Top 5 powodów dlaczego warto wybrać rower elektryczny

Materiał zewnętrzny
A+A-
Reset

Kiedy pojawiły się pierwsze rowery ze wspomaganiem nie wzbudzały jakiegoś ogromnego entuzjazmu. Z czasem jednak zaczęto dostrzegać, że wcale nie zabijają przyjemności, jaką jest jazda na rowerze, a wręcz przeciwnie. W końcu nadal używasz siły własnych mięśni, ale dodatkowo masz pomoc w postaci silnika elektrycznego. Poznaj zatem top 5 powodów, dlaczego warto wybrać rower elektryczny.

Top 1: łatwe wjeżdżanie pod górkę i radość ze zjazdów

Wiele osób zniechęca się do jazdy na rowerze z powodu trudnych tras, gdzie muszą pokonywać wiele wzniesień. Dotyczy to w sposób szczególny osób mieszkających na terenach wyżynnych i górskich, czyli terenów Śląska i Małopolski, ale również na nizinach nie brakuje trudnych wzniesień. Niezależnie czy poruszasz się po mieście, czy szlakach rowerowych, wjeżdżanie pod górkę na rowerze elektrycznym nie będzie tak męczące jak na zwykłym jednośladzie, w końcu możesz włączyć wspomaganie. Co ważne silnik nie wykona pracy za Ciebie, bo nadal będziesz pedałować, jednak będzie zdecydowanie łatwiej. Takie rozwiązanie jest świetne dla osób, które interesują się enduro. Rowery elektryczne tego rodzaju świetnie sprawdzają się na zjazdach, a gdy mają wspomaganie można nimi pokonywać nawet strome wzniesienia.

Top 2: pokonywanie większej ilości kilometrów i stopniowe zwiększanie swoich osiągów

Mniejsze zmęczenie łączy się z większymi osiągami. Ze wspomaganiem można na jednym ładowaniu przejechać nawet 100 km. Taki dystans na zwykłym rowerze pokonują właściwie tylko profesjonaliści, zatem dzięki wspomaganiu możesz poczuć się jak kolarz długodystansowy. Oczywiście nawet ze wspomaganiem od razu nie pokonasz takiej odległości, jednak jego obecność sprawia, że stopniowo możesz zwiększać swoje osiągi i również poprawiać swoją kondycję. W końcu nie zawsze musisz korzystać ze wspomagania.

Top 3: odciążanie mięśni i stawów

Każda aktywność fizyczna powoduje zmęczenie mięśni i stawów. Nie inaczej jest w przypadku jazdy na rowerze. Po krótkim czasie już możesz odczuwać ciężkość w udach czy łydkach, a po dużym wysiłku po zejściu z roweru Twoje nogi mogą być niczym z ołowiu. Ale przecież nie musi tak być, jeśli masz wspomaganie. Rowery elektryczne znacząco odciążają mięśnie i stawy. Dlatego polecane są także dla osób starszych. Ze wspomaganiem możesz poruszać się do prędkości 25 km/h. Dzięki wspomaganiu mogą odciążyć przede wszystkim stawy kolanowe, które podczas jazdy są eksploatowane.

Top 4: szybkie i łatwe dojazdy do pracy na rowerach elektrycznych

Kolejny argument za rowerami elektrycznymi to łatwe i szybkie dojazdy do pracy. Nie trzeba stać w długich korkach i można je na rowerze wyminąć. Podczas gdy kierowcy będą kląć w duchu, ty przemkniesz obok nich i przyjedziesz do pracy na czas. Droga może Ci minąć jeszcze szybciej, jeśli posłużysz się wspomaganiem. Dzięki temu do pracy nie dotrzesz zmęczony ani spocony i od razu zabierzesz się do swoich obowiązków. Jeśli rower będzie miał dodatkowo osłonę łańcucha, to może się okazać, że będziesz mógł dojeżdżać w ubraniu do pracy i nie będziesz musiał przebierać się na miejscu.

Top 5: ochrona środowiska, czyli zamiana samochodu na rower w mieście

Rowery elektryczne można spotkać właściwie wśród wszystkich typów jednośladów, zarówno górskich, trekkingowych, jak i miejskich. Niezależnie od zastosowania takie jednoślady są przyjazne dla środowiska, w końcu korzystają z ładowanych baterii i nie emitują spalin. Wiele osób decyduje się na zamianę samochodu na rower, zwłaszcza w przypadku pracy w mieście. Wystarczy kalkulacja i porównanie ceny benzyny i ceny ładowania roweru elektrycznego, by z całą stanowczością stwierdzić, że e-bike po prostu bardziej się opłaca, a poza tym nie zatruwa atmosfery.

Dla zwolenników rowerów elektrycznych nie potrzeba wielu argumentów, bo doceniają ich funkcjonalność i design. Jeśli jednak zastanawiasz się, czy jest to dobry wybór, to być może któryś z wymienionych do Ciebie trafi. Choć te rowery w istocie są droższe od tradycyjnych, to dla osób, które chcą żyć bardziej ekologicznie albo nie mają prawa jazdy jest to jak najlepsza opcja.

Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Zobacz także