Wypoczynek w ogrodzie – jak zorganizować przestrzeń?

Materiał zewnętrzny
A+A-
Reset

Długi wyjazd wakacyjny nie zawsze jest możliwy. Jednak jeśli dysponujesz domem z ogródkiem, wypoczynek na własnej działce może być bardzo przyjemny. Wystarczy zaprojektować kącik wypoczynkowy w zacisznej części ogrodu, kupić wygodne meble i inne akcesoria według upodobań. Jak zorganizować miejsce relaksu w ogrodzie?

Aby miejsce do wypoczynku w ogrodzie pełniło dobrze swoją funkcję, musi być ciekawie i wygodnie zaaranżowane. Ogrodowy kącik wypoczynkowy zyska na atrakcyjności, gdy wyposażysz go w różne akcesoria, jak huśtawka, wiszący fotel, dmuchane brodziki dla dzieci czy większy basen. Sprawdź ofertę wakacyjnych artykułów sezonowych Leclerc: https://leclerc-online.pl/lato-art-sezonowe.

Najlepiej jest, gdy miejsce wypoczynku znajduje się niedaleko domu, w miejscu osłoniętym od ciekawskich spojrzeń, na równej powierzchni, pozwalającej na postawienie mebli ogrodowych. Powinno być też zadaszone, by można było korzystać ze świeżego powietrza w deszczowe dni.

Miejsce na kącik wypoczynkowy w ogrodzie

Jak wyznaczyć właściwe miejsce na kącik wypoczynkowy? Może to być zadaszony taras lub zaciszny, niezagospodarowany dotąd kawałek trawnika, położony w sporej odległości od ulicy, ogrodzony żywopłotem lub innym ogrodzeniem. Jeśli chcesz czuć się w tym miejscu swobodnie, zadbaj, by było osłonięte od spojrzeń sąsiadów czy przechodniów. Możesz wykorzystać w tym celu pergole ogrodowe lub siatki obsadzone pnączami, ogrodzenia z drewnianych paneli, żywopłoty.

Nawierzchnią kącika wypoczynkowego może być trawnik. Teren musi być wyrównany, by meble, basen, trampolina czy huśtawka były stabilnie ustawione. Jeśli masz do dyspozycji taras lub altankę, to bardzo dobrze. Tam najlepiej jest zorganizować miejsce do spożywania posiłków i grillowania, postawić ogrodowy stół i krzesła.

Relaks wśród kwiatów

Ogród wygląda najpiękniej, gdy jest w nim dużo zieleni i kwiatów. W takim otoczeniu najefektywniej się odpoczywa. Klomby i rabaty pełne kolorowych roślin wymagają wiele pracy, lecz warto podjąć wysiłek, by wiosną i latem cieszyć się ich pięknem. Im więcej drzew, krzewów i kwiatów jest w ogrodzie, tym mniej też daje się we znaki upał. Przyjemnie jest siedzieć w cieniu drzew i rozkoszować się zapachem róż, hortensji, goździków czy lawendy.

Chcąc mieć porządek wokół domu, często wydzielamy zbyt dużo miejsca na brukowane podjazdy, zostawiając niewiele powierzchni na zieleń. Trawnik i kwiatowe rabaty wymagają więcej uwagi, lecz jeśli planujesz wypoczynek w ogrodzie, zadbaj o to, by ogród był zielony i kwitnący. Tylko w takim otoczeniu dzieci będą bawić się bezpiecznie i z przyjemnością, a dorośli miło się relaksować.

Strefy ogrodowe

Jeśli masz do dyspozycji dużo miejsca, wydziel w ogrodzie specjalne strefy: kulinarną, wypoczynkową i rekreacyjną. W strefie kulinarnej możesz grillować aż do jesiennych chłodów. Strefa rekreacyjna to mały raj dla dzieci, z huśtawką, trampoliną, domkiem do zabawy. Strefa wypoczynkowa jest miejscem, gdzie wśród kwiatów można spokojnie posiedzieć, porozmawiać lub przeczytać książkę.

--- R E K L A M A ---
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Zobacz także