Nie byłabym sobą, gdybym nie podrzuciła Ci jakiejś inspiracji prezentowej do samodzielnego wykonania. Aby więc tradycji stało się zadość, mój pomysł na świąteczny prezent, to w tym roku – chusteczkownik, czyli pudełko na chusteczki, ozdobiony moją ukochaną metodą decoupage (a jakże). Tym razem pokażę Ci jak sprawić, by ozdabiany przedmiot wyglądał nieco starzej, dzięki spękaniom.
Aby uzyskać efekt spękań można zastosować dwa rodzaje crack’ów: jedno i dwuskładnikowe. Każdy daje nieco inny „wzór” spękań. Jednoskładnikowe cracki powodują podłużne pękanie farby. Przy użyciu dwuskładnikowych robimy spękania tworzące coś w rodzaju siateczki.
Dzisiaj chciałabym pokazać Ci prostszą i mniej skomplikowaną metodę z użyciem cracku jednoskładnikowego. Kupisz go w sklepach dla plastyków i pasjonatów rękodzieła, a także w internecie. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę: „jednoskładnikowy crack do spękań”.
Do wykonania chusteczkownika potrzebne Ci będą:
- pudełko po chusteczkach, lub drewniany chusteczkownik (do kupienia tam, gdzie crack)
- farba akrylowa ciemna i jasna (ja lubię połączenie brąz i biel ecru)
- klej do decoupage (fajnie jakby był jednocześnie lakierem do wykończeń), lub wikol (szczerze mówiąc nie pracowałam na wikolu, ale słyszałam, że jest ok)
- miękki, dość szeroki pędzelek
- mały pędzelek
- dwa kubki z wodą
- chusteczki – serwetki z wybranym wzorem (najłatwiej pracować na chusteczkach o kolorze tła zbliżonym do farby jakiej użyjesz, oraz wzorach średniej wielkości, raczej unikaj ażurów i cienkich kresek)
- suszarka do włosów (opcjonalnie, aby przyspieszyć postęp prac)
Instrukcja wykonania krok po kroku
- pomaluj cały chusteczkownik cienką warstwą kleju – wysusz (dzięki temu nie odpadnie farba)
- pomaluj pudełko ciemną farbą – wysusz (nie musi być mega dokładnie)
- na całe pudełko nałóż niezbyt grubą warstwę cracku – wysusz (a jakże)
- i teraz najtrudniejsza część malowania – pewnymi ruchami, dość dużą ilością farby pomaluj całe pudełko jasną farbą. Ważne! – nie maluj dwa razy tego samego miejsca. Możesz w ten sposób zamalować spękania. Dlatego właśnie musisz malować dane miejsce raz, a porządnie (tutaj uważałabym z suszeniem suszarką, mogą się porobić brzydkie bąble, susz z dużej odległości na niższej temperaturze, albo po prostu poczekaj).
- w czasie, gdy będziesz czekać, aż całość wyschnie, przygotuj sobie wzór do naklejenia,
- wybrane elementy wytnij, lub lepiej „obmaluj” mokrym pędzelkiem dookoła i wydrzyj z chusteczki. Ja wolę wydzierać, ponieważ wzór później bardziej naturalnie wygląda. Tylko przy wydzieraniu trzeba być ostrożnym, żeby nie rozmiękczyć i podrzeć również wzoru.
- oddziel warstwy serwetki tak, by pozostała tylko jedna ze wzorem
- wybrany element przyłóż do suchej już powierzchni i delikatnie, nabierając niewiele kleju, nakładaj klej na wybrany element ruchem od środka wzoru na zewnątrz i lekko wychodząc poza wzór – pozostaw do wyschnięcia, lub wysusz ostrożnie suszarką. Czynność powtarzaj przy każdym elemencie.
- skrzyneczka jest właściwie gotowa, możesz ją jeszcze zabezpieczyć malując całość jeszcze raz klejem – lakierem
Myślę, że takie samodzielnie wykonane pudełeczko może być naprawdę miłym prezentem. Ja wykorzystałam chusteczkownik, ale oczywiście możesz to samo zrobić z jakimkolwiek pudełkiem. Pamiętaj tylko, proszę aby w miejscach zamknięć itp. kłaść bardzo małą warstwę farb i klejów. Zazwyczaj te miejsca są dość dobrze spasowane i gruba dodatkowa warstwa może powodować trudności z zamykaniem, lub w przypadku chusteczkownika – wsunięciem denka.
Kiedy to robić?! Cóż, dużo czasu zabiera nam telewizja… Ja chyba nigdy nie siedzę i nie oglądam telewizji bezczynnie. Wręcz przeciwnie. Włączam sobie film, gdy coś dziergam, lub… prasuję i mam przyjemne z pożytecznym.
Jeśli masz ochotę wykonać jeszcze inne przedmioty ozdabiane metodą decoupage, zapraszam Cię do lektury wpisu, w którym pokazuję decoupage odwrócony na bombce, oraz decoupage zwyczajny, najprostszy – na pisance.
Miłej pracy. Pochwal się, proszę swoim pudełeczkiem. Będzie mi bardzo miło.