Wszystko, co musisz wiedzieć na temat wyrobienia karty wędkarskiej

Materiał zewnętrzny
A+A-
Reset

Wędkarstwo z roku na rok staje się coraz bardziej popularnym sposobem spędzania wolnego czasu. Aby móc legalnie uprawiać ten sport w Polsce, trzeba posiadać nie tylko niezbędne wyposażenie, ale także kartę wędkarską.

Karta wędkarska to dokument, który uprawnia wędkarza do połowów na polskich wodach, należących do skarbu państwa. O jego wyrobienie może starać się każda osoba, która ukończyła 14 rok życia.

W jaki sposób można wyrobić kartę wędkarską?

Na początku warto wspomnieć o tym, że z obowiązku posiadania karty wędkarskiej zwolnione są osoby poniżej 14 roku życia. Te mogą wędkować pod nadzorem dorosłego opiekuna, który posiada kartę.

Aby wyrobić kartę wędkarską, należy zdać egzamin w lokalnym kole Polskiego Związku Wędkarskiego. Wniosek oraz wymagane dokumenty składa się do starostwa powiatowego bądź też urzędu miasta. Trzeba pamiętać o tym, że obecnie karta wędkarska niemożliwa jest do wyrobienia online. Komisja egzaminacyjna musi być obecna podczas każdego egzaminu, a samo złożenie wniosku odbywa się wyłącznie stacjonarnie.

Wyrobienie karty wędkarskiej nie jest drogie. Przystąpienie do egzaminu wiąże się z opłatą w wysokości 40 zł. Samo wydanie dokumentu to koszt rzędu 10 zł.

Czy karta wędkarska wystarczy, aby wędkować na polskich wodach?

Trzeba mieć świadomość tego, że sama karta wędkarska to za mało, aby legalnie wędkować na wodach skarbu państwa. Każdy wędkarz musi zadbać również o wykupienie niezbędnych zezwoleń oraz uiszczenia opłat członkowskich PZW – generuje to dodatkowe koszty. Każde województwo posiada swój indywidualny cennik zezwoleń, o którym informacje można sprawdzić na stronie internetowej danego okręgu wędkarskiego.

Jakie dokumenty trzeba posiadać, aby móc wyrobić kartę wędkarską?

Przed zgłoszeniem się do urzędu trzeba zadbać o skompletowanie niezbędnych dokumentów. Poza wypełnionym wnioskiem, należy dostarczyć również:

  • zaświadczenie o zdaniu egzaminu,
  • fotografię legitymacyjną,
  • dokument tożsamości do wglądu – paszport, prawo jazdy, legitymację szkolną bądź też dowód osobisty,
  • dowód wniesienia opłaty za wydanie karty wędkarskiej.

Na wydanie karty wędkarskiej nie trzeba oczekiwać zbyt długo. Po złożeniu wniosku gotowa jest ona z reguły w ciągu 2-3 dni roboczych. Więcej informacji na ten temat znaleźć można na stronie sklep-mietus.pl.

Brak karty wędkarskiej – co za to grozi?

Każdy wędkarz musi mieć świadomość tego, że łowienie ryb bez wymaganego dokumentu karane jest grzywną. Kara nakładana jest także w sytuacji, kiedy wędkarz posiada dokument, ale zapomniał zabrać go ze sobą. Kontrolę przeprowadzać może nie tylko straż rybacka, ale także straż leśna, straż parków narodowych oraz policja.

Z jeszcze bardziej surowymi konsekwencjami trzeba liczyć się w przypadku połowów ryb w okresie ochronnym bądź też w wymiarach ochronnych. Wędkarz, który postępuje w ten sposób, może otrzymać karę grzywny, karę ograniczenia wolności, a nawet jej pozbawienia. Dodatkowo, sąd może odebrać mu kartę wędkarską na okres przynajmniej roku, a nawet – orzec przepadek sprzętu wędkarskiego!

Osoby, które nie posiadają karty wędkarskiej, mogą zapomnieć o połowach na wodach państwowych. Na szczęście w Polsce funkcjonują także prywatne łowiska, które po uiszczeniu odpowiedniej opłaty umożliwiają wędkowanie bez dodatkowych dokumentów.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Zobacz także