Dzieci mają bardzo różne podejście do kwestii kąpieli. Niektóre z nich uwielbiają ten czas w ciągu dnia, inne natomiast niechętnie zanurzają się w wodzie. Zabawki do kąpieli mogą skupić uwagę dziecka. Jakie zabawki do wody wybrać?
Zabawki i książeczki do wody
Początkowo rodzicom również nie jest łatwo odnaleźć się w tym codziennym obowiązku. Niemowlę jest małe i delikatne. Możemy obawiać się, że zrobimy mu krzywdę, ono samo również może nam tego nie ułatwiać. Wraz z wiekiem jednak łatwiej jest przekonać dziecko do tego, jak ważne jest utrzymywanie czystości. Zamiast jednak tylko mówić i pokazywać, warto dziecko w jakiś sposób również do tego zachęcać. Wówczas z pewnością będzie to przyjemny czas nie tylko dla malucha, ale również i dla nas samych. Dużym ułatwieniem z pewnością będzie zakupienie dla dziecka zabawek, które będą nadawały się do zabaw w wodzie.
Zabawki do kąpieli z pewnością są dużym plusem dla samego dziecka. Podczas mycia, nasze pociechy mogą się najzwyczajniej w świecie nudzić i jest to zupełnie normalne. Sami biorąc dłuższą kąpiel często czytamy jakieś książki lub używamy pachnących dodatków, które zdecydowanie umilają nam ten czas. Dlaczego zatem w przypadku dziecka miałoby być inaczej? Warto zakupić dla niego zabawki, dzięki którym czas spędzony w wodzie będzie naprawdę przyjemny. Jakich zabawek szukać? Oczywiście można celować w te najbardziej standardowe, czyli przykładowo jakieś pływające statki, łódki czy też zwierzęta, jak chociażby kaczki. Na rynku zabawek tego typu jest naprawdę sporo i każdy rodzic znajdzie coś, co odpowiadałoby pod tym względem jego dziecku.
Oprócz standardowych zabawek, dużą popularnością cieszą się również książeczki do zabaw w wodzie. Wykonywane są one oczywiście ze specjalnych materiałów na bazie tworzyw sztucznych, dzięki czemu po skończonej kąpieli można szybko wytrzeć je do sucha. Ponadto takie książeczki są grube, strony nie sklejają się pod wpływem wody i dziecko łatwo może z nich korzystać. Zazwyczaj dotyczą one tematyki morskiej i zwierząt, które żyją w głębinach. Nie jest to jednak reguła i coraz więcej książeczek ma bardziej rozbudowaną „opowieść”. Prócz obrazków i szczątkowego tekstu, w takich książkach mogą znajdować się również dodatki, przykładowo grające elementy. Są one zatem coraz bardziej wymyśle i dzięki temu bardziej zajmują dziecko w trakcie kąpieli. Nadają się one zarówno dla tych mniejszych, jak i większych dzieci.
Gumowe zabawki do kąpieli
Wśród zabawek do kąpieli nie może zabraknąć również tych, które są wykonywane z gumy. Niegdyś cieszyły się one naprawdę ogromną popularnością i praktycznie każde dziecko miało w swoim domu gumową kaczuszkę czy też jakieś inne zwierzątko. Takie zabawki są bardzo miękkie i elastyczne. Nadają się zatem również dla małych dzieci, gdy te mają już zdolność do samodzielnego utrzymywania różnych przedmiotów.
Zabawki gumowe są niezwykle trwałe i wytrzymałe.
Tak naprawdę trudno jest je w jakikolwiek sposób popsuć, tym bardziej jeśli mówimy o zabawach typowo wodnych. Wśród takich zabawek, dziecko naprawdę nie jest w stanie się nudzić. Jeśli jest ono już większe, to można na spokojnie zostawić je samo w płytkiej wodzie, aby się pobawiło. Jednak nim dziecko przyzwyczai się do kąpieli, czasem naprawdę musi minąć nieco czasu. Może początkowo potrzebować ono zatem tego, aby pokazać mu jak bawić się poszczególnymi zabawkami lub też uczestniczyć w tej zabawie bezpośrednio z nim. Kąpiele dla dzieci bywają bowiem łatwym i trudnym tematem. Niektórym dzieciom potrzebna jest jedna czy też dwie zabawki, a i tak po dłuższym czasie nie chcą wyjść z wanny. Inne dzieci natomiast chcą uciekać z niej jak najszybciej. Póki nie pokażemy dziecku, że w wodzie może się ono naprawdę świetnie bawić, może się ono jej obawiać.
Oczywiście woda to nie tylko kąpiele w domowej wannie. To również wszelkie wypady nad morze czy też nad jezioro. W takiej sytuacji korzystanie z zabawek do wody nie jest rozsądne, ponieważ woda prawdopodobnie je poniesie z prądem. Jednak kupno jakichś wiaderek czy też foremek, jest jak najbardziej zasadne. Dziecko może wówczas bawić się blisko wody, korzystając również z niej, ale w obrębie plaży. Wszystko powinni nadzorować zawsze rodzice, ale warto dać dziecku nieco swobody. To jest czas na jego kreatywność. Im bardziej dziecko jest przyzwyczajone do wody, tym szybciej nauczy się pływać, nie będzie się również jej przesadnie obawiało.