Tekstylia – sposób na nadanie charakteru twojemu mieszkaniu

Kasia Potargana
A+A-
Reset

Nadanie mieszkaniu charakteru nie musi być trudne i kosztowne. Powiem Ci, że wystarczą odpowiednie tekstylia, by twoje mieszkanie zmieniło się nie do poznania i nabrało tego osobistego sznytu, który tak wiele może powiedzieć o jego mieszkańcach.

Tkaniny we wnętrzach coraz bardziej modne

Powoli wychodzimy z mody na sterylne, zimne wnętrza. Coraz częściej staramy się je ocieplić. Do tego idealnie nadają się różnorakie tekstylia. Poduszki, zasłony, koce, narzuty, obrusy, dywany, a nawet pościel stają się niezbędnym elementem dekoracyjnym. Dodają domostwu przytulności, która jest coraz bardziej w modzie, a dzięki szerokiej gamie wzorów i faktur, możesz uzyskać efekt o jakim marzysz, oraz pokazać co Ci w duszy gra.

Odśwież, przykryj co zniszczone

Tekstylia wspaniale sprawdzą się też jako niedrogi sposób na odświeżenie mieszkania i ukrycie tego, co niekoniecznie chcemy pokazywać. W ten sposób, nie ponosząc kosztów remontu, czy zakupu nowych mebli sprawimy, że mieszkanie będzie wyglądało jak nowe. Jak to zrobić? Na stare poduszki nałóż ciekawe poszewki. Plamę na podłodze przykryj dywanem, a odparzenie po kubku na stole zakryj obrusem, Na starą kanapę narzuć narzutę, a na ścianie powieś chustę, lub zasłonę. Nikt nawet nie pomyśli, że coś zakrywasz. Po prostu stwierdzi, że masz super ciekawie urządzone mieszkanie.

Ważne jest dopasowanie

Dobierając tekstylia zwróć uwagę, aby w jakiś sposób ze sobą współgrały. Ważne jest też, aby pasowały do ścian i mebli. Jeśli masz taką możliwość, zawsze możesz przemalować ściany, aby stanowiły tło dla twoich dodatków. Możesz zrobić założenie kolorystyczne i np. urządzić mieszkanie grając właśnie kolorami. Równie pięknie będą wyglądały koce, poduszki, czy zasłony w tej samej gamie kolorystycznej, czy tonacji, co w barwach kontrastowych.

Zwróć też uwagę na wielkość i oświetlenie pomieszczenia. W małych, lub ciemnych pomieszczeniach stawiaj na jasne barwy, które optycznie je powiększą i rozświetlą. Wybierając wzory stawiaj na drobne faktury, lub tkaniny całkiem gładkie. Pomieszczenia jasne i duże nie boją się ciemniejszych barw, odważnych kolorów i dużych wzorów. Tu możesz poszaleć. Wszystko zależy od twojego zamysłu u pomysłu.

A jeśli o zamyśle mowa, jak już wspominałam, możesz dobrać tekstylia także tematycznie. Niech to np. będą motywy roślinne, wzory geometryczne, albo… reprodukcje znanych obrazów. Ja właśnie zamówiłam sobie na decormint.com przepiękny koc „Gwiaździsta noc” z reprodukcją obrazu jednego z moich ulubionych malarzy Vincenta Van Gogha. Kolejne będą poduszki. Otulę więc swój pokój Van Goghiem i miłymi memu oku kolorami.

Dobrze dopasowane tekstylia sprawią, że twój dom stanie się miłym dla oka i duszy nie tylko dla Ciebie, ale również dla twoich gości. Warto więc chwilę się zatrzymać i przemyśleć na czym Ci zależy. W jakim otoczeniu czułabyś się najlepiej a następnie dokładnie zaplanować zmiany. Wierzę, że gdy posłuchasz siebie, stworzysz niesamowite otoczenie.

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Zobacz także