Łazienka to najważniejsze pomieszczenie w każdym domu. Z uwagi na panujące w niej warunki (wysoka wilgotność, słabsza niż w reszcie mieszkania wentylacja), jej aranżacja musi być dokładnie przemyślana. Dotyczy to wszystkich sprzętów i mebli, w tym szafki łazienkowej. Na jaką się zdecydować? Czym się różnią? Odpowiedzi udzielamy w poniższym tekście.
Każde mieszkanie i dom można podzielić na dwie strefy: wspólną i prywatną. Łazienka bez wątpienia należy do tej pierwszej grupy. Z uwagi na fakt, że korzystają z niej wszyscy domownicy, musi spełniać wymagania zarówno rodziców, jak i dzieci, a nawet i dziadków (jeżeli również z nami mieszkają). Zadania nie ułatwia fakt, że jest to dość małe pomieszczenie, którego wielkość z reguły nie przekracza 4-5 metrów kwadratowych. W związku z tym wszystko, nawet szafka łazienkowa, musi być zaplanowane z głową, by w pełni wykorzystać dostępne miejsce. W przypadku tego mebla możemy wybrać szafkę stojącą oraz szafkę wiszącą. Co je różni?
Szafka łazienkowa stojąca – zalety
Szafka łazienkowa stojąca to dobry wybór dla wszystkich, którzy potrzebują przestrzeni do przechowywania rzeczy. Stojąca szafka łazienkowa jest bardzo pojemna, dlatego idealnie nadaje się do większych pomieszczeń, ponieważ z uwagi na swój rozmiar, zajmuje więcej miejsca.
Kolejną zaletą stojącej szafki łazienkowej jest jej prosty montaż. Wystarczy złożyć mebel zgodnie z instrukcją i ustawić w wybranym przez nas miejscu w łazience. Nie musimy wiercić dodatkowych dziur w ścianie, kupować kołków i dokonywać pomiarów wysokości. Co więcej, na rynku kupimy szafki łazienkowe z nóżkami, które zostawiają między podłogą a szafką przestrzeń, dzięki której można bez problemu utrzymać czystość w łazience.
Szafka łazienkowa wisząca – zalety
Wiszące szafki łazienkowe zyskują uznanie w oczach coraz większej ilości Polaków. Wszystko z uwagi na fakt, że powiększają optycznie pomieszczenie, co ma niebagatelne znaczenie w małych łazienkach, budowanych w blokach z wielkiej płyty z okresu PRL. Wiszące szafki są z reguły mniejsze niż stojące, przez co możemy w nich przechowywać mniej przedmiotów czy chemii łazienkowej.
Jednak ich wielkość jest również zaletą, ponieważ mniejszy rozmiar sprawia, że szafka łazienkowa może spokojnie zawisnąć na dowolnej wysokości, dzięki czemu każdy z domowników będzie miał do niej swobodny dostęp. Co więcej, wiszące szafki doskonale sprawdzają się pod umywalkę nablatową lub zabudowaną w szufladę.
Szafka łazienkowa – jaki materiał?
Popularnym materiałem, z jakiego wykonane są szafki, i wszystkie inne meble łazienkowe, są płyty z przetworzonego drewna, stolarskie, wiórowe i wykończone fornirem. Oprócz tego znajdziemy szeroki wybór mebli wykonanych z litego drewna. Niezależnie jednak na jaką szafkę łazienkową się zdecydujemy, musimy mieć na uwadze zabezpieczenia przed wodą i wilgocią, jakim został wzmocniony dany materiał. Każda szafka łazienkowa powinna mieć specjalną powłokę, która będzie blokowała dostęp pary wodnej do środka materiału. Pomoże to zapobiec szybkiemu rozpulchnieniu płyty, a w dłuższej perspektywie nie doprowadzi do uszkodzenia szafki.