Wiele mówi się o konieczności troski o sierść psów, często pomijając całkowicie ten temat w odniesieniu do kotów. Tymczasem regularne szczotkowanie kota niesie ze sobą wiele korzyści: poprawia wygląd, usuwa martwą sierść, ogranicza powstawanie kołtunów i sfilcowanych fragmentów. Często także można zauważyć, że zwierzę gubi mniej sierści, co ułatwia utrzymanie porządku w domu. Jak szczotka dla kota będzie najlepszym wyborem? Która sprawdzi się do pielęgnacji sierści krótkiej, a która w przypadku kotów długowłosych? Dowiedz się więcej.
- Szczotka dla kota – zalety
- Czym czesać kota?
- Na co zwrócić uwagę, wybierając szczotkę do czesania kota?
Wiele osób zastanawia się, czy ich pupil polubi regularne wyczesywanie sierści. Dobra wiadomość jest taka, że kot przyzwyczajony do pielęgnacji traktuje ją jak pieszczotę, relaksując się przy tym. Zdarza się jednak, że zwierzak stawia opór. Warto wówczas zastanowić się nad zmianą szczotki lub grzebienia. Szeroki wybór szczotek znajdiesz na: https://hubun.pl/276-szczotka-dla-kota.
Szczotka dla kota – zalety
Jednym z częściej powtarzanych mitów jest przekonanie, że regularne czesanie kota dotyczy tylko niektórych ras mających szczególnie długie futro, a pozostałe koty poradzą sobie same. To nieprawda – zabieg sprawdzi się także u popularnych dachowców. Jakie korzyści są z nim związane?
Czesanie korzystnie wpływa na kondycję włosa, niezależnie od długości sierści kota. Zapobiega tworzeniu się kołtunów i usuwa martwe włosy. Szczególnie długowłose rasy, na przykład koty perskie, mają tendencję do kołtunienia sierści, ale w przypadku kotów krótkowłosych kłopotliwy może być chociażby podszerstek. Jeśli na sierści zaczną gromadzić się zanieczyszczenia, na pewno skończy się to kołtunami i zakłaczeniem. Czesząc, ograniczysz także linienie.
Czym czesać kota?
Na rynku dostępne są różne warianty kocich czesadeł: szczotek i grzebieni. Szczotki z włosia lub z miękkimi drucianymi ząbkami sprawdzą się w przypadku długich włosów, z kolei krótka sierść kota zostanie dobrze wyposażona za sprawą akcesorium, jakim jest gumowa rękawica lub gumowa szczotka. Sporadycznie wykorzystać można furminator, który sprawnie wyciągnie podszerstek.
Na co zwrócić uwagę, wybierając szczotkę do czesania kota?
Czesanie kota będzie efektywne i przyjemne dla zwierzęcia tylko wtedy, gdy akcesoria zostaną prawidłowo dobrane. Uwagę należy zwrócić przede wszystkim na:
- długość i rozstaw zębów,
- sposób wykończenia i materiał wykonania zębów,
- długość i typ sierści kota.
Skóra kota jest delikatna i skłonna do podrażnień, dlatego lepiej unikać wszelkich inwazyjnych metod.