlejem, są kluczowym elementem meksykańskich tradycji. Nocne msze, znane jako „Misas de Gallo”, są popularne, a po nich często odbywa się wspólne jedzenie. Typowe potrawy to „tamales”, „bacalao” (danie z dorsza) i „ponche navideño” (świąteczny napój owocowy). Bardzo ważną tradycją jest „Día de los Reyes” (Dzień Trzech Króli) 6 stycznia, kiedy to dzieci otrzymują prezenty, a rodziny dzielą się specjalnym ciastem, „Rosca de Reyes”.

Każdy z tych krajów wnosi do świątecznych obchodów swoją unikalną kulturę i tradycje, tworząc wspaniałą mozaikę sposobów świętowania.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Zobacz także