Dokucza Ci reumatyzm? Zmagasz się z przewlekłym zapaleniem zatok? A może cierpisz na choroby skóry? Na te i wiele innych schorzeń pomoże naświetlanie lampą bioptron. Choć w pierwszej chwili trudno uwierzyć, że kierowanie wiązki światła na daną część ciała może leczyć, terapia jest naprawdę skuteczna. Jak działa lampa bioptron? Czy to terapia dla Ciebie? Sprawdź!
Terapia światłem wykorzystywana jest w leczeniu różnych schorzeń. Do naświetlania służy lampa bioptron. Urządzenie emituje wiązkę światła spolaryzowanego o działaniu biostymulacyjnym. Fale świetlne o różnej długości przenikają do tkanek i wspomagają ich regenerację. Lampa bioptron pomaga w leczeniu kontuzji, chorób skóry czy dolegliwości bólowych. Tego typu urządzenia możesz spotkać w gabinetach oferujących fototerapię, ale z powodzeniem można ich używać także w domu.
Lampa bioptron – na co pomaga?
Lista schorzeń, w leczeniu których pomaga światło spolaryzowane emitowane przez lampę bioptron, jest długa.
Choroby i dolegliwości podatne na leczenie lampą bioptron:
- choroby skóry: łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, odleżyny, owrzodzenia, trądzik, opryszczka;
- ból pleców, barków, szyi, kończyn dolnych i górnych;
- zapalenie zatok;
- pogorszenie nastroju związane ze zbyt małą ilością słońca w okresie jesienno-zimowym;
- reumatyzm;
- entezopatie: łokieć golfisty, łokieć tenisisty, kolano skoczka itp.
- zespół cieśni nadgarstka,
- zapalenie ucha;
- urazy i kontuzje stawów i mięśni;
- rwa kulszowa;
- krwiaki;
- oparzenia II i III stopnia.
Światło spolaryzowane emitowane przez lampę bioptron pobudza układ immunologiczny, dzięki czemu przyspiesza gojenie się ran, a także zmniejsza ryzyko powstania rozległych blizn.
Lampa bioptron – przeciwwskazania
Naświetlanie lampą bioptron jest zabiegiem bezpiecznym i raczej nie wywołuje skutków ubocznych, to jednak są osoby, które nie powinny decydować się na tego typu terapię.
Przeciwwskazania do terapii lampą bioptron:
- ciąża,
- nadczynność tarczycy,
- choroba nowotworowa,
- nadwrażliwość na światło,
- przyjmowanie leków fotouczulających, np. ibuprofen czy tetracyklina.
Ponadto osoby cierpiące na padaczkę lub mające wszczepiony rozrusznik serca powinny skonsultować rozpoczęcie fototerapii z lekarzem.
Czy można wykonywać zabiegi naświetlania lampą bioptron w domu?
Jak najbardziej można. Lampa bioptron jest prosta w obsłudze i posługiwanie się nią nie wymaga specjalnych umiejętności. Pamiętaj jednak, by przebieg terapii najpierw skonsultować z lekarzem specjalistą. Wskaże on ilość potrzebnych zabiegów i czas naświetlania. Jedna sesja naświetlania trwa zazwyczaj od 4 do 10 minut.
Zanim rozpoczniesz naświetlanie pamiętaj, by zawsze najpierw umyć i dokładnie oszuszyć skórę w miejscu, na które ma padać światło lampy.
Warto dodać, że lampy bioptron mają specjalne filtry, dzięki którym nie emitują promieni UV, dzięki czemu są w pełni bezpieczne. Urządzenia przeznaczone do użytku domowego mają mniejsze gabaryty niż lampy spotykane w gabinetach fototerapii, są więc mobilne i nie sprawiają problemów w przechowywaniu.