Thermomix Friend – co to takiego?

Kasia Potargana
A+A-
Reset

Thermomix, choć uniwersalny, jak każdy, może potrzebować przyjaciela. Thermomix Friend to taki właśnie przyjaciel, który pomoże, gdy jest potrzebny, ale nie wyręczy we wszystkim.

A na poważnie. Czasem, gdy mamy większą rodzinę, lub gości, albo chcemy jeszcze szybciej gotować, myślimy, że przydałoby się jeszcze dodatkowe urządzenie, które gotuje podczas, gdy my kroimy, mieszamy, szatkujemy, ubijamy pianę, czy wyrabiamy ciasto. Taką właśnie funkcję spełnia Tthermomix Friend.

Co to jest Thermomix Friend

Thermomix Friend (TMF), to urządzenie wspomagające działania na Thermomix. Ja często go używam, gdy np mam do zrobienia kilka dań na raz. Gotowanie zostawiam Friend’owi, a w Thermomix robię całą resztę.

TMF to nie to samo, co Thermomix tylko w tańszej wersji. Thermomix Friend jest jedynie jego uzupełnieniem. W skład zestawu TMF wchodzi naczynie miksujące i podstawka, na której gotujemy.Noże w TMF kręcą się w obie strony, tak jak w TM, jednak Friend może używać tylko obrotów tylko w trzech rodzajach prędkości:

0 – gdy noże się nie obracają

1 – 90 obrotów na minutę

2- 200 obrotów na minutę

W praktyce oznacza to, że TMF posiada tylko obroty mieszające. Całą resztę robi Thermomix.

Ustawiasz też oczywiście czas działania i temperaturę. Dokładnie jak w Thermomix. O skończonej pracy Friend powiadomi Cię sygnałem dźwiękowym.

Do czego może przydać się Thermomix Friend

Zdecydowanie przyspiesza przygotowywanie potraw. Jak masz Friend’a i dobrze zaplanujesz pracę, przestawiając naczynie miksujące z jednego urządzenia na drugie zaoszczędzasz mnóstwo czasu. Na dwudaniowym obiedzie to może być nawet 30 minut i więcej. Jak to działa?

Przygotowujesz więc sobie np. zupę w Thermomix (kroisz składniki, podsmażasz itp), a następnie przestawiasz na Friend’a, a w Thermomix w tym czasie np. robisz surówkę, albo wyrabiasz ciasto na kluski. Albo na odwrót. W TMF przygotowujesz sobie np. kaszę, a w Thermomix robisz sos. Rozumiesz ideę? Ja bardzo często korzystam z dwóch urządzeń na raz, by jak najkrócej siedzieć w kuchni.

Poza tym z Friend’em zyskuje się dodatkowe naczynie miksujące i koszyczek. Dla mnie dwa naczynia miksujące, którymi mogę dowolnie żonglować, to zbawienie. Ale też takie dwa naczynia na raz to podwojenie porcji. Możesz jednocześnie gotować w TM i TMF tę samą zupę, gdy masz większą rodzinę, lub gości.

Jak Thermomix Friend współpracuje z Thermomix?

Friend’a możesz zaprząc do współpracy z Thermomix na dwa sposoby. Możesz po prostu zobaczyć sobie jakie są ustawienia przepisu w Cookidoo i tak ustawić Friend’a. Możesz też sparować TM i TMF przez bluetooth i korzystać z gotowych przepisów na Cookidoo, które są dedykowane takiej współpracy. Wystarczy, że wybierzesz przepis z kolekcji poświęconej Friend i ustawisz go na Thermomix’ie. Dalej przepis kieruje Cię kiedy przestawić na które urządzenie naczynie miksujące i sam ustawia sobie parametry gotowania.

Czy Thermomix Friend współpracuje tylko z TM6?

Nie. TMF możesz sparować zarówno z TM6, jak i ze starszą wersją TM5. Jedynie przy zakupie Friend’a zwróć uwagę do jakiego Thermomixa go dokupujesz, ponieważ TM5 i TM6 posiadają dwa różne naczynie miksujące.

Jak sparować TMF z TM6?

Thermomix Friend i Thermomix TM6 parujemy bezpośrednio ze sobą za pomocą bluetooth, który mają wbudowany oby urządzenia.:

1.Włącz Thermomix i Thermomix Friend

2.Wybierz na TM6 :

 • Menu
 • Ustawienia
 • Bluetooth
 • Wybierz z listy swój Thermomix Friend
 • Rozpocznij proces parowania

3. Na Friend’zie pojawi się 6-cyfrowy kod. Jeśli kod porywa się z tym na TM, kliknij przycisk wyboru stacji. Urządzenia zostały sparowane. Za każdym razem, gdy je włączysz, będą gotowe do współpracy.

Jak sparować Thermomix Friend z TM5?

TM5 nie ma wbudowanego bluetooth, dlatego parowanie będzie się odbywało nieco inaczej.:

 1. Zainstaluj na smartfonie aplikację Thermomix Friend
 2. Włącz bluetooth w telefonie
 3. Włącz TM5 i TMF
 4. W aplikacji Thermomix Friend odszukaj swoją stację TMF – na podstawie 7 -cyfrowego kodu, który znajduje się na opakowaniu Friend’a. Taki sam kod powinien pojawić się również na wyświetlaczu TM5.
 5. Jeśli kody są zgodne, możesz rozpocząć proces parowania TM5 i TMF. Po sparowaniu aplikacja zawsze będzie poznawała twój TMF i będzie łączyła urządzenia automatycznie.

Jak kupić Thermomix Friend?

Thermomix Friend oczywiście najlepiej zamówić przez swojego przedstawiciela Thermomix. Jeśli nie posiadasz takowego, serdecznie zapraszam Cię do kontaktu. Jestem przestawicielem. Doradzę, pomogę w zakupie i zaopiekuję się Tobą i twoimi Thermomixem po zakupie.

Jeśli chodzi o zakup TMF, można go kupić w trzech „wersjach”:

 • Samą podstawkę (bazę)
 • Kompletny Thermomix Friend z naczyniem miksującym i koszyczkiem
 • Kompletny Thermomix Friend z naczyniem miksującym i koszyczkiem, w zestawie z Thermomix’em TM6

Celowo nie podaję cen, ponieważ nie wiem, kiedy będziesz czytała ten tekst. W tej sprawie napisz do mnie. Podam Ci aktualne ceny.

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Zobacz także